Kis türelmet...
Az emberi szem (organum visus) képes a legjobb felbontásban adni az általa látott képet tulajdonosának a földünkön élő összes lény közül. Szemünk fő része a látható szemgolyó, de a látást nem csupán ez adja, hanem a szemidegek és az idegpályák bonyolult szerkezete, valamint a szem járulékos szervei.
Az emberi szem gyűjtőlencséje olyan objektívvel rendelkezik, amelynek két része van. A külső szaruhártya és a belső szemlencse. A szivárványhártya szembe hatoló fény mennyiségét csökkenti. A szemünk színét meghatározó szivárványhártyának van egy nyílása, a pupilla. A fényrekesz szerepét tölti be a fényerősség függvényében.
A fénysugarak, amikor a szembe hatolnak, keresztülmennek az üvegtesten a corpus vitreumon, majd a retinára fókuszálódnak. Amikor ez megtörténik, a központi idegrendszer segítségével alakul ki a kép.
Suren Manvelyan örmény fotóművész az emberi szemről zseniális felvételeket készített közvetlen közelről. A fényképek nagyításában olyan részletek is fellelhetőek, amelyek természetes körülmények között nem tűnnek fel nekünk, amikor valakivel szemtől szemben beszélünk.
Forrás: erdekesvilag.hu
Címkék: EMBERI SZEM ÖRMÉNY FOTÓMŰVÉSZ RETINA SUREN MANVELYAN SZEMBEN SZEMTŐL SZÍNES HÍREK
Tény, hogy egy átlagos szigetelésű ház a teljes élettartama alatt több energiát használ fel, mint amennyiért felépítették!
A legolcsóbb ENERGIA a fel nem használt ENERGIA. Építtessen EnergyFriendHome családiházat, hogy az Ön háza is energia-mentes legyen! Tudjon meg többet az építési rendszerünkről!
Tény, hogy egy átlagos szigetelésű ház a teljes élettartama alatt több energiát használ fel, mint amennyiért felépítették!
A legolcsóbb ENERGIA a fel nem használt ENERGIA. Építtessen EnergyFriendHome családiházat, hogy az Ön háza is energia-mentes legyen! Tudjon meg többet az építési rendszerünkről!
http://ipon.hu/hir/fogaskerekek_hangoljak_ossze_egy_rovar_ugrolabait/26898
Fogaskerekek hangolják össze egy rovar ugrólábait
Szerző: Jools Dátum: 2013.09.16 11:30 Csoport: EGYÉB
Háttér:
Az Issus coleoptratus nevű rovarfaj fiatal egyedei egyetlen ugrással akár egy métert is képesek haladni. Egy nemrég megjelent tanulmányból azt is megtudhatjuk, hogyan teszik ezt: hátsó lábaik mozgását fogaskerekek hangolják össze, ezeket azonban nem valamiféle mérnöki elme, hanem a természet alkotta meg.
A különleges szerkezeti kialakításnak köszönhetően az állatok hátsó lábainak mozgása közt maximum 30 mikroszekundumos „csúszás” adódik, ugyanez az eltérés a szintén ugróbajnok szöcskék esetében jóval hosszabb, 2−3 ezredmásodperc. A rovarok nagyjából 3 m/s-os kezdősebességgel lövik ki magukat a levegőbe, így ha lábaik nem szinte tökéletesen egyszerre mozdulnának, össze-vissza bucskáznának ugrás közben.
Ahogy Malcolm Burrows, a Cambridge kutatója elmondta, ez az első alkalom, hogy hasonló mechanikai megoldásraakadtak az állatvilágban. Fogaskerékszerű formák más élőlényekben is akadnak ugyan, ezek azonban eddig szinte minden esetben díszítő elemnek bizonyultak, vagyis nincs olyan konkrét funkciójuk, mint a már leírt rovar esetében. Az egyetlen kivételt a krokodilok fogaskerékhez hasonló működésű szívbillentyűi jelentik, de különböző állati testrészek mozgásának szinkronizálására használt fogaskerekekre ez az első példa a természetben.
Szintén nagyon érdekes, hogy a faj felnőtt egyedeiben már nem találni meg ezeket a struktúrákat, magyarázza Burrows. Amikor az állatok az utolsó lárvaállapotból felnőtt egyeddé alakulnak, fogaskerekeik eltűnnek, és innentől egyfajta súrlódásos módszerrel biztosítják lábaik együttmozgását: a hátsó lábak bizonyos részeit összeérintik, és így szinkronizálják mozdulataikat. Burrows szerint a fogaskerekek felnőtt korra való elvesztésének oka az lehet, hogy ebben a fejlettségi állapotban már nem lenne lehetőség azok „javítására”. A lárvák kifejléssel fejlődnek, és öt-hat különböző stádiumon mennek keresztül, míg felnőnek. Az új lárvaállapot elérése során mindig helyreállítódik az ugrómechanizmus is: a fogaskerekek hiányzó vagy sérült fogai pótlódnak. Ez felnőttként már nem lenne opció, így ha a sérülékeny struktúrával történne valami, az egyenértékű lenne a halálos ítélettel az adott egyed számára, hiszen nem lenne képes koordinálni ugrásait.
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!