Kis türelmet...
Falusi gyermekként születtem, így idős korban szivesen emlékszem vissza gyermekkorom történéseire, a falusi szokásokra. Ezekből szeretnék néhányat elmesélni.
Szinte látom a ma élő gyermekek mosolyát, hallom nevetésüket, ha elolvassák az én gyermekkoromban átélt eseményeket. De ha kicsit átgondolják mit is csinálnának ma rádió, televízió, mobiltelefon és számos más elektronikus játék hiján a mai karácsonyfa alatt, talán azonosulni tudnak vele.
MENDIKÁLÁS :
Karácsony előtti napon ( dec. 24 - én ) d.u. édesanyánk előkészítette a három fehérre mosott vászontarisznyát, amit testvéreimmel ( hárman voltun testvérek ) együtt nyakunkba akasztva indultunk el mendikálni.
Mindezt persze megelőzte némi felkészülés. Megbeszéltük és el is gyakoroltuk azokat a karácsonyi énekeket melyeket énekelni fogunk.Leginkább a : " ÖMenyből az angyalt," majd még sorra kerültek a : " Pásztorok, pásztorok örvendezve, - A kis Jézus megszületett örvendjünk, - Ó gyönyörű szép titokzatos éj " Összegyűjtöttük azokat a rokonokat, ismerősöket akikhez el fogunk menni.
Amikor minden rendben volt szüleink intő szavaival : " Aztán jól viselkedjetek, legyetek illedelmesek, és vigyázzatok egymásra ! " - elindultunk utunkra.
Először természetesen a közelebbi rokonokat látogattuk meg, hiszen ide bátrabban beköszöntünk, és ők is már biztosan vártak ránk.
Mielőtt a kapuajtaját megnyitottuk volna, azért összedugtuk fejünket és gyorsan átbeszéltük mit fogunk énekelni.
Amikor a ház bejáratához értünk mindhárman hangos kiáltással a következő szöveget mondtuk: " Dicsértessék a Jézus Krisztus . Egy szép éneket tudunk, ha meghallgatják elmondhatjuk ? " Ha a válasz az volt : Mondjátok! Akkor szépen elénekeltük a kiválasztott dalt : " Megszületett a kis Jézus örvendjünk " Vagy a " Mennből az angyal le jött hozzátok pásztorok "
Az ének után a háziasszony, vagy a házigazda beinvitált bennünket a lakásba. Megdicsért bennünket a szép éneklésért, és ajándékot adott nekünk. Az ajándékok között szerepelt az alma, a dió, módosabb helyeken a narancs és a füge. Voltak akik pénzt is nyomtak a markunkba : pengőt vagy fillért.
Mi megköszöntük az ajándékokat, Kellemes karácsonyi ünnepeket kívánva, Dicsértessék a Jézus Krisztus köszönéssel elbúcsuztunk a családtól.
Így folytatódott ez a délutáni mendikálás mindaddig, míg minden rokont és ismerőst köszöntöttünk. A háziak szivesen fogadtak bennünket hiszen őket is öröm töltöttze el, hogy meghallgathatták a karácsony köszöntését, és ajándékokat adhattak a gyerekeknek. Megteltek a tarisznyák ajándékokkal, és a zsebek pengőkkel és fillérekkel, mert bizony akkor a fillér is sokat ért..
Hazatérve elmeséltük szüleinknek kiknél jártunk, s hogy mennyire örültek nekünk. Szüleink pedig elmondták, eközben kik jártak nálunk, mert bizony ez kölcsönös volt, a rokon és ismerős szülők gyermekei minket is köszöntöttek.
Ezután kezdődött a nagy értékelés. Megvizsgáltuk a tarisznya tartalmát, szétválogattuk az almát, diót, narancsot, s megszámoltuk mennyi pénz gyűlt össze. Eközben elmeséáltük szüleinknek a délutáni élményeket
Az este játékkal folytatódott. A játékhoz szükség volt egy kockára, melyet édesapám faragott éles bicskájával. A kocka négy oldalára négy betű volt vésve: T - V - M - X betük. A T azt jelentette, hogy a sajátodból a közösbe kellett egy szem diót betenni, a V pedig, hogy egyet kivehetsz a közösből, az M hogy a közösben levő diókat mind kiveheted, az X -nél a következő játékos pörgethetett. A kocka két szemközti oldalán pedig kis pecek volt amin a kocka peregni tudott , a másik végén pedig amivel pörgetni lehetett. A játék tétje dió volt, hiszen volt belőle bőven. A játék végén összeszámoltuk ki volt a nyertes és ki a vesztes. Nekünk akkor ez a délután igazi nagy élményt adott.
A mendikálás lényege pedig így utólag gondolva is a tiszteletadás, az egymás megbecsülése és az ajándékozás öröme volt.
BETLEHEMEZÉS
Mikor már kicsit nagyobbacskák voltunk, kis legénykék saját magunk készítettük el az u. n. Betlehemet.
A betlehem vázát , - ami egy háznak megfelelő épület volt, - fából, lécekből építettük meg. A ház teteje zsupp volt az oldala pedig nád. Persze ez fantázia kérdése is volt, mert volt aki a ház tetejét fa zsindelyezte, oldalát deszkázta és így tovább.
A hangsúly inkább a belső elrendezésen volt. Ki tudta élethűbben ábrázolni Jézuska születési történetét.
Az emberi alakokat szentképekből válogattuk össze: Mária , József és a Kisjézus. Állatok bárányok tehenek szamár esetleg ló voltak.
Az aljazatot mohával béleltük. A világítást kezdetben gyertyával ,később zseb telepről müködtetett izzóval valósítottuk meg.
Volt ebben egy kis rivalizálás is, mert mikor összetalálkoztunk más csapattal összehasonlítottuk a megépített Betlehemet is.
Amikor minden elkészült, elindulhattunk Betlehemezni, ami az esti órákban történt. Azért is írtam azt a megjegyzést az elején : "amikor már kicsit nagyobbacskák voltun ... " mert este kisgyerek csak a szüleivel lehetett az utcákon.
Természetes ezen estéken is elsősorban a rokonokat majd az ismerősőket, és a lányos házakat kerestük fel.
A csapat 4 -5 tagból állt, akik különböző ruhát öltöttek magukra. Legjellemzőbb volt a báránybéléses kucsma és a kifordított szintén báránybéléses kabát, vagy suba.
Az éneklés után kis pásztorjelenetekre került sor.
A háziak a kedves fogadtatás mellett ajándékokkal viszonozták a betlehem bemutatását és a karácsony köszöntőt.
Betlehemezés után ünneplőbe öltöztünk, és az éjféli misére mentünk
A betlehemezés kedves emlékeim közé tartozik.
Vízkereszti népszokás
Heródes király idejében, amikor Betlehemben a Kisjézus megszületett, bölcsek jöttek napkeletről ( Gáspár , Menyhért és Boldizsár ) Jeruzsálembe és kérdezősködtek : " Hol van a zsidók újszülött királya ? Láttuk csillagát napkeleten, s eljöttünk, hogy bemutassuk neki hódolatunkat.S lám a csillag melyet napkeleten láttak vezette őket, míg végre meg nem állt a hely fölött, ahol a gyermek volt, Betlehembe. Mikor meglátták a gyermeket anyjával Máriával, leborultak és hódoltak neki, majd elővették kincseiket s ajándékot adtak neki : aranyat, tömjént és mirhát.
Már karácsony utáni napokban elkezdődtek az előkészületek , hogy a következő hagyományt is megtartsuk. Megfelelő öltözetek elkészítése és a kellékek előteremtése volt a feladat. Általában négy személy alkotta a társaságot, akik a bölcseknek megfelelő szerepet formálták meg,vagyis a három királyt - Gáspár , Menyhért, és Boldizsár királyt valamint a püspököt.
A társaság a templomból indult a víz szentelése után, s majdnem minden házhoz beköszöntek. A köszönés után a következő éneket énekelték:
" Három királyok napján, Országunk egy istápján,
Dicsérjük énekekkel, Vigadozó versekkel.
Szép jel és szép csillag, szép napunk támad, szép napunk támad. "
Éneklés közben a püspök egy kilökhető szerkezetet hoz működésbe, melynek végén egy aranyozott csillag van erősítve, ami visszahúzható és ismét kilökhető az ének ütemének megfelelően.
Az éneklés után a három királyok köszöntötték a ház népét, akik ajándékokat adtak a látogatóknak.
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!