Tavaszi tőzike A hóvirágon kívül egész sereg gyönyörű vadvirág hirdeti a tavasz beköszöntét. A hóvirág közeli rokona, nagyobb testvére a tavaszi tőzike (Leucojum vernum). Magyarországon őshonos, a homokos talaj kivételével mindenütt jól érzi magát. Főleg árnyékos helyeket kedveli.
Kökörcsin Napos lejtőkön találkozhatunk a kökörcsinnel (Pulsatilla sp.), amely egy egész túlélőművész. Mostoha körülményekhez alkalmazkodott, az egész növényt selymes szőrök borítják, hogy védje magát a hidegtől és az erős párolgástól. Levelei szabdaltak, hogy bele ne kapjon a szél, virágai pedig bókolva védekeznek az eső és hó ellen. Mérges nedve miatt a legelő állatok is elkerülik.
Tavaszi csillagvirág Nedvesebb erdőkben, folyópartokon találkozhatunk a tavaszi csillagvirággal (Chilla bifolia), amely kissé emlékeztet a szintén liliomfélék családjába tartozó jácintra. Virágai a legtöbbször kékek, de előfordulnak rózsaszín vagy fehéres változatai is
Salátaboglárka A csillagvirág mellett gyakran találkozhatunk a feltűnő sárga virágú salátaboglárkával (Ranunculus ficaria). Használható tavaszi salátákhoz is, azonban főként idősebb levelei mérgesek. Az ecet hatástalanná teszi a méreganyagot. A tápanyagot megvastagodott gyökérgumójában tároltja a télen át, és most igyekszik minél több levelet fejleszteni amíg fölötte a fák ki nem zöldülnek és el nem takarják a napfényt.
Kankalin vagy primula A kankalin vagy primula (Primula auricula) szintén a koratavasz virágaihoz tartozik. Vaskos gyöktörzsében igen sok tápanyag kell raktározódjon, hogy létre tudja hozni a levélzetét és virágait. A virágokat közelről szemlélve érdekes dolgot figyelhetünk meg: egyes virágoknak hosszú a bibéje is rövidek a porzói, másoknál ez épp fordítva van. A hosszú bibéjű virágokat csak a rövidebb bibéjű virágok nagyobb és nehezebb virágpora képes megtermékenyíteni, ezért bibéjük ragadósabb is.
A felhasználói élmény fokozása érdekében már mi is használunk cookie-kat a Network.hu oldalon.
Az oldal használatával beleegyezel a cookie-k alkalmazásába. További információ: itt.
Kommentáld!