Kis türelmet...
Állatkísérletek a kozmetikaiparban
Te is sokat tehetsz azzal, hogy olyan cégek termékeit vásárolod, amelyek nem végeznek kísérleteket, illetve otthon te is elkészíthetsz néhány kozmetikumot!
Az EU-n belül 2004. szeptemberében lépett életbe egy rendelet, amely szerint a kész kozmetikai cikkekhez nem lehet állatkísérleteket folytatni. Azonban az alapanyagok vizsgálatához még 2009-ig megengedett az állatokon végzett kutatómunka. Sajnos azok a kozmetikai cikkek is piacra kerülhetnek még, amelyek az EU-n kívülről származnak, és így nagy valószinűséggel állatokon tesztelték azokat.
Svájcban, Németországban, Angliában sejtkultúrákkal végzik a kísérleteket, amely szépen hangzik, de sok olyan anyagot importálnak, amelyeknél már nem foglalkoznak azzal, hogy a másik cég milyen kísérleteket folytatott.
Az állatokon nem tesztelt kozmetikumokat védjeggyel látják el. Érdemes megnézni a termékek dobozain, de vannak olyan termékek is, amelyeken nincs védjegy, mégsem használtak hozzá állatokon tesztelt alapanyagokat. Általában egy nyúl ábra jelzi, hogy a termék nem tesztel.
Mára már annyira ellepték a piacot a különböző szépségápolási cikkek, hogy túltermelési válság alakul ki. Szintén aggasztó, hogy szinte már teljesen felesleges mindig újabb és újabb termékeket piacra dobni, mert ezek már semmiben sem különböznek egymástol csak hangaztos új neveket kapnak.
Több állatvédő szervezet elutasítja a kozmetikai cikkek előállításánál felhasznált állatkísérleteket eszmei és gyakorlati okokból.
Több mint 10.000 kifejlett majom-, akik az állatvilágban a legközelebbi rokonaink- szenved és hal meg az EU állatkíserleti laborjaiban évröl évre. Évente 2000re tehető azoknak a majmoknak a száma, akik Németországban esnek áldozatul.
Ezeknek az állatoknak elektródákat vezetnek az agyukba, súlyos betegsegekkel fertőzik meg és mérges anyagokkal pumpálják tele őket és a különböző anyagok hatásmechanizmusát vizsgálják. Az állatok szenvedésen túl etikai kérdéseket is felvet ez a probléma. Ugyanis egyes majomfélék (csak hogy ennél a példánál maradjunk) száma az utóbbi időben rendkívül megcsappant, s a vadonban tudnak csak életképesek maradni. Miután állatkísérleteknek vetik alá őket, már nem lehet a természetes életterükre visszaengedni, így egy kísérletért egy éttel kell fizetni.
A hajsamponokhoz és rúzsokhoz felhasznált állatkísérletek teljesen feleslegesek. Egyrészt mert számtalan olyan alapanyag van, amit már teszteltek, másreszt pedig sejtkultúrákon is lehet kísérletezni,ami szintén olyan biztos, mint ha élő állatokon végeznek a kísérleteket. Mégis ennek ellenere legalább 35.000 állat szenved, majd hal meg az EU-n belül gyötrelmes kísérletek közben, csak hogy egy újabb szépségápolási szerhez jussanak az emberek a már meglévő több százezer mellett.
Az is megdöbbentő adat, hogy a legtöbb kísérletet nem gyógyászati célokra, hanem a hadiparban és kozmetikai iparban végzik. Az állatkísérletek 63%-a hadászati célokat szolgál, 31%-ukat kozmetikai szerek tesztelésére használják, és alig 6%-uk az, amit gyógyászati célból végeznek! (PETA statisztikája)
A kozmetikaiparban végzett állatkísérletek mára feleslegessé váltak, mert amellett, hogy állatok kínzásával járnak, sokba kerülnek, a kapott eredmények sokszor pontatlanok és már több olyan alternatív módszer van, amellyel helyettesíthetők. A hatóanyagok nagy részét pedig már tesztelték.
Te is sokat tehetsz azzal, hogy olyan cégek termékeit vásárolod, amelyek nem végeznek kísérleteket, illetve otthon te is elkészíthetsz néhány kozmetikumot!
Külön oldalon találod a tesztelt illetve nem tesztelt termékek listáját. Nézd meg és küld el ismerőseidnek is.
Köszönet Koncsek Barbarának az anyag összeállításában nyújtott segítségéért.
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó cikkek:
Újabb győzelem a bálnavédők javára
"Muníció" szőrmeharcosoknak
Nagyüzemi csirkesors - Állatjóléti konferencia
Mentsük meg a tojótyúk tartás ketreces tilalmát!