Kis türelmet...
Alkonyatkor világszerte milliószám gyúlnak fények az utcákon,hogy aztán hajnalban ismét kialudjanak.A lámpák jó részét maga a napfény kapcsolja be és ki.
A közvilágítást időkapcslók vezérlik,amelyeknéhány,egymáshoz közeli utca lápáit működtetik.Az első időkapcsolók még mechanikus szerkezetűek voltak,s ezeket,mint az órákathetente fel kellett húzni és be kellett állítani.
A korszerű időkapcsolók többsége már elektromos órával működik,amely egy tárcsát forgat.A tárcsán lévő kiálló fogak kapcsolják ki és be a világítást a beállított időpontokban.E kapcsolók hasonlóak a háztartásokban vagy a központifűtési-rendszerekben használt időkaocsolókhoz.
A napkeltéhez és napnyugtához alkalmazkodva egy mechanikus szerkezet hónapról hónapra megváltoztatja a ki- és bekapcsolást szabályzó fogak helyét.
A közvilágítássl foglalkozó mérnökök a közelmultban egy olyan fényelektromos vezérlőberendezést fejlesztettek ki,amely a lámpák áramellátását szabályozza.
A berendezés fényérzékeny anyagot - például kadmium-szulfidot vagy szilíciumot - tartalmazó fotocellát helyeznek el.Hajnalban a cellára esőfény hatására elektronok kezdenek áramlani az atomok között,a fényérzékeny réteg vezetőképessé válik,s a rajta átfolyó áram kikapcsolja a lámpák áramellátását biztosító kapcsolót.Sötétedéskor a fényérzékeny anyag elektronjai mozdulatlanná válnak,az áram már nem jut el a kapcsolóhoz,s a fények ismét kigyulnak.A ki- és bekapcsolás pontos időpontja az időjárási viszonyoktól is függ.
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!