Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

Elfelejtettem a jelszavam 

Nem vagy belépve

Ez a funkció csak regisztrált tagoknak elérhető. Csatlakozz most a Networkhöz vagy ha már tag vagy, lépj be itt:

Meghatározták Don Quijote rejtélyes faluját


Bár Cervantes négyszáz éve megjelent műve elején eltitkolta, hogy a kóbor lovag honnan indul el kalandos útjára, spanyol tudósok a közelmúltban meghatározták a rejtélyes falut.

“La Mancha egyik falujában – a nevét említeni sem akarom – élt nemrég egy nemesember, olyasféle, akinél a fogason dárda, régi pajzs függ, van egy girhes paripája meg egy nyughatatlan agara” – így kezdődik Cervantes 400 éves “bestseller” regénye, amely a Biblia után a második legtöbb nyelvre lefordított irodalmi mű.

Sokáig rejtély fedte, hol is élt a híres-nemes Don Quijote, ám a könyv kiadásának négyszázadik évfordulójára készülve egy tíztagú spanyol kutatócsoport meghatározta a lovag faluját.

A madridi Complutense Egyetem tíz kutatója – köztük irodalmárok, geográfusok, történészek, filológusok, szociológusok és matematikusok – két éves vizsgálódással felvázolta Don Quijote és hű szolgája barangolásainak útvonalát.
71416_651686_normal


Cervantes ugyanis bár a kalandozások kiindulópontjával kapcsolatban titkolózott, a történetben később néhány utalást elejtett. Így a kutatók számításokat végezhettek a mű néhány megnevezett helysége és az említett utazási idők alapján, valamint kalkulációkat készíthettek arra nézve is, hogy milyen évszakban mekkora sebességgel haladhatott a lovag és öregecske lova, illetve a duci Sancho Pansa és szamara.

A kutatók végül úgy találták, hogy a meg nem nevezett La Manchai falu valójában Villanueva de los Infantes, amely Madridtól 225 kilométerre délre, Ciudal Realtól pedig 50 kilométerre délkeletre helyezkedik el.

Az elzárt és barátságtalan vidék ma is bővelkedik szélmalmokban és rosszhírű fogadókban. De a kis falu a felfedezés nyomán most reménykedik, hogy az idegenforgalma fellendül. Évszázadokon át egyébként Spanyolország összes fogadója tartott egy bőrkötésű példányt Cervantes világhírű regényéből, amelyet az utazók kezébe nyomtak, hogy a hosszú estéken felolvasással szórakoztassa a fogadó közönségét.

A mű négyszáz éves megjelenését ünneplő Spanyolországban Don Quijote már a karácsonyi vásárlási szezonban is tarolt: ez volt az ünnepek előtt a legnagyobb példányszámban eladott könyv, megelőzve Dan Brown A da Vinci kódját. A falu azonosítása után egyébként felerősödtek azok a hangok is, amelyek szerint a lovag és hű szolgája szintén nem a képzelet szülöttei voltak.

2005.01.08.

Címkék: Cervantes Don Qujote kutatás tudomány életrajz

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

Régebbi bejegyzések

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu