Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

Elfelejtettem a jelszavam 

Nem vagy belépve

Ez a funkció csak regisztrált tagoknak elérhető. Csatlakozz most a Networkhöz vagy ha már tag vagy, lépj be itt:

Nemrég egy érdekes cikk jelent meg a National Geographicban azzal a címmel, hogy „Szomjhalál fenyegeti Kínát?”. A 70-es években 3 méterre, a 90-es években 200 méterre, míg ma 400 méter mélyre kell lefúrni az Észak-Kínai síkságon ahhoz, hogy tiszta vízhez juthassunk. Ez nagyon komoly és szomorú adat. Miről is van szó?61997_571681_normal
Az Észak-Kínai síkság nagy szerepet játszott Kína történelmében. Jó termőtalajjal rendelkezik, viszont az időjárás teljesen kiszámíthatatlan. Száraz periódusok és áradások váltogatják egymást. Ugyanakkor az ország energiaéhségét is ez a tartomány adja. Itt van a legnagyobb fém- és acélipar, síküveg-, cement és aluminium gyártás, ingatlanfejlesztés, urbanizáció. A beköltözők nemsokára nem találnak ivóvizet. A kínai nehéz- és könnyűipar ötször több vizet használ a gyártási folyamataiban, mint a nyugati vállalatok. Peking kivételével sehol sincs vízkorlátozás. Mindezt tetézi az, hogy Kína vízkészlete csupán a világ 7%-val rendelkezik, míg lakossága a világ egyötödét teszi ki.
Az Észak-Kínai síkság gazdasági fejlődése 11%-os, lakossága több mint 200 millió, életük 60%-ban a talajvíztől függ (New York Times riportja szerint). 30 éven belül a vízkészlet kiapadhat. A mocsarak kiapadtak, a lápos vidékek majdnem teljesen eltűntek.61996_895192_normal61995_627128_normal
Az 1960-as években nagy áradások pusztítottak. Mao Ce-Tung elrendelte a folyók szabályozását és gátak építését. Elkészült a Három szoros gát, egy 600 km-es víztározóval. A kínai vezetők is belátják, hogy Sanghajt ökológiai és természeti katasztrófa fenyegeti. Csak 2003-ban 91 helyen szakadt át a gát. A tározó annyira eliszaposodott, hogy a turbinák bármikor leállhatnak. De nemcsak a tározó, a folyók is eliszaposodtak. Megmaradt vizük még öntözésre sem alkalmas. Természetesen a mezőgazdaságot nem akarják visszaszorítani. Ez a síkság termeli Kína búzakészletének a felét. Ha ez nem lenne, az ország jelentős mennyiségű gabonát kellene importáljon, ezt a kínai vezetés minden áron el akarja kerülni.
Kína komolyan meg akarja akadályozni a további vízproblémát. Célkitűzésük hogy 2010-ig a városi szennyvíz 60%-át megtisztítják. Másik elképzelésük az, hogy három nagy csatornát építenek, melyek a Jangce folyóból szállítanának vizet az Észak-Kínai síkságra. Ezt a tervet már 2002-ben elfogadták, most újból a figyelem központjába került. A csatorna 60 billió liter vizet szállít majd a síkságra. Ez megoldás lenne az iparra, a mezőgazdaságra viszont nem. A projekt gyorsan halad előre. A középső csatornát, mely Pekinget is ellátja majd vízzel, a jövő évi Olimpiára szeretnék átadni, 2012-re pedig a keleti csatorna is elkészül. ( A nyugatiról még vitatkoznak.)

Reméljük, hogy ez a hatalmas lakossággal rendelkező ország meg fogja tudni oldani létfontosságú gondját.

www.ma.hu/page/cikk/aj/0/1

www.geographic.hu/index.php?act

Címkék: ivóvíz kína szennyezettség

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

Demeter Klára üzente 17 éve

Igazad van, Kína s a problémáik messze vannak, bár közelebbről érint minket, mint gondolnánk. Így is nagy a kínai invázió, de ha nem tudnak megélni saját hazájukban, útnak indulnak s jönnek, jönnek egyre közelebb!Előzmény: agnia, 2007-10-11 20:27Nagyon sajnálatos, de tudod, ami most itthon történik, a mi országunkban, a mi életünkkel, az engem  most jobban izgat, mint kína problémái.

Válasz

Demeter Klára üzente 17 éve

Igen, hallottam arról, hogy az Alföld elsivatagosodhat. Nagyon szomorú és aggasztó. Nagy figelmet kellene áldozni ennek a témának, hisz mindennél fontosabb. Régebben hallottam egy olyan tövises növényről, sajnos nem tudom a nevét, amelyik szereti az ilyen vidéket,bogyóterméséből a műszertechnika legdrágább olaját tudják kivonni, megköti a talajt és megállítja az elsivatagosodást. - Erről biztosan tudnak az illetékesek is, meg kellene próbálni. - A klímaváltozással, sajnos, nem sokat tehetünk, bár ebben az irányban is nagy igyekezetek vannak a világban.

Válasz

Baksáné Sztanó Mária üzente 17 éve

Köszi az anyagot. Ezzel még nem találkoztam. Arról viszont én is olvastam, hogy Ausztráliában már most van olyan terület, ahol képtelenek az eddigihez hasonló mezőgazdasági termelést folytatni, és emiatt gondok jelentkeznek az élelmiszerellátásban. Hasonlóan érdekes anyagot találtam egyszer pár hónapja arról, hogy Koreában például szintén gond van az élelmiszerellátás terén. Ezért Németországban kitenyésztett óriásnyulak jelentik számukra a megfelelő mennyiségű hús biztosítását. Arról tudsz valamit, hogy a nem is távoli jövőben nálunk is gond lehet az Alföld elsivatagosodása miatt?

Válasz

Nagy Ági üzente 17 éve

Nagyon sajnálatos, de tudod, ami most itthon történik, a mi országunkban, a mi életünkkel, az engem  most jobban izgat, mint kína problémái.

Válasz

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu