Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

Elfelejtettem a jelszavam 

Nem vagy belépve

Ez a funkció csak regisztrált tagoknak elérhető. Csatlakozz most a Networkhöz vagy ha már tag vagy, lépj be itt:

Trianon

Kérjük, add meg, hány másodpercenként változzanak a képek

Trianoni igazságtalanság

1920 június 4 a trianoni békeszerződés aláírása a magyar nemzet gyásznapja, melyről így írt a korabeli tudósító: "A budapesti templomokban ma délelőtt megkondultak a harangok, a gyártelepek megszólaltatták szirénáikat és a borongós őszies levegőben tovahömpölygő szomrú hanghullámok a nemzeti összeomlás fájdalmas gyászát jelentették... Ma tehát elszakították tőlünk a ragyogó magyar városokat a kincses Kolozsvárt, a Székelyföldet, a Rákocziak Kassáját, a koronázó Pozsonyt, az iparkodó Temesvárt, a vértanúk városát Aradot és a többit mind, felnevelt kedves gyermekeinket, a drága, szép magyar centrumokat. Ma hazátlanná tettek véreink közül sok millió hű és becsületes embert... A város és az ország némán, méltóságteljesen, de komor daccal tüntetett az erőszakos béke ellen. Egész Budapest a gyászünnep hatása alatt állott." A trianoni béke értelmében a Magyar Királyság területe (Horvátország nélkül)282000 négyzet km-ről 93000 négyzet km-re csökkent. Lakóinak száma 18,2 millióról 7,6 millióra apadt. Bár az elcsatolt területek nagy részének lakossága nem magyar nemzetiségű volt. Az új határok mélyén belevágtak a magyar nemzettestébe. Ennek következtében 3,2 millió magyar került a szomszéd országok határai közé, tehát a Kárpát-medencében élő magyarság több mint 1/3-a, s ennek fele az új határok mellett zárt tömbökben élt. Ez azt jelenti, hogy lehetett volna az etnikai, nemzetiségi elvnek megfelelő, igazságosabb határokat húzni, a győztesek étvágya azonban csillapíthatatlan volt.
Csehszlovákia kapta Észak-Magyarország (Felvidék-North-Hungary-Highlands) és Kárpátalja 63000 négyzet km területét 1072000 magyar lakossal. Romániának adták Erdélyt (Transylvania), valamint a Tiszántúl és a Bánság (Banate) keleti felét, azaz 102000 négyzet km-t, 1664000 magyar lakossal. A Szerb-Horvát-Szlovén Királyság (Yugoslavia) a Bánság (Banate) nyugati felét, Bácskát, Dél-Baranyát és a Muraközt kapta 21000 négyzet kmterületben 465000 magyar lakossal. Ausztriához csatolták az Őrvidék (Burgenland) 4000 négyzet km-nyi területét 26000 magyar lakossal. Az ország területi megcsonkítása mellett a békeszerződés csupán 35000 főben állapította meg a magyar haderő létszámát, ezenkívül jóvátétel fizetésére kötelezte Magyarországot.

Forrás:http://ezerszazev.uw.hu/trianon1.html

Címkék:  

Kategória: Politika, hír

Látta 169 ember.

Értékeld

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

Soós Jolán üzente 13 éve

Forrás:http://ezerszazev.uw.hu/trianon-kisebbsegek1.html

Válasz

Soós Jolán üzente 13 éve


Trianon
Csehszlovák Köztársaság és Felvídék
Republic Czechoslovakia and Highlands



Csehszlovákia (Czechoslovakia) létrejöttéért már az első világháború idején szívós harcot folytatott a cseh és a szlovák emigráció Masaryk vezetésével, aki a Csehszlovák Köztársaság első elnöke lett. Az 1920-ban elfogadott alkotmány értelmében a parlament gyakorolta a legfőbb törvényhozó hatalmat, melyet az ország lakossága demokratikusan választott. Csehszlovákia a demokratikus jogok gyakorlása mellett viszonylagos jólétet biztosított polgárainak, ugyanakkor megtalálta a módját, hogy nemzetiségeit szociálisan is hátrányos helyzetbe hozza. Vállalt kötelezettségeivel szemben különféle ürügyekkel megtagadta vagy megvonta az állampolgárságot a nemzetiségiek egy részétől, ugyanakkor az alkotmányban biztosított jogok csak az állampolgársággal rendelkezőket illették meg.
Az alkotmány részét képező nyelvtörvény 20%-ban határozta meg azt a nemzetiségi arányt, mely fölött a hatóságok kötelesek voltak az ügyeket a kisebbség nyelvén is intézni. A 20% azonban az egész járásra volt értendő, ezért a magyarlakta területeken olyan új, észak-déli irányú "hosszúkás" járásokat alakjtottak ki, hogy a magyarok aránya lehetőleg ne érje el a törvényben megszabott alsó határt. Az nem számított, ha egyes település akár színmagyar is volt. Gondot okozott a csehszlovák nacionalistáknak a városi önkormányzat, melynek elve alapján a szlovákiai magyar többségű városok sokat tehettek volna nemzetiségük megőrzése érdekében. A hatalom azonban ennek is megtalálta az ellenszerét. Mivel a polgári demokrácia nem sérthette meg a városok önkormányzatiságának elvét, ezért 1922-ben a főváros Pozsony (Bratislawa), valamint Kassa, Ungvár, és Munkács kivételével valamennyi várost visszaminősítette nagyközségekké, melyeket már nem illetett meg az önkormányzat joga, s az adott járás részévé váltak.
Mindezzel együtt megkezdődött a magyar iskolahálózat felszámolása. A magyar nyelvű oktatás engedélyezését nagyon magas tanulói arányhoz kötötték, s a magyar iskolák fenntartásához nem biztosítottak pént. Ugyanakkor korszerű szlovák iskolahálózatot alakítottak ki. A magyaroknak 31%-kal volt kevesebb iskolájuk, mint amennyi a hivatalos népszámlálás adatai alapján megillette volna őket. Sok magyar többségű községben csak szlovák iskola működött.
A földreform során a jórészt magyar földbirtokosoktól kisajátított földet a helyi szlovák igénylők mellett a cseh és morva legionáriusoknak és az északról betelepített szlovákoknak adták, akiknek a számára az összefüggő magyarlakta területeken telepes falvakat hoztak létre, hogy az egységes magyar tömböket feltördeljék. Minden felsorolt nehézség ellenére a magyarság hozzáfogott intézményei létrehozásához. Magyar politikai pártok és szervezetek alakultak, s képviselőiket bejutatták a prágai parlamentbe, annak ellenére, hogy megválasztásukhoz 40%-kal több szavazatot kellett szerezniük, mint a "csehszlovákok."
Az első csehszlovákiai magyar párt az Országos Keresztényszocialista Párt, már 1919-ben elkezdte tevékenységét, 1920-ban megalakult a Magyar Nemzeti Párt. E két párt az 1925. évi választáson Szüllő Géza, illetve Szent-Iványi József vezetésével 10 képviselőt és 6 szenátort küldhetett a parlamentbe. 1932-ben a fiatal Esterházy János gróf lett az Országos Keresztényszociális Párt vezetője, a Magyar Nemzeti Párt élére az akkor még liberális elveket valló Jaross Andor került. A két magyar párt az 1935. évi választásokon növelni tudta szavazóinak számát, 1936-ban pedig e két párt egyesülésével teljesült a felvidéki magyarság régi álma. Az Egyesült Magyar Párt elnöke Jaross Andor, ügyvezető elnöke Esterházy János lett. A parlamenti képviselőcsoport vezetője továbbra is a nagy tekintélyű Szüllő Géza maradt. Szvatkó Pál az általa szerkesztett Fábry Zoltán leleplezte a csehszlovákiai
jólétről és demokráciáról
terjesztett propagandát Fábry Zoltán leleplezte a csehszlovákiai
jólétről és demokráciáról
terjesztett propagandát Prágai Magyar Hírlappal a legjelentősebb csehszlovákiai sajtóforúmot biztosította a felvidéki magyarság számára.





Trianon
Fábry Zoltán leleplezte a csehszlovákiai
jólétről és demokráciáról
terjesztett propagandát


Fábry Zoltán író leleplezte a csehszlovákiai jólétről és demokráciáról terjesztett propagandát. 1932-ben így írt az Éhség legendája című munkájában: "Ungvár. Főváros. Rengeteg új hivatalos épület kormányzósági palotától kezdve csendőriskolákig. Cseh hivatalnokok új házsorai és villái... Mögötte kezdődik Kárpátalja: a nyomor. (...) 1919 elején Kárpátalján nem volt egyetlenegy cseh sem, ma 30000-en vannak. És köztük nincsenek, nem lehetnek éhezők. Kolonizátorok. Egyetlenegy mindennél többet beszélő példa: Bátyu. A lakosság száma 2400. 95%-ban kisgayda és magyar. A falu lakosainak van 2000 hold földje, a gróf Lónyay birtok 3400 hold. Földbirtokreform. A földéhes magyarok szeme felcsillan, aztán elborul. Földbirtokreform címén a csehek lehozattak 75 légionista családot, ezek kapnak a Lónyay birtokból 3398 holdat ingyen vagy hosszú lejáratú kölcsönre, házakat is építenek nekik, gazdasági felszerelést is adnak nekik. A többiek tehát a magyarok kapnak összesen 2 hold földet 5000 koronáért temetőre!"
Balogh Edgár, Prágában tanuló egyetemista kezdte szervezni a cseh főváros magyar diákjait, akik a Prágai Szent György Körbe tömörültek, s nyaranta a Felvidék (Highlands) magyar falvait járták, kutatva és erősítve a magyar nemzeti hagyományt. Ebből a mozgalomból alakult ki 1928-ban a Sarló, mely a magyarság megújulásának útmutatója akart lenni, felismerve azt a feladatot, hogy otthont és jövőt kell teremteni az idegen ország határai között is. Ez pedig csak az együtt élő népek szótértésével lehetséges. Hatalmas tévedésük volt viszont, hogy a csehszlovák polgári demokrácia arcpirítóan aljas nemzetiségi poltikájából kiábrándulva úgy gondolták, hogy a megoldás a kommunizmus által hírdetett nemzetiségi politika lehet. A sok egyéni és közösségi erőfeszítés nyomán magyar újságok, folyóíratok jelentek meg, s megszületett a csehszlovákiai magyar irodalom, áldozatos szerepet válalva a magyarságtudat, a magyar nyelv megőrzése érdekében!

Válasz

Üzenőfal

Cserei József üzente 3 éve

Csodálatos adventi várakozást kívánok❤❤❤❤❤ ...

Soós Jolán üzente 4 éve

https://www.facebook. com/groups/482712512278036 / Egészségmegőrzés-fogyás könnyedén

Soós Jolán üzente 4 éve

Szeretettel várlak... https://www. facebook. com/groups/482712512278036 /

Pece Márta üzente 6 éve

Szia Jolcsika! Nagyon Boldog szülinapot kivánok! Márta

Szántó Imréné Mária üzente 7 éve

..Áldással meghitt Békés és jó egészséget kívánok Boldog Új Esztendőt. Mária.

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu