Kis türelmet...
Az Einstürzende Neubauten (magyarul: Lerombolandó Új Épületek) korai munkásságára a legszélsőségesebb zajzene volt jellemző. A zenészek – az együttes nevében is megjelenő rombolás avantgárd gesztusával – elsősorban a klasszikus dalformát bombázták szét formailag és hangszerhasználat szempontjából egyaránt. Zenei eszköztárukba elsősorban különböző csövek, fémtárgyak, motoros fűrész, kompresszor és hasonlók tartoztak – és tartoznak ma is. Teljes mértékben szakítottak a hagyományos verzé-refrén felépítésű dalformával, az ipari tárgyakon ütött szuggesztív ritmust szaggatott kiabálás tarkítja és a legkülönbözőbb indusztriális zajok kísérik. Mindez különösen koncertkörülmények között vált hihetetlenül szuggesztív hatásúvá.
A nyolcvanas évek második felétől azonban fokozatos csendesedés és klasszicizálódás jellemzi a zenekart. Egyre többet használnak szintetizátort – például a vonósszólamok előállítására – sőt, olyan klasszikus hangszerek is megjelennek, mint a gitár és basszusgitár. Az 1989-es, legendás borítójú (élvező lovat ábrázoló) Haus der Lüge pldául rengeteg rokon vonást mutat a Nine Inch Nails ugyanabban az évben megjelent Pretty Hate Machine-jével. A szépséges és nagyívű Silence Is Sexy vagy a kissé didaktikus filmzenelemez, a Berlin Babylon, illetve a tavalyi Perpetuum Mobile pedig már végleges visszatérést jelent a hagyományos formákhoz – mélységeik végképp nem a rombolás bűvöletében, hanem a finom hangulatokban és hangulatváltásokban, Blixa Bargeld német-angol szövegeinek szépségében, és a lenyűgözően összetett hangképekben keresendők.
A zenekar tagjai
Blixa Bargeld
Alexander Hacke
N. U. Unruh
Rudolph Moser
Jochen Arbeit
Boris Wilsdorf http://www.zajlik.hu/main/keres.php?band=Einst%C3%BCrzende+Neubauten
Diszkográfia
Kollaps, 1982
Strategien gegen Architektur '80-'83, 1983
Zeichnungen des Patienten O.T., 1983
Halber Mensch, 1985
Fünf aud der Nach Oben Offenen Richterskala, 1987
Haus der Lüge, 1989
Tabula Rasa, 1993
Ende Neu, 1996
Silence Is Sexy, 2002
Berlin Babylon (filmzene), 2002
Perpetuum Mobile, 2004
Alles wieder offen, 2007
EINSTÜRZENDE NEUBAUTEN biográfia
"...a házi készítésű gyógyszerek a leghatásosabbak."
27. életévükben újra kipróbálják hosszantartó filoakusztikus gyógykezelésük hatóerejét.
A sikeres 2007-es brit turné után a felnőtté érett avant-garde All-Stars csapat az Alles wieder offen c. új albummal jelentkezik, intimitásukat és törékenységüket új fényben megvilágítva. Blixa Bargeld, Alexander Hacke, N.U. Unruh, Rudolf Moser és Jochen Arbeit immár győzedelmeskedtek a régi berlini Mauerkrankheit fölött, a lázat felváltotta a normál hőmérséklet és a korai idők apokaliptikus víziói valamint a halál utáni vágyódás is már a múlté. Az Alles Wieder Offen nov.6-án jelent meg saját kiadójuk, a Potomak gondozásában, az Egyesült Államokban a Ryko terjeszti.
Elméletben az Einstürzende Neubauten tevékenysége zajterápiaként jellemezhető. A valóságban azonban mindig rendkívüli módon komplexek voltak és lesznek. Az állítólagosan kaotikus alkotóközösség zenéjének vonzereje, szépsége nem tűnik ki első hallásra. Ebben a zenében a muzsika általánosan elfogadott paraméterei teljes mértékben áthelyeződnek. Az érintett esztétikai egységek fokozatai látszólag a végtelenségbe nyúlnak és állandóan újraértelmezik őket.
Ezért kíséri őket ilyen különleges érdeklődés alakulásuk 1980 április 1-ei „összefüggés-gyanús” időpontja óta a nemzetközi színtéren is. És így vált végül az Einstürzende Neubauten a popkultúra egyik legfontosabb úttörő formációjává. Az Einstürzende Neubauten által majd három évtizede követett ösvényen előttük még senki nem haladt ennyire következetesen, a kompromisszumok iránti hajlandóságot ennyire elvetve. A falak és határok, melyeket áttörtek - nem csak képletesen - nagy örömmel, átjárhatatlannak tűntek. Egy bandára vártak Németországból.
A Fal döntő fontosságú volt az Einstürzende Neubauten megalapításában. A Nyugat-Berlint körbevevő Fal a várost egy állami támogatásban részesülő paradicsomközeli furcsa enklávévá tette a művészek és a nehezen alkalmazkodók számára, ideértve Blixa Bargeldet, N.U.Unruh-t és FM Einheitet is. Az 1981 novemberben megjelent Kollaps című debütalbumával a hármas háborút hirdetett a zenehallgatás minden konvenciója ellen. Erre a szürke időszakra, amelyben a „normálisság” magában foglalta azt a fenyegető tényt, hogy a zajló Hidegháború miatt a legkisebb incidens is a Harmadik Világháborúba torkollhat, az Einstürzende Neubauten egy majdnem hallgathatatlan katartikus zajzuhataggal reagált.
Ez volt a válaszuk a mindenütt jelenlévő politikai őrületre és a "Neue Deutsche Welle" által a rádióban és a TV-ben népszerűsített semmitmondó popdalok egyre növekvő áradatára.
Az aggódástól megnyomorított, megbénított és a média által elkábított tömegnek ellenméregként az Einstürzende Neubauten zajjal telített, ritmikus-szertartásos anti-Popot adott, amelyet építkezésekről, roncstelepekről és fémáru-barkácsboltokból óvatosan beszerzett hangszerek segítségével alkottak. Használtak acéldarabokat, bádogdobokat, fúrót, kalapácsot, fűrészt és hangolatlan elektromos gitárt, mindezt pedig Bargeld vérfagyasztó ordításai és lázas apokaliptikus szövegek koronázták meg. A Kollaps a maga hangnem nélküli, atonális tartalmával megtestesítette, ami a címben rejlett: romlás és pusztulás, betegség, végzet és halál. Ironikus, hogy megjelenése pontosan az ellenkező hatást fejtette ki, hajnala és sarokköve lévén egy teljességgel új zeneértelmezésnek, amely számos népszerű csapatra hatott, többek között a Depeche Mode-ra, a Nine Inch Nails-re, Marilyn Mansonra és a Rammsteinre.
A következő években a három alapító maga mellé vette Alexander Hacke-t és Marc Chungot, és tovább folytatta úttörő kísérletét a hangok, hangzások területén olyan felvételekkel, mint a Zeichnungen des Patienten O.T. (1983), a Halber Mensch (1985), a Fünf auf der nach oben offenen Richterskala (1987) és a Haus der Lüge (1989), melyek mind az Industrial műfaja alapkövei. Az első albumaiknál nem elégedtek meg azzal, hogy kiszélesítsék a horizontot – darabjaira szedték! Az olyan tételek, mint az "Armenia", a "Yü-Gung (Fütter mein Ego)", "Z.N.S." vagy a "Feurio!" nagy befolyással voltak a társadalom előre várható apátiáját figyelembe sem vevő individualista művészek számos generációjára. Az Einstürzende Neubauten korai repertoárja gyakran másolt tervrajzként is szolgált az akkori kísérletező hang- és performanszművészet számára. Ahogy a csapat folyamatosan szélesítette zenei hangzását minden elképzelhető irányba, elmozdultak a korai idők brutális, amfetamin-okozta dühétől egy akusztikus-erősítős életmű felé, melyben Blixa Bargeld éneke és szavalása a kísérő szónikus matériával valóságosan egységes egésszé válik; a kirobbanó zajokkal egyre jobban takarékoskodtak, szinte matematikailag kidolgozott stratégiával alkalmazva őket. A dalok szerkezete a hagyományosabb formák felé tartott. Az eleinte bizarr mauerstadti kuriózumként megmosolygott Einstürzende Neubauten elérte, hogy a kortárs popkultúra pótolhatatlan tényezője legyen.
Miután sok különböző színházi társulattal és olyan neves színigazgatókkal dolgoztak együtt, mint Peter Zadek, Heiner Müller és Leander Haussmann – az európai kritikusközösség lelkes fogadtatásában részesülve – az Einstürzende Neubauten újabb fejezetet nyitott zenéje történetében a Tabula Rasa (1993), az Ende Neu (1996), a Silence Is Sexy (2000) és a Perpetuum Mobile (2004) albumokkal. Ezek a művek a hangos és a csendes, a zaj és a harmónia kölcsönös kapcsolatát állítják középpontba a „frekvenciazenekar” spektrumának határáig fokozva őket. A csalóka nyugalom és könnyedség keretei között a fő ideológus, Blixa Bargeld szövegei művészete csúcsára érnek olyan dalokban, mint a "Die Interimsliebenden", a "Stella Maris" vagy a "Die Befindlichkeit des Landes": ez utóbbiban mintha be lenne kerítve, sarkokról és szegélyekről elmélkedik.
Ma az Einstürzende Neubauten az első és egyetlen zenekar, amely sikeresen használja az internetet, hogy toborozzon és összehangolja rajongói tevékenységét a világ minden részéről.
Az Einstürzende Neubauten 2002-ben elindította hivatalos honlapját: www.neubauten.org és zenei munkássága középpontjává tette. Teljes albumokat finanszíroznak a regisztrált tagok felajánlásai. Az elv egyszerű: a támogatók megvásárolják a következő Einstürzende Neubauten albumot, mielőtt elkészül. Ezzel a kezdeményezéssel a kezében a zenekarnak van ideje nyugodtan dolgozni, nem kell időt és energiát vesztegetniük a lemezkiadókkal folytatott hosszas tárgyalásokra marketingről és „márkaidentitásról” – amely bosszantó betolakodás a művészi folyamatokba! A támogatók cserébe világszerte betekinthetnek az Einstürzende Neubauten belső munkafolyamataiba.
Az első két „Támogatói album” felvételi munkálatait például webkamerán nézhették és a zenekar tagjai meghívták őket chat-beszélgetésre is, hogy kommentálják a munkafolyamatot és befolyásolhassák is. Ugyanígy a "Musterhaus" sorozatot (kísérletező albumok gyűjteménye) is egyedül a weboldalon reklámozták.
Az Einstürzende Neubauten tartalmas és egyedülálló történetében jelentős esemény volt nemrég az igencsak szimbolikus értelmű 2004. november 4-ei Palast der Republikbeli koncertjük a megbukott NDK hatalmi székhelyén, melyet éppen bontottak. Ezt a lenyűgöző és egyéni előadást (a 100 tagú Támogató-kórus részvételével a "Grundstück"-ben) rögzítették és filmre vették így megjelentetve a Grundstück CD-t és DVD-t azonos címmel 2005-ben és a Palast der Republik DVD-t 2006-ban.
A fáradhatatlan felfedező szellemet még mindig táplálja az égető vágy. Az Einstürzende Neubauten tovább halad a még ismeretlen Hangzás utáni kutatás végtelen útján és érezhetően újra átértelmezi jellemzőit.
Minden nemzedéknek a maga betegsége és minden nemzedéknek a maga gyógyulása. Néha a házi készítésű gyógyszerek a leghatásosabbak. Vagy legalábbis így mondják.
Forrás: Thomas Clausen, July 2007. (http://www.neubauten.org/en-bio.html)
fordítás: Tonka Zoltán
http://www.gothic.hu/forditasok_!cikkek_neubauten.html
Einstürzende Neubauten: szülinapi turné
MTI/PRAE.HU
Harmincadik születésnapját ünnepli az Einstürzende Neubauten: a német avantgárd-ipari zene egyik legfontosabb csapata október közepétől előbb Európában, majd decemberben Észak-Amerikában koncertezik.
Az 1980-ban alakult és a mai napig aktív, Blixa Bargeld által vezetett berlini kultzenekar turnéja során kétfajta műsor is lesz: a hagyományos koncerteket követően másnaponta filmvetítés, installációk, szólóprojektszámok bemutatása, workshop és közönséggel való beszélgetés szerepel a programban a 30. születésnap alkalmából - számolt be a Slicing Up Eyeballs című zenei blog.
Az európai turné október 14-én egy legendás koncerthelyszínen, az amszterdami Melkwegben kezdődik és november 19-én zárul egy szintén különleges helyen, a brüsszeli Ancienne Belgique-ben. (Sajnos az állomások között Budapest nem szerepel; az együttes legutóbb 2008 áprilisában játszott a magyar fővárosban az A38-on.) A csapat hat év szünet után tér vissza Észak-Amerikába: december 1-jén a Los Angeles-i The Music Box az első állomás, 15-én a New York-i Bowery Ballroom az utolsó.
Az Einstürzende Neubauten a szlovén Laibach mellett a kortárs elektronikus zenék keményebb vonalának alapzenekara, amely jelentős hatással volt olyan későbbi együttesekre, mint az amerikai Nine Inch Nails vagy a Rammstein.
A zenekar korai munkásságára (két gyöngyszem: Kollaps 1982; Halber Mensch 1985) a legszélsőségesebb zajzene volt jellemző. Elsősorban a klasszikus dalformát bombázták szét formailag és hangszerhasználat szempontjából egyaránt. Zenei eszköztárukba többek között különböző csövek, fémtárgyak, motoros fűrész, kompresszor tartoztak. Szakítottak a hagyományos verzé-refrén dalformával, korai lemezeiken az ipari tárgyakon ütött szuggesztív ritmust szaggatott kiabálás tarkítja.
A nyolcvanas évek második felétől az Einstürzende Neubauten fokozatosan nyugodtabb vizekre evezett. Egyre többet használnak szintetizátort, valamint gitárt és basszusgitárt. A 2004-ben megjelent Perpetuum Mobile című album végleges visszatérést jelent a hagyományos formákhoz.
A zenekar alapítótagja, Alexander Hacke tavaly ősszel Budapesten járt, ahol a The Ship of Fools című zenés darabot adta elő feleségével.
"Ipari zenét játszó zenekarnak aposztrofáltak minket, de tudni kell, hogy sem a műfaj, sem ez a kifejezés nem létezett, amikor elkezdtük. Érdekes időket éltünk akkor Nyugat-Berlinben, fiatalok voltunk, tele energiával, agresszióval, motivációval, érzelemmel, nem csoda, hogy ilyen kemény, zajos és radikális zenét produkáltunk. Az azóta eltelt három évtizedben sok minden történt velünk, sokfélét kipróbáltunk, a zenénk is finomodott. Megtanultuk, miként csatornázzuk be energiáinkat" - mondta akkor Hacke az MTI-nek.
A zenész magyarázatot adott arra is, miért szerepel a Neubauten egyik legutóbbi lemezén, a The Jewels címűn egy Magyar Energia című szám. Mint megjegyezte, Bargeld néhány évvel ezelőtt, talán a gázszállítási problémák kapcsán sokat hallotta ezt a szókapcsolatot emlegetni a rádióban és a tévében, és ez megihlette.
Az Einstürzende Neubauten jelenlegi tagjai:
Blixa Bargeld (ének, gitár, billentyűk),
Alexander Hacke (basszusgitár, gitár, vokál),
N.U. Unruh (zajkeltő eszközök, ütőhangszerek, vokál),
Jochen Arbeit (gitár, vokál) és
Rudolf Moser (zajkeltő eszközök, ütőhangszerek, vokál).
http://prae.hu/prae/news.php?aid=7759
Artist: Einstürzende Neubauten
Album: Tabula Rasa
Title: Blume
Chrysantemum For you I am a chrysantemum
Supernova, urgent star
Astera Compositae For you I'll be a dandelion
A thousand flowerettes in the sky
Or just a drop in the ocean
If you know my name
don't speak it out
it holds a power - as before
Liliacea A lily of the valley
a flower of saron
Helianthus annus For you I even be a sunflower
Do you hear my enlightening laughter?
another reason to cut off an ear
You know my name, do you not?
don't say it
For it is sacred, immovable - frozen
Rosa, Anemone et Nymphea alba I'll even be a waterlily,
a marygold, a rose
or a little thistle
Euphorbia a blue dahlia, a black tulip
that's where opinions differ
the scholars disagree
My name, should you know it
remains unspeakable
and is spoken - malediction
[Last line in Libanese]
Kategória: Zene
Feltöltés ideje: 13 éve
Látta 351 ember.
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!