Kis türelmet...
Tisztelt Képviselő-testület!
A 2011. február 16-ai ülés 3. napirendi pontja „Zárt ülés”. Már korábbi levelemben is megírtam, hogy véleményem szerint ezt helytelenül tartalmazza a meghívó. Állásfoglalásom a helyi önkormányzatokról szóló 1990.évi LXV. törvény 12.§-án alapszik:
„3) A képviselő-testület ülése nyilvános.
a) zárt ülést tart választás, kinevezés, felmentés, vezetői megbízatás adása, illetőleg visszavonása, fegyelmi eljárás megindítása, fegyelmi büntetés kiszabása és állásfoglalást igénylő személyi ügy tárgyalásakor, ha az érintett a nyilvános tárgyalásba nem egyezik bele; továbbá önkormányzati, hatósági, összeférhetetlenségi és kitüntetési ügy, valamint vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárás tárgyalásakor;
b) zárt ülést rendelhet el a vagyonával való rendelkezés és az általa kiírt pályázat tárgyalásakor, ha a nyilvános tárgyalás üzleti érdeket sértene.”
Tehát a nyilvános vagy zárt ülés tartása egy tárgyalási forma, ami az ülésre vonatkozik, nem a napirendi pontra. A meghívóban ilyenkor is a napirendi pont tárgyát kell szerepeltetni, ami a 12.§. (4) a) és b) pontja szerinti lehet.
A tárgy pontos feltüntetésével tájékozódhat a választópolgár arról, hogy zárt ülésen valóban olyan témák megvitatása szerepel, amit a törvény megenged, nem pedig olyan témák, amiket nyilvános ülésen kellene megvitatni.
Javasolom, hogy a képviselő-testület követelje meg Bedő Csabától az önkormányzati törvény megismerését.
A 2011.02.16-ai ülés meghívójában a 3. napirendi pontként szerepel a zárt ülés tartása. A február 2-ai ülésén – mivel akkor is 3) napirendi pontként szerepelt a zárt ülés – Samodai Imre képviselő kérte, hogy a nyilvános ülés után kerüljön sor a zárt ülésre. Ezt 4 képviselő megszavazta, Samodai Imre, Vecsei Ferenc, Héczné Tóth Mária és Fülöp Roland. Bedő Csaba és 2 képviselő, Varga Tivadar és Behon Péter Pál nemmel szavazott. Ők továbbra is azon a helytelen tárgyalási rend mellett állnak, hogy a nyilvános ülés napirendi pontjai között, indokolatlanul zárt ülések legyenek, számomra ismeretlen napirendi pontokkal. Ezért most is azt javasolom, hogy az ülésen a napirendi tervezet előterjesztésekor a képviselők kérjék, hogy az egyes előterjesztések tárgyalásának sorrendje változzon meg.
A képviselő-testület térjen vissza ahhoz a gyakorlathoz, hogy a szociális ellátásokról a nyilvános ülés után döntsön, zárt ülést ne iktasson be a nyilvános ülés napirendi pontjai közé akkor, ha azt semmi nem indokolja.
A 2011. 02.16-ai ülésen kérjék a képviselők, hogy a 3. napirendi pont témaköre legyen megnevezve, és megtárgyalására a nyílt ülés bezárása után kerüljön sor, így fogadják el az ülés napirendjét.
A 2011.02.16-ai ülés 5) napirendi pontja az iparűzési adóról szóló rendelet. Sajnos a honlapon nem találtam meg a hatályban lévő rendeletet, pedig a közzétételről az SZMSZ rendelkezik. Így nem követhető nyomon, hogy a képviselő-testület milyen változtatást tervez.
A honlapra hiányosan töltötték fel a 2011. évi költségvetésről szóló rendeletet, mivel a rendeletnek 9 melléklete közül csak az l. sz. melléklet olvasható.
A demokrácia elengedhetetlen feltétele, hogy lehetőség legyen a civil kontrollra, azaz a választópolgárnak legyen lehetősége megismerni a közpénzek felhasználásának döntési folyamatát, annak részleteit,és eredményeit. Kellő tájékoztatás hiányában ezt nem lehet megtenni, tehát sérül a polgárok közérdekű információ hozzájutásához való joga.
Mosonszentmiklós, 2011. február 16. Fülöp Anna
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó cikkek:
Mosonszentmiklósi köszégi Önkormányzat Képviselőihez 3.
Mosonszentmiklósi köszégi Önkormányzat Képviselőihez 2.
Mosonszentmiklósi köszégi Önkormányzat Képviselőihez 1.