Kis türelmet...
Megjelent Hécz Attila második gyermekverses kötete, a Mélytengeri Zsiráf. A könyvben lévő versek nagyon megérintettek, én két gondolatkörbe soroltam a költeményeket.
Az egyik csoportba a családi kötődésűeket tettem. A versekben leírt életképekben megjelennek a hozzátartozók, az apu, az anyu, a nagymama, a nagypapa fényképe a nagyszoba falán, mindenszentekkor közös emlékezés a halottakra, a karácsonyfát körbefutó kisvasút felépítése az apuval és a nagymamával, a gyermekkori barátságok az óvodai pajtásokkal.
A másik körbe pedig a természetet szerető, az állatokat bemutató versek tartoznak: olvashatunk a gólyáról, vakondokról, kengururól, tapírról, kékbálnáról. Szemünk előtt látjuk a széllel versenyt futó kisfiút, a vízen papírhajót úsztatót , a tehéncsordát figyelőt, a csillagokat bámulót, aki a hullócsillagok láttán azt kívánná, hogy „akkora nagy puszit kapjak a Sárától, mint egy hegy.” Természetesen ez az említett két kör nem különül el egymástól, a témakörökben átfedések vannak.
A kötetben lévő összes versről most nem lehet szólni, csupán néhány olyat szeretnék említeni, ahol az édesanya képe szerel.
Bárányfelhők: egy idilli kép a réten játszó kisfiúról, aki figyeli az úszó bárány- felhőket és a felhőalakzatban lát tapsifülest, bálnát, bogarat és végül:
„ Anya arca rajzolódik, Mosolyog rám –Gézengúz!
Úgy szaladok haza mentem, Mint repülő csíkot húz.”
Jöhetne már az anya: az óvodás kisgyermek délután már nagyon várja, hogy hazavigyék őt:
„hiányozni kezd sok minden, ami nekem otthon van
mert szobám egy vidám tanya, jöhetne már értem anya.”
Szálka ment az ujjamba: amikor valamilyen baj éri a kisgyermeket, lehet az egy apró szálka, mi az első gondolata:„majd az anya kipiszkálja.”
Anya keze: egy kisfiú is észreveszi, hogy édesanyja milyen sokat dolgozik, megfőz minden ételt, rétest nyújt , ami nem szakad el, kinyitja a befőttet:
„Anya keze csudára szép, pedig dolgoz naphosszat
Mire este betakar és mesekönyvben lapozgat.”
Vicces: olyan családi viccelődések fűzére, amin a családban tiszta szívvel, őszintén sokat nevettek: amikor az apu úgy ült a díványra, mintha nem vette volna észre az ott ülő kisgyermeket; a látogatóba érkező nagymama azzal tréfálkozik, hogy semmit sem hozott, majd elővarázsolja az ajándékot, és végül az anya tréfája:
„Vicces, ahogy anya mondja: - elfogyott a sütemény
Aztán meg csak elém rakja, habja, mint a költemény.”
Szeretettel ajánlom a könyvet mindenkinek, oda is, ahol kisgyermekek vannak, de oda is, ahol csak felnőttek, hiszen visszaemlékezhetünk gyermekkorunkra, mint ahogy a könyv mottója mondja:
„Mindnyájunkban ott alszik a gyermek. Legfőbb ideje, hogy egy kicsit újra felébresszük.”
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó cikkek:
Hámor Vilmos volt a vendégünk
Utazás műkedvelőkkel Thalia szekerén
Múltunk és jelenünk