Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

Elfelejtettem a jelszavam 

Nem vagy belépve

Ez a funkció csak regisztrált tagoknak elérhető. Csatlakozz most a Networkhöz vagy ha már tag vagy, lépj be itt:

Kína hagyományosan a számok bűvöletében él és az ország méreteiből következően ezek általában nagy számok. A két év múlva esedékes, XXIX. újkori olimpiáról, a 2008-as Pekingi Nyári Olimpiai Játékokról egy dolog már előre tudható: a legek olimpiája lesz. Akkor is, ha a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, az olimpiák történetében egyedülálló módon arra kérte a kínai szervezőket, hogy az eredetileg tervezettnél szerényebb költségvetéssel és lassabban készüljenek el a világjátékok helyszínei, mert a nagy költekezés „rossz példát mutat az egész világ olimpiai mozgalmának”.

A pekingi olimpia költségvetése a hírek szerint 280 milliárd yuan (7560 milliárd forint) körül alakul (az összegnek mintegy 10 százalékát fordítják közvetlenül az olimpiai létesítmények építésére, a többi az infrastruktúra fejlesztésére fordított keret). A konkrét összeg említésénél azonban jobban jellemezhető a pekingi helyzet ha úgy fogalmazunk, a magát a világnak megmutatni vágyó Kínának akármennyi pénzt és energiát megér az elképzelhető legtökéletesebb olimpia megrendezése. A hatalmas kiadások ellen - a már említett NOB figyelmeztetés mellett - alkalmanként hazai kritikák is elhangzanak. Egy ekkora költségvetésbe persze az is „belefér”, hogy egy 2004-ben napvilágot látott nyilatkozat szerint a szervezőbizottság vezetői 15,9 millió dollárt sikkasztottak el - az azóta eltelt két évben nem került nyilvánosságra hasonló adat.

Nyolcasok bűvületében

Az olimpiai megnyitó időpontja könnyen megjegyezhető: 2008.08.08-án este 8 óra. A csupa nyolcas nem véletlen - ez a kínaiak kedvenc száma, a meggazdagodás és a siker szinonímája. Ennek ismeretében talán az sem meglepő, hogy a megnyító ceremóniának helyet adó stadionhoz leágazó metróvonal is a 8-as számot kapta. A „nyolcasok együttállásáig” hátralévő napok, órák, percek és másodpercek pedig a város több pontján elhelyezett hatalmas kijelzőkön követhetők. A legismertebb a Tiananmen téren álló, az Omega gyár által készített óra, amelyet 2004 szeptember 21-én 18 órakkor indítottak el (a „takarékos olimpia” jegyében csak tíz perces ünnepi ceremónia keretében). Helyén korábban Hongkong 1997-es, majd Makaó 1999-es visszacsatolásáig hátralévő időt mutatták hasonló módon. Szükség is van ezekre az időmérőkre, hiszen a mai Pekingben minden ehhez az új időszámításhoz kapcsolódik. Bármiről is van szó, a pekingi válasz úgy kezdődik: az olimpia előtt, az olimpia után. De leggyakrabban csak ennyi: 2008-ban.

A kínai főváros lélekszámát egyes becslések már 19 millióra teszik (a legutolsó, 2004-es adatok szerint akkor 14, 927 millió állandó lakosa volt Pekingnek). Nem csoda, hogy már-már katasztrófálissá vált a közlekedés és levegő állapota - Peking utcáin közel 3 millió autó rója az utakat és a világ 20 legszennyezettebb levegőjű városa közül 16(!) Kínában található. Az olimpiai előkészületek is elsősorban ezt próbálják orvosolni és az út- és metróépítésekre (2006 során 46 project keretében 146 létesítmény épül), valamint a környezetvédelemre, a levegő tisztaságára és a parkosításra (5 éves /2003-2007/ terv keretében próbálják 2008-ra tisztává varázsolni Peking levegőjét) koncentrálnak. A szennyezett levegőért okolható hagyományos szenes fűtésről folyamatosan állnak át gázfűtésre és mintegy 400 környezetszennyező gyárat költöztettek ki a négyes körgyűrűn kívülre.

Nővekvő metróhálózat

A jelenlegi két metró és két gyorsvasút vonal mellé további öt vonal átadása várható az olimpiáig. Pekingben enyhén kaotikus a metróvonalak számozása, az üzemben lévő négy vonal (1-es, 2-es, 13-as és Batong vonal, utóbbi az 1-es keleti irányú folytatása) mellé most építik a 4-es, 5-ös és 10-es metrót, illetve az utóbbiból leágazó, 4398 m hosszú, 4 megállóval rendelkező olimpiai szakaszt, amely a távlati tervekben az olimpia után építendő 8-as vonal részeként szerepel. A központi olimpiai létesítményekhez vezető alig 4 km-es szakasz (az első tervek még föld felett vezetett 5,9 km-ről szóltak) építése 2005 novemberében kezdődött és 2008 júniusára tervezik a próbaüzemet (ekkora tervezik átadni a hozzá kapcsolódó 10-es vonalat is) kivitelezésének várható költsége 1,43 milliárd yuan (38,61 milliárd forint). A 4-es metró észak-déli irányban (a Nyári palota és Fengtai kerület között) szeli át a várost, hossza 27,69 km, 24 megállója lesz, várható költsége 15,1 millárd yuan (407,7 milliárd forint). A szintén észak-déli irányú 5-ös metró 27,6 km-éből 16,9 km halad majd a föld alatt, 22 megállója lesz (ebből 16 a föld alatt vezetett szakaszon), a 2002 december 28-án indult, 12 milliárd yuan (324 milliárd forint) értékű beruházás elkészültének határideje 2007. A 10-es metró vonal 24,55 km hosszú, építésének költsége 15,9 milliárd yuan (429,4 milliárd forint). A repülőtérre vezető gyorsvasút a 2-es metró Dongzhimen megállójától (ahol a becsekkolást és a poggyászfeladást is elintézhetjük majd a gyorsvasútra felszállás előtt) a repülőtéri autópálya északi oldalán haladva 16 perc alatt (a szerelvény maximális sebessége 100 km/óra) fogja megtenni a 27,3 km-es távot. A 2-es és a most épülő 3-as repülőtéri terminálhoz vezető gyorsvasútnak a negyedik megállója a 10-es metróhoz is csatlakozást biztosító Sanyuanqiao megálló, a jegy ára 20 yuan (540 forint) lesz. Így időben és - egy főre kalkulálva - árban is nagyjából harmada lesz az ugyanerre a távra a taxiért fizetendő összegnek. 2008-ig a fentieken túl egy a várostól az észak-nyugatra fekvő Shunyiba vezető gyorsvasút is szerepel tervek között, ezzel a 2-es, reptéri és 13-as vonallal négy metró, illetve gyorsvasút csomópontja lesz a város keleti felén található Dongzhimen.

Pekingi repülőtér

A 16 milliárd yuanért (432 milliárd forintért) 2007-re elkészülő hármas terminál átadása után a kínai főváros repülőterének évi kapacitása az eddigi 27 millió helyett 60 millió utasra növekszik (a reptér 2005-ben 24,36 millió utast szolgált ki) - továbbá évi 500-600 ezer repülőgép és mintegy 3 millió tonna cargo fogadására lesz alkalmas. A holland repülőtér specialista NACO, a londoni központú Foster and Partners építésziroda és a közel húsz éves kínai tapasztalattal rendelkező ARUP mérnökei (a három cég az 1998-ban átadott hongkongi Chek Lap Kok repülőtér építésén dolgozott együtt) a Beijing Institute of Architectural Design and Research kínai partnerrel kiegészülve nyerte el a kiírt pályázatot.

37 olimpiai létesítmény országszerte

A nyári olimpia 28 sportágából 26-nak a versenyei zajlanak majd Pekingben. A versenyek helyszínéül szolgáló 31 pekingi sportlétesítményből 11 kifejezetten az olimpiára készül, emellett 11 meglévő létesítményt bővítenek ki vagy építenek újjá és épül 9 ideiglenes helyszín is. Jelenleg 20 pekingi sportlétesítmény építése folyik a városban, ezeken összesen 17 ezer építőmunkás dolgozik. Egy a napokban tett bejelentés szerint „a Kínában újnak számító technológiák alkalmazása miatt kissebb fennakadások voltak”, ezért az építkezésen dolgozók létszámát 30 ezerre bővítik. Jin Yan, az olimpiai szervezőbizottság beruházásokért felelős igazgatója szerint így az eredeti terveknek megfelelően mind a 31 versenyhelyszín elkészül 2007 végéig, zömük már augusztusra és szeptemberre. Az épülő sportlétesítmények területéről 300 ezer embert telepítettek ki a pekingi hatóságok. A meglévő sportlétesítmények közül 8 (plusz 18 további, csak edzésre használt) létesítmény felújítását kezdik meg még ebben az évben. A pekingi versenyekre 7 millió nézővel kalkulálnak a szervezők. A kínai főváros mellett Hongkong (lovas sportok), Shanghai (labdarúgás), Tianjin (labdarúgás), Qingdao (vitorlás versenyek) és Qinhuangdao (labdarúgás) lesz olimpiai helyszín. A qingdaoi tengerparton fekvő olimpiai falut tavaly augusztus 17-én már át is adták, jelenleg a vitorláskikötő kialakítása zajlik. A 2001-es pekingi pályázat szerint a lovasversenyekre is Pekingben került volna sor, ezeket állategészségügyi problémák (Pekingben felbukkant kórokozók és a kínai karanténszabályozás bürokratikus volta) miatt a több mint kétezer km távolságban lévő Hongkong 1978-ban nyílt híres Sha Tin lóversenypályáján rendezik. A változtatást sok kritika érte, mivel félő, hogy a versenyekre érkező lovak megsínylik az augusztusi forró és párás hongkongi klimát.

Olimpiai zöld - központi létesítmények 1135 hektáron

A legfontosabb olimpiai létesítmények Peking északi részén, az egykori császári palota és a Tiananmen tér által kijelölt észak-déli tengelyen (10 km-re a Tiananmen tértől és 21 km-re a repülőtértől) kaptak helyet. Itt fogják átadni az aranyérmek hetven százalékát. 1990-ben itt rendezték 11. Ázsiai Játékokat is. Egy történet szerint az Ázsiai Játékok faluját (Yayuncun) felkereső, akkor nyolcvan éves Deng Xiaoping (Teng Hsziao-ping) volt az, aki elsőként felvetette az olimpia rendezésének ötletét: „Kína olimpiai játékokra készül? Miért nem? Ha már ilyen sportlétesítményeket építettünk és nem kezdeményezzük az olimpiai játékok megrendezését, akkor a fele pénzt csak elpazaroltuk” mondta állítólag az akkori elsőszámú kínai vezető. Kihangsúlyozandó, hogy Kína „zöld olimpiára” készül – az egykori Ázsiai Játékok falujának stadionjait és szállodáit is magába foglaló olimpiai parkot újabban inkább csak Olimpiai Zöldként (Olympic Green) emlegetik. A 1135 hektárnyi (több mint 11 km2-nyi) terület kialakításának tervpályázatát 87 induló közül – akárcsak a kosárlabda és baseball versenyeknek helyet adó Wukesongi sportközpontét – a Hideo Sasaki által alapított amerikai Sasaki Associate nyerte el. A terv alapján az Olimpiai Zöld területének több mint felét egy hatalmas park (680 hektár) foglalja majd el, amelyben helyet kap a 99 m magas Sárkány-hegy és a több mint 4 km hosszúsan elnyúló mesterséges tó is.

Nemzeti Stadion (National Stadium)

Közismertebb nevén a „Madárfészek”, ahogy már az egész világ ismeri az atlétikai versenyek és a labdarúgó döntő és bronzéremért játszott mérkőzések mellett a megnyító és záróünnepségeknek is helyet adó központi sportcsarnokot. A grandiózus terveken költségtakarékossági és biztonsági megfontolások miatt menet közben egyszerűsítettek, nem lesz mozgatható teteje (a tervek módosítás miatt a 2003 decemberében megkezdett építkezés a rákövetkező évben le is állt egy fél évre), legutolsó hivatalos költségvetése 377,8 millió dollár. Az olimpia alatt 100 ezer fős (azt követően 80 ezres) befogadóképességű, 330 x 220 m-es, 69,2 m magas stadion így is nagyon impozáns lesz. Tetőszerkezete a nézőtértől független, földrengésálló alátámasztást kap. 45 ezer tonna tömegű külső acélszerkezetete kiegyenesítve 36 km hosszú lenne. A stadion tervezője a svájci Herzog & DeMeuron (az elmaradhatatlan kínai partner pedig a China Architecture Design Institute).

Nemzeti Sportuszoda Központ (National Aquatics Center)

A 6 ezer állandó plusz az olimpiára további 11 ezer ideiglenes férőhellyel rendelkező, vízbuborékokat mintázó, ezért Víz-kocka becenevet kapott 177 x 177 m alapterületű épület két versenymedencéjében kapnak helyet az úszó, műugró és szinkronúszó versenyek mellett a vizilabda mérkőzések is. A 70 ezer m2 alapterületű sportuszodát az ausztrál PTW és Ove Arup páros tervezte (a két cég közösen jegyzi a 2000-es Sydney olimpiára épült uszodát is) - kínai partner-tervezőik a China State Construction Engineering Corporation (CSCEC) és a CSCEC Shenzhen Design Institute (CSCEC+DESIGN). A 125,8 millió dollár értékű beruházás 2003 decemberében megkezdett munkálatai előre láthatóan 2006 decemberére készülnek el.

A vívóversenyeknek, asztalitenisz- és tollaslabda mérkőzéseknek helyet adó, szintén az Olimpiai zöldben felépülő stadion az olimpia után konferencia-központként kerül majd hasznosításra.

Olimpiai falu – 36 hektáron

A 36 hektáros olimpiai falu a versenyekre érkező mintegy 10500 sportoló és hivatalos kiséretének szálláshelyei mellett edzőcsarnokoknak, edzőpályáknak, uszodának és három étteremnek, boltoknak, mozinak és könyvtárnak is helyet ad, építésére mintegy 400 millió USD-t szánnak. Az olimpiai falu 360 ezer m2 összterületű apartmanjainak kialakításakor is nagyvonalúak voltak a kínai rendezők. Az 5 és 6 szintes épületekben 5860 egyágyas és 5670 kétágyas szoba kap helyet. A kínai cikkek kihangsúlyozzák, hogy két sportolóra jut egy fürdőszoba, míg a nemzetközi olimpiai bizottság olimpiai falukra vonatkozó ajánlása csak négy sportolónként ír elő egyet. A sportolónkénti 22,5 m2-es lakótér is magasabb lesz az ajánlott 12 m2-nél. Minden apartman légkondicionált és telefonnal, illetve számítógéppel lesz felszerelve. A lakásokat az olimpiai után értékesíteni fogják. A sportolók szállásától a legtávolabbi (36 km-re fekvő) pekingi helyszínre is el lehet jutni 30 percen belül, 22 létesítmény pedig az olimpiai falu 5 km-es körzetén belül található majd.

Médiafalu

Az olimpiai zöldtől északkeletre, az 5-ös körgyűrűn kívül felépülő létesítmény 5 km-re, azaz tíz percnyi autóutra lesz a fő sportlétesítményektől. A szervezők itt 6 ezer szobával várják az akkreditált tudósítókat, emellett egy másik helyszínen további 2,500 szoba, valamint 46 erre kijelölt szállodában további 15 ezer szoba áll a nemzetközi média rendelkezésére. A szervezők 202 országból mintegy 21600 tudósító érkezését prognosztizálják.

Az olimpiai utaztatást végző magyar utazási iroda szintén a város északi részen, az olimpiai központtól 35 km-re fekvő Xiaotangshanban foglalta le a 750 szobás Longmai Hot Spring Resortot. A 2008-ra elkészülő 5-ös metróvonal végállomása innen 7 km-re lesz.

Wukesong kulturális és sportcentrum

A Chang’an sugárút nyugati meghosszabításánál létesített 50 hektáros területen épül fel egy 18 ezres kosárlabdacsarnok (Wukesong Stadium, építése 2005 márciusában kezdődőtt) és 9 ideiglenes létesítmény egyikeként egy 25 ezres baseball pálya (Wukesong Baseball Field).

Az egyetemi negyed stadionjai

A haidian kerületi Agrártudományi Egyetemen épülő 8 ezres sportcsarnok lesz a birkozóversenyek helyszíne, a Chaoyang kerületi Műszaki Egyetem szintén most épülő 7500 fő befogadóképességű új sportcsarnoka pedig tollaslabda és ritmikus sportgimnasztia versenyeknek ad otthont. Mindkét létesítmény átadását 2007-re tervezik.

Ismerve a kínai mondást - a változás gyorsabb, mintsem azt a tervezés követni tudná (jihua buru bianhua kuai) - várhatóan a leírtakhoz képest számos adat fog még módosulni a cikk írásakor a pekingi olimpia kezdetéig még hátrlévő 857 nap során.

Káplár Balázs

------------------------------------------------------------------------------------
Plusz infók:

1. Az épülő 31 olimpiai létesítmény a pekingi olimpia hivatalos kínai és angol nyelvű honlapján.

Új létesítmények:

1 National Stadium
2 National Aquatics Center
3 National Indoor Stadium
4 Beijing Shooting Range Hall
5 Wukesong Indoor Stadium
6 Laoshan Velodrome
7 Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park
8 China Agricultural University Gymnasium
9 Peking University Gymnasium
10 Beijing Science and Technology University Gymnasium
11 Beijing University of Technology Gymnasium

Már meglévő létesítmények:

12 Olympic Sports Center Stadium
13 Olympic Sports Center Gymnasium
14 Workers' Stadium
15 Workers' Indoor Arena
16 Capital Indoor Stadium
17 Fengtai Softball Field
18 Ying Tung Natatorium
19 Laoshan Mountain Bike Course
20 Beijing Shooting Range Clay Target Field
21 Beijing Institute of Technology Gymnasium
22 Beihang University Gymnasium

Ideiglenes létesítmények:

23 Fencing Gymnasium, National Conference Center
24 Hockey Field, Olympic Green
25 Archery Field, Olympic Green
26 Tennis Center, Olympic Green
27 Wukesong Baseball Field
28 Beach Volleyball Ground, Chaoyang (Sun) Park
29 BMX Field
30 Triathlon Venue
31 Urban Road Cycling Course

2. Kabalafigurák:

Rekord a kabalafigurák száma is, az olimpiai öt karikára és az öt elemre (víz, fa, tűz, föld és levegő) egyaránt rímelően az öt pekingi kabalaállat Beibei a kék ponty, Jingjing a fekete panda, Huanhuan a vörös olimpiai láng, Yingying a sárga tibeti antilop és Nini a zöld fecske. Nevük egybeolvasva nem más mint Peking üdvözöl téged (Beijing huanying ni).

3. Szlogen:

Egy világ, egy álom (One word, one dream - Tongyige shijie, tongyige mengxiang).

4. Résztvevő országok:

Az athéni olimpián 202 ország vett részt, mivel azóta új tagállammal (Marshall szigetek) bővült a NOB, a pekingi versenyeken előre láthatóan 203 állam sportolói fognak részt venni. További változást jelenthet, hogy Dél- és Észak-Korea bejelentette, hogy közös csapattal indul és Tuvalu tagságáról 2007-ben szavazhat a NOB. Eltérő okokból, de Taiwan (sportversenyeken ismert nevén Chinese Taipei) vagy Makaó önálló indulására is kicsi az esély.  Kapcsolódó anyagok· Rovat: Kína
· Szerző: kbalazs

A legolvasottabb hír Kína:
Hősök tere - végjáték



Forrás: http://www.azsia.net /archív anyag/

Címkék:

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu