A Pintér-villa a múlt század végén épült, nevét egykori tulajdonosáról Pintér Jánosról (1879-1933) kapta, aki természetjáró, alpinista és botanikai érdeklődésű ember volt, az I. világháború alatt a Tiroli Császárvadászoknál szolgált. A háború után nyugalmazott banktisztviselőként, 1926-ban kezdte el a növények telepítését és haláláig folytatta. A terület kedvező klímaadottságait kihasználva örökzöld gyűjteményes kert alapjait tette le.
A kert területe 2,4 hektár, a legmagasabb és legalacsonyabb pontja között 70 méter a szintkülönbség. A kertet 1974-ben helyi, majd 1977-ben országos védelem alá helyezték. Jelenleg a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság kezelésében áll. Az elmúlt 60 évben az eredeti társulásalkotók és a díszfajok versengtek egymással a kertben. Ennek eredményeként elég jól elkülöníthető zónák alakultak ki, amelyen belül a növényzet viszonylag egységes. A természeteshez legközelebb álló növényzet a kert északi felében található. A középső zónában viszonylag több a díszfaj, de azok általában fiatalabbak. Jellemző, hogy megjelenik az eredeti, természetes gyep. A bejárathoz közeli részeken többségben vannak a még Pintér János kertépítő tevékenysége során telepített idős díszfák és díszcserjék.
Az egész kertben gyakori a karsztbokorerdők jellemző faja, a molyhos tölgy. Lombja ősszel aranysárgára színeződik. A Pintér-kert jellegzetessége az arizóniai ciprus. Észak-Amerika legnagyobb elterjedési területű ciprusfaja. Hazánkban ritkaságnak számít, a kertben található példánya Közép-Európában a legnagyobbak közé tartozik. A kert különlegessége az egytűs diófenyő, mely Mexikóban nagy területen fordul elő. Tűi egyesével állnak, innen ered a neve, valamint ehető, csokoládébarna magjairól, amelyek madaraknak, mókusoknak, kisemlősöknek fontos táplálék.
A Pintér-kert állatvilága is igen gazdag. Megtalálható többek között a mocsári teknős, csonkafülű denevér, lábatlan gyík, erdei sikló, feketerigó, sárgarigó, mátyásmadár, meggyvágó, széncinege, csuszka, vörösbegy, ökörszem, fenyőpinty, őszapó, tengelic, téli és erdei pinty, nagy fakopáncs, sövénysármány, mókus. A kert szobrai a villányi alkotótelepről kerültek ide.
A Pintér-kert október 31-éig hétvégén is látogatható.
Kommentáld!