Kis türelmet...
Az erdélyi Nagyszeben 2007-ben, Luxemburg mellett, Európa Kulturális Fővárosa .
Nagyszeben a Fogarasi havasok lábánál fekszik, gyönyörű környezetben. 1192-ben említik először, Cibin néven. A várost II. Géza magyar király alapította, szászokat telepített oda. Hamarosan az erdélyi szászok kereskedelmi és szellemi központja lett. Szabad királyi várossá lett nyilvánítva. 1442 március 25-én a város mellett verte meg Hunyadi János Mezid bég török seregét. Az erős fallal és 40 bástyával védett várost a török nem tudta bevenni. 1556-ban tűzvész pusztította a várost. A 16. században a reformáció egyik központja. 1658 aug. 30-án a tatárok dúlják fel a várost. 1659-ben II. Rákóczi György ostromolta. 1688..05. 9-én itt hódotak be az erdélyi rendek I. Lipót császárnak, lemondva a török védnökségről. 1846 és 1865 között Erdély fővárosa, 1876 és 1918 között Szeben vármegye székhelye. Fénykorát a 16-17. században élte, amikor virágzott az ipar, a kereskedelem. A város gazdag volt, egy időben több céhe volt, mint a bajorországi Augsburgnak (olvasható a Bruckenthal Múzeumban).
A város megőrizte középkori arculatát. Keskeny utcái, sikátorai valóságos időutazásra csábítanak. Igazi szász város. Nemcsak Erdély, hanem a Kárpát-medence egyik legszebb városa.
Szép fejlődésének a szocializmus vetett véget. A város majdnem hogy romhalmazzá lett. Nagyon sok szász kivándorolt Németországba. Ezt a folyamatot segítette Ceausescu, aki fejpénzért árulta az embereket, nemcsak a szászokat. De bekövetkezett a nagy változás s a város felébredt Csipkerózsika álmából. Végre megjött a szép fiatal királyfi és, ha nem is csókjával, de adományaival segítette a várost. Ez a királyfi nem más, mint Károly (Charles) herceg Nagy-Britannia trónjának várományosa. Többször szólalt fel fórumokon és alapítványain keresztül sokat segítette a város rehabilitációját. – A nagy munkában még volt egy királyfi: Nagyszeben polgármestere: Klaus Johannis. Három év alatt csoda történt. A régi város gyönyörűen újjászületett, méltó az Európai kulturális Főváros címére.
Idén rengeteg nívós rendezvényt tartottak meg: 37. Nemzetközi Dzsesszfesztivál – 20 ország 200 muzsikusa lépett fel. A nagy nevek közül említsük meg a francia hegedűvirtuóz Didier Lockwoodot, a svájci Herbie Kopf basszusgitárost, az olasz Enrico Rava kvintettet, az amerikai Dee Dee Bridgewater énekesnőt, stb. Májusban 68 ország több mint 2000 művésze részvételével nemzetközi színházi fesztivál volt. Előadásokat tartottak az összes előadótermekben, s az utcán is. Volt Transzilvánia Nemzetközi Filmfesztivál, aniMOTION fesztivál (animációs reklámok, videoklippek), ArtMania rockfesztivál, Néphagyományok fesztiválja, sőt, még a legnevesebb 10 olasz divattervező is bemutatkozott (06.30.). Magyar Kultúra hete is volt, amikor előadták az István a Király című rockoperát. Az előadás nagy sikert aratott.
A városnak nagyon sok nevezetessége van, ami szintén csábítja a látogatókat. Ezek közül első sorban a Bruckenthal Múzeumot és képtárat kell megemlítsük, melynek gyűjteménye Romániában az egyik leggazdagabb.
http://nagyszeben.adatbank.transindex.ro/
Keressétek fel Nagyszebent és vidékét. Itt található Románia legmagasabban fekvő üdülője, Paltinis (1400 m) is. Nem fogtok csalódni.
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!