Kis türelmet...
A birs késő őszi gyümölcs, amelynek két fajtáját különböztetik meg, a birsalmát és a birskörtét, de ez a besorolás csupán eltérő formájuk miatt alakult ki. A köznyelv ritkán tesz különbséget, és minden birset birsalmának nevez.
Akárcsak az alma, a birs is egész tavaszig eltartható száraz, hűvös helyen. Kiváló és értékes táplálék a téli hónapokra. Nyersen kemény húsú, fanyar gyümölcs, és ez akkor sem változik, ha színe érett sárgára változik. Leggyakrabban kompótot és birsalmasajtot készítenek belőle, de az utóbbi időkben újra divatba jött alapanyagként, így egyre több ízletes és különleges recept főszereplője.
A birsgyümölcs húsában sok a csersav, szénhidrát- és energiatartalma viszont alacsony. Savas kémhatásának is köszönhetően megmozgatja az emésztőrendszert, segíti a gyomor működését. Sok C-vitamint is tartalmaz, de mivel általában nem nyersen fogyasztjuk, a vitamin nagy része a feldolgozás során tönkremegy. A gyümölcsök közül a birsnek a legmagasabb a pektintartalma. A pektin az emberi szervezet számára igen fontos, értékes rost, amely laktatóvá teszi az ételeket, kiegyensúlyozza az anyagcserét, és közvetett úton rendben tartja a vér koleszterinszintjét. A birsalma kisebb mennyiségben tartalmaz még B1- és B2-vitamint, foszfort, káliumot, vasat és kalciumot is.
A népi gyógyászatban elsősorban görcsoldóként ismerik; a legjobb hatás érdekében célszerű levét kipréselni és nyersen fogyasztani. Szinte bántóan savanyú íze mézzel vagy nádcukorral enyhíthető. Nagyanyáink nagy kedvence volt a birsalmából készített rostos ivólé, amely szinte minden régi receptkönyvben megtalálható. A megtisztított birsalmát kevés vízben, cukorral és szegfűszeggel kell megfőzni, ez után turmixolni, majd még egyszer átfőzni és végül lehűteni. Feldolgozás előtt a birsalma külső, szőrös burkát mindenképpen el kell távolítani, viszont kompótkészítéshez a sárga héját nem szükséges lehámozni. A birsalmasajt hosszas főzése során színe narancssárgától rózsaszínig változik, attól függően, hogy a főzés melyik szakaszában adjuk hozzá a cukrot. Az érett gyümölcsöket elég csak átforralni, és a kemény hús azonnal puhává változik. Bátran fűszerezhetjük fahéjjal és szegfűszeggel – ez utóbbi ráadásul fokozza a gyümölcs gyulladáscsökkentő gyógyhatását is.
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!