Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

Elfelejtettem a jelszavam 

Nem vagy belépve

Ez a funkció csak regisztrált tagoknak elérhető. Csatlakozz most a Networkhöz vagy ha már tag vagy, lépj be itt:

http://www.hungarovet.com/?p=279

 

Sebkezelés kristálycukor alkalmazásával: hogyan és miért müködik ez a kezelési mód?

A kristálycukor kiválóan felhasználható sebkezelés céljára, különösen a szennyezett, fertőzött sebek kezelésére úgy, hogy semmiféle antibiotikumot vagy kenöcsöt nem használunk. 

 

A kristálycukrot évtizedek óta használják sebkezelésre a világ legtöbb országában, humán sebek kezelésére. Az állatorvosi praxisban csak az utóbbi tíz évben vált ismertté. Az ezzel kapcsolatos rengeteg humán és állatorvosi cikket az érdeklődőknek külön elküldöm. Én is számtalanszor használtam ezt a végtelenül egyszerű módszert, és nagyon jók a tapasztalataink mind a baleseti sebészetben, mind pedig a hagyományos állatorvosi praxisban.ELŐNYÖK
A kristálycukor sebekre történő alkalmazásának előnyei:

1.) Gyors antibakteriális hatás
2.) Gyors gyulladás és oedema csökkentő hatás
3.) Fájdalomcsökkentő hatás
4.) Fokozott sebtisztító hatás, a nekrotizált szövetek “ellökődésének” elősegítése
5.) Deodorizáló hatás
6.) Fokozott szövetképzés és epithelializáció
7.) A seb felületén igen gyorsan fehérje-tartalmú védőréteget képez
8.) Meggyorsított sebgyógyulás
9.) Olcsó és mindenhol kapható

ALKALMAZÁSI TERÜLETEK
A kristálycukor a következő típusú esetek kezelésére alkalmas

1.) Fertőzött műtéti sebek kezelésére
2.) Autóbalesetek után, a “lenyúzódott” végtagok kezelésére
3.) Fertőzött, trauma okozta sebekre (Staphylococcus, Streptococcus, Enterobacter, E.Coli, Klebsiella, Pseudomonas, Clostridium perfringens, Corynebacterium, Serratia fertőzésekre.)
4.      Diabetes okozta fekélyek, decubitus okozta sebek kezelésére .
5.      Peritonitis kezelésére, a hasüregben .
6.      Mellkasi fertőzések kezelésére
7.      Mindenhol, ahol a szövetek életképessége kétséges
8.      Égési sebeknél, ahol nagy felületű a bőrhiány .
9.      Bőrátültetés előkészítésére
10. A szöveti ödéma csökkentésére (paraphimosis , méhelöesés )

IRÁNYELVEK A KRISTÁLYCUKOR ALKALMAZÁSÁBAN

1.      Sebtisztogatás
Autóbaleset után, amikor a végtagokról a bőr lehorzsolódott és igen erősen szennyezett, akkor csak bőséges mennyiségű csapvízzel mossuk meg a végtagot és nem távolítjuk el műtétileg az elhalt, vagy elroncsolódott szöveteket. A cukor fogja ezt elvégezni. Nem autóbaleset, vagy kevéssé szennyezett sebek esetén a hagyományos sebtisztogatást és öblítést végezzük el (sterile fiziológiás oldattal, ha van), a nagyobb, elroncsolódott szöveteket műtétileg eltávolítjuk, mielőtt a cukrot a seben és a sebben alkalmaznánk.

2.      A kristálycukor aplikációja
Ebben az esetben igaz az a mondás, miszerint: A több az jobb. Vagyis, a kristálycukrot olyan bőséges mennyiségben kell alkalmazni (a sebre és a sebbe önteni), hogy a seb teljes üregét kiltöltse és legalább 1cm vastagságban legyen a seb felületén is. Azért kell nagy mennyiségű cukrot alkalmazni, mert a cukor által létrehozott magas vízelszívó hatás (osmolarity) csak így tartható fenn és a baktericid hatás csak így érhető el.

3.      A kötés aplikációja
Lehetőleg steril gézzel vagy bármilyen steril, nagy felszívó hatással rendelkező kötöző anyaggal fedjük le a sebet, ez lesz az első réteg. Ez legyen egy olyan vastag réteg, hogy a sebből szivárgó és a feloldódott cukor folyadékot képes legyen felszívni.
A második kötésréteg az első réteg (géz lapok) ott tartására szolgál.  Legtöbbször egy nylonzacskóból vágott darabbal fedjük be a kötést, hogy az első napon képződő nagyobb mennyiségű folyadék ne szivárogjon ki a kötes alól. 4.      Kötéscsere és annak gyakorisága
Az első napon a kötést kétszer kell cserélni, kivéve a végtagokon, ahol naponta egyszer is elég cserélni. A második naptól fogva naponta csak egyszer kell cserélni a kötést. Ha a kötéscsere alkalmával nem feloldódott cukrot találtok, akkor a kötéscsere gyakorisága csökkenthető. Minden kötéscsere alkalmával a sebet nem steril fiziológiás oldattal, hanem testhőmérsékletű, egyszerű csapvízzel öblítsük ki, lapogassuk a sebet szárazra és aztán ismét öntsük tele a sebet és a seb felületét kristálycukorral, legalább 1 cm vastagságban.Kevéssé fertőzött sebek 2-4 nap alatt válnak “tisztává”, erősen fertőzött sebek 5-7 napi cukor kezelés után tisztulnak ki, amikor egészséges, egészen finom granulációs szövet képződik a seb felületén. Fájdalomcsillapítás általában csak az első 1-2 nap alkalmával szükséges, de a legtöbb esetben a cukor fájdalomcsillapító hatása miatt ez sem szükséges.Amikor elroncsolódott szövetekről van szó, akkor kb.2 nap utan megkezdődik az egészséges és az elhalt szövetek demarkációja, elhatárolódása. Ekkor az így beazonosított elhalt szövetek szikével vagy ollóval eltávolíthatóak, a legtöbbször mindenféle érzéstelenítés nélkül. A cukorterápia hossza a seb nagyságától függ, mi az egyik – kígyómarás után óriási bőrterület elhalása és leválása miatt szenvedett – kutyát 19 napon át kezeltünk kristálycukorral. Amikor a seb kitöltődött a granulációs szövettel és egészséges felületi sarjszövet képződött, a cukorkezelés abbahagyható. Ekkor a seb felületére antibiotikum tartalmú kenőcs (Furacin) alkalmazható, de a legtöbb esetben még ez sem szükséges.

KLINIKAI ESETEK

Kristálycukor-kezelést használtak 19 súlyosan beteg humán betegen, szívműtét utáni nyitott mediastinitis kezelésére. A nyitott mellkas sebek mindegyike fertőzött volt, Staphylococcus, Streptococcus, Enterobacter, E.Coli, Klebsiella, Pseudomonas es Serratia baktériumokkal.11 beteg azonnali cukorkezelést kapott, 8 esetben pedig csak azután kezdték meg a cukor-kezelést, hogy a povidonos-steril saline oldattal történő öblítés nem hozott eredményt.A mediastinumot teletöltötték 150-400 gramm kristálycukorral, amit a közértből vettek. Minden 4 órában a mediastinumot “feltöltötték” cukorral, hogy az antibakteriális hatást fenntartsák. A sebeket naponta kötözték át, ekkor kimosták a sebet steril saline oldattal majd ismét feltöltötték a mellkasi sebet. A seb öntisztulása minden betegben 5-9 nap között megtörtént és csak három betegnél volt arra szükség, hogy az elhalt szöveteket műtétileg (ollóval) eltávolítsák.A betegek egyikében sem alakult ki hyperglycemia, mivel a cukor complex molekulája nem tud a véráramba felszívódni. A tapasztalatok szerint a sebek sokkal gyorsabban és sokkal kevesebb fájdalommal gyógyultak, mint bármilyen más módszerrel.Állatorvosi vonalon is hasonló a gyógyulási helyzet és igen jól és olcsón alkalmazható ez a módszer. Ajánlom a figyelmetekbe.  


Az eredeti cikkhez ide kattints (Wound Management Using Sugar) .
Fertözött sebek kezelése mézzel .


Tarso-metatarsalis seb kezelése kristálycukorral, kutyában .
Cukorterápia humán alkalmazása, állatorvosok által .
Méhelöesés és megoldása kristálycukorral, macskában .

 Dr. Gál Sándor
Indianapolis, USA

5 Responses to “Sebkezelés kristálycukor alkalmazásával: hogyan és miért müködik ez a kezelési mód?”

  1. Köszönöm szépen!
    Eszméletlen jó megoldás. Így, hogy a miértet is ismerem, nem találok szavakat.

  2. priglim says:

    Kisebb sebekbe, sipolyokba is a porcukor betöltése kiváló eredményeket ad. A módszert már 20 eve hasznalom.
    Üdvözlettel: dr. Prigli Mária

  3. sandorgal says:

    Ezt a levelet kaptam ma. Ugy tünik, hogy még mindig nagyon sok állatorvos szkeptikus a cukorterápia alkalmazásában. Pedig sok humán eset is bizonyitja, hogy jól müködik, ezt az esetet pl. az egyik magyar állatorvos irta le.
    http://www.hungarovet.com/?p=7

    A téma fontosságát is jelzi, hogy egy külön, teljes kategóriát nyitottam erre a témakörre.
    http://www.hungarovet.com/?cat=9
    Dr.Gál Sándor

    Tisztelt Gál Doktor Úr!

    A Hungarovet honlapon olvastam a kristálycukor alkalmazásának lehetőségeit sebkezelésre. Sajnálatos módon a saját kutyám lett az első akin élőben látom ennek kipróbálását, és reméljük a módszerrel kapcsolatban a legjobbakat. Én dr. Muka Péter asszisztense voltam régebben, innen az érdeklődés.

    A módszerrel kapcsolatban úgy tűnik, itthon nagyon szkeptikusak az állatorvosok. Zeusz nevű idős erdélyi kopó kankutyámat 5 év, és több száz alkalom után mozgólépcsőzés után most elérte a végzete, Murphy törvénye szerint ennek el kellett jönnie (tanítva volt rá, és soha nem gondoltam volna hogy nála ez benne van a pakliban, minekutána akadály-ként ugorja át a kritikus részeket. Elmérte az ugrást. Soha többet egyetlen kutyámat sem fogom erre megtanítani.).

    16 napja történt az eset, nagyon csúnya roncsolt seb. Akkor rögtön Muka doktorhoz rohantunk, rögtön kezelték is, egy lábujját sajnos amputálni kellett, illetve egy talppárna annyira roncsolódott, hogy vissza kellett varrni.

    Kötéscsere 2.,3.,4., és 5. napokon, az ötödik napra a visszavarrt talppárna elhalt, úgyhogy eltávolították. Kötéscsere a 8., 11., 13., 15. napon. A leszedett kötések mindig teljesen át voltak ázva, és irdatlan bűz áradt belőlük.

    Én a 13. napon találtam a cikket a kezelésről, azonnan említettem is az állatorvosnak, de nem akarták kipróbálni, mondván hogy ez nem olyan jellegű seb, amire kellene. (Az én olvasatomban a cikk alapján pont hogy olyan jellegű seb… fertőzött is, roncsolt is, el is halt egyszer…).

    A 15. napon egy másik rendelőbe mentünk kötéscserére, ahol pont az állatorvos javasolta a módszert, úgyhogy ki is próbáltuk. Ez tegnap volt, tegnap lett először cukros kötés rakva a lábára, és ma már egy sokkal kevésbé átázott, és szagtalan kötést vettünk le róla! Remélem a módszer a továbbiakban is beváltja a reményeimet…

    KÉrdezem, hogy körülbelül mennyi idő az új talppárna képződése, és mit remélhetünk… lesz -e az még tökéletes, lesz -e a kutya mozgása olyan mint régen? (orvosaink ehhez a kérdéshez is szkeptikusan állnak, mondván az új talppárna soha nem lesz olyan mint egy eredeti, gyengébb, vékonyabb szövetű.

    De egy ismerősömnél volt már ilyen eset, ő arról számolt be, hogy tökéletes lett az új talppárna. Az ön praxisában volt már ilyen eset?)

    Válaszát remélve: Dóczi Kata
    Budapestről

    Kedves Kata!

    Saját tapasztalataim szerint, a talppárna minden esetben teljesen regenerálódott a cukorkezelés hatására, a sérülés kiterjedésétöl függöen, 2-5 hét alatt. A súlyosfokú sérülések, szövethiányok, vagy nem gyógyuló esetekben viszont speciális mütétek lehetségesek.http://www.hungarovet.com/?p=684

    Dr. Gál Sándor

  4. HatlaczkiG says:

    Tisztelt Gál Doktor Úr!
    A steril porcukor alkalmazásáról én az Élet és Tudományban olvastam, kb. 5-10 évvel ezelőtt, amelyben – ha jól emlékszem – amerikai klinikai tapasztalatról számoltak be, mégpedig egy nő hasi, nyílt, mély fekélyéről, amely két évig sem gyógyult meg, bármilyen antibiotikumot alkalmaztak is. Kéthetes porcukros kezelés után bezáródott a sebe.
    Édesanyám csípőprotézist kapott augusztusban, azóta él nyílt sebbel, most fognak még megpróbálkozni egy, kb. negyedik tisztító műtéttel, s ha ez sem lesz eredményes, a protézis eltávolítása kell, hogy következzék, vagyis már soha életében nem tud majd lábra állni.
    Engedje meg, hogy kezelőorvosának figyelmébe ajánljam a fent leírt tapasztalatait, illetve a véleményét kérdezném arról, hogy ilyen nagy felületű idegen testen, mint a csípőprotézisen alkalmazva a porcukrot, vajon várható-e a gyógyulás, inkább, mint egy újabb műtéttől.
    Kérem, szíveskedjék válasza mellett a témára vonatkozó cikkgyűjteményét is elküldeni!
    Válaszát előre is nagyon köszönöm:
    Hatlaczki Gábor (Budapest)

  5. sandorgal says:

    Kedves Gábor!

    Betettem a fennti, a cukorterápiát összefoglaló irásom aljára a Referencia cikkeket, illetve az Esetleirásokat. Talán a legjobb ezek közül a humán esetleirás, illetve a Wound Management Using Sugar cikk.
    Edesanyjának mielöbbi gyógyulást kivánok és kérem, hogy számoljon itt be majd arról, hogy mi lett a cukorterápia eredménye.

    Udvözlettel,
    Dr. Gál Sándor

Leave a Reply

Címkék:

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu