Kis türelmet...
A miklósi Ciklámen és a gyártelepi Rozmaring nyugdíjas klubok már ez év tavaszán benyújtották pályázatukat a Győr-Moson-Sopron megyei Önkormányzat egészségmegőrző tevékenységet és nyugdíjas szervezeteket támogató pénzalapjára. Az „elhízott nemzet” kategóriában indultunk , és célul tűztük ki a friss zöldségek, gyümölcsök fogyasztásának hangsúlyozását és a mozgás fontosságát. A megyei önkormányzat támogatásával ebben a hónapban három egészségügyi előadást és ételbemutatókat tudunk szervezni. Az első előadást október első hétfőjén dr. Benke Tamás háziorvos tartotta „Az egészségtelen táplálkozás veszélyei, különös tekintettel az időskorúakra” címmel. A szép számú hallgatóság előtt Doktor úr beszélt az emberi szervezet működéséről, az időskori betegségekről, az egészségmegőrzés fontosságáról, a táplálkozási szokások megváltoztatásáról, az életminőséget befolyásoló tényezőkről, a látás és a hallás szerepéről a kapcsolattartásoknál. Az étkezési zavarok elhízáshoz vezetnek. 4 féle evésviselkedési kategória van: „elkábuló evő”, aki rettenetes mennyiséget eszik,a „ tartós evő”, akinek felébredéskor érkezik meg az étvágya és lefekvéssel múlik el, tehát egész nap eszik, a „kielégítetlen evő”, aki nem az éhség, hanem a megszokás miatt eszik és nagy mennyiséget, az„éjszaki evő”, aki nappal étvágytalan, de éjjel felkel enni. Ezek után mindenki elgondolkodhat, hogy milyen az ételekkel való kapcsolata és az ésszerű táplálkozás kialakításához milyen más, evést helyettesítő örömforrást keressen. Kérdéseinkre válaszolva azt is megtudhattuk, hogy a sikeresen fogyókúrázáshoz először a fejünkben kell rendet tenni. Az elhatározás legyen erős, a végrehajtás pedig szigorú. Mellőzzük a gyors eredményeket ígérő szerek alkalmazását, melyek káros és tragikus mellék-hatásokat is okozhatnak.
Az előadást ételbemutató követte, Csörgits János és kedves felesége, Erzsike készítették el az ételeket. Megkóstolhattuk a következő finomságokat:
szűzpecsenye 3 féle töltelékkel ( aszalt szilva, aszalt sárgabarack, kolbász ),
zöldséges tésztasaláta joghurtos öntettel, mexikói tésztasaláta (bab, borsó, kukorica) , vitaminsaláta ( répa, zeller, saláta, sonka ), görögsaláta ( uborka, paradicsom, hagyma, feta sajt, olívabogyó) , csirkemell saláta.
A rendezvényről mindenki elégedetten távozott és talán sokunkban megfogalmazódott, hogy ezentúl megpróbálunk egészségesebben étkezni, élni, és így egy jobb életminőséget eléri.
„Az elhízás és a bőrbetegségek kapcsolata” témakörrel folytatódott a nyugdíjas klubok által szervezett egészségügyi előadássorozat. Dr. Vesztergom Hedvig bőrgyógyász előadásából megtudhattuk mennyi betegség okozója a megnövekedett testsúly, a mozgásszegény életmód. Számos betegség visszavezethető az elhízásra, így a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a koszorúér-szűkület, az alvás közbeni légzéskimaradás, az inkontinencia megjelenése. Az erőteljes és gyakori izzadás táptalaja a gombák megtelepedésének. A nagyobb súly jobban terheli a csontozatot, az elváltozások gyakran vezetnek ortopédiai kezeléshez. A kövérség miatt a lábbelit, zoknit egyre nehezebben tudjuk felhúzni, a derék nehezebben hajlik, a „hasi hurkák” útban vannak. Az érrendszerünkre is károsan hat a felesleges súly, visszér, lábszárfekély alakul ki. A bőr elszíneződése figyelmeztet bennünket a változásokra. Önvizsgálattal is figyelni kell a bőrünkön megjelenő foltokat, azok színét, és alakját, a szemölcsöket, a bőrkinövéseket. Ajánlatos évente egyszer szakorvossal is megvizsgáltatni bőrünk állapotát. A doktornő táplálkozással kapcsolatos tanácsai a következők: lista alapján vásároljunk, csak az ott szereplő árukat vegyük meg, ne azokat, amiket a szemünk meglát; ne menjünk éhesen vásárolni, mert akkor is több árút veszünk meg a kelleténél; ne legyen otthon sokféle ételünk, mert azok látványa is étkezésre csábít; terített asztalnál, lassan együnk, ne szedjünk új adagot, várjunk 10 percet, addigra kialakul a jóllakottság érzése; ne nassoljunk, édes üdítőket ne igyunk , ne együk meg a maradék ételeket csak azért, hogy kárba ne vesszen.
Az előadást követően Cseresnyésné Andi aerobik oktató a rendszeres mozgás fontosságáról beszélt és megtornáztatott bennünket, egyszerű, egyhelyben is végezhető gyakorlatokkal, amelyek otthon is bármikor, naponta többször is megismételhetőek.
A mozgás felüdített bennünket és jó étvággyal fogyasztottuk el Hécz Kálmán vendéglős ( Havanna Club Kft Coral Étterme, Mosonmagyaróvár) által felajánlott finom, kímélős ételeket. A következő fogások kerültek az asztalra: friss saláta, marinírozott bébi sárgarépa virslivel; orosz hússaláta, tésztasaláta zöldségekkel, majonézes burgonyasaláta és halsaláta.
Mintegy ötvenen töltöttük együtt ezt a délutánt, ahol hasznos előadást hallgathattunk, megismerhettünk olyan tornagyakorlatokat, melyet idős emberek végezhetnek és zöldségekből készített finom salátákat kóstolhattunk.
Az egészségügyi előadássorozat befejező előadását „Egészséges táplálkozás, gyógyító növény” címmel Rajki Miklós tartotta, aki lébényi származású és az egészséges életmód kutatója, művelője. Elmondta, hogy ő már egy szigorúbb étrendet tart a vegetáriánusokénál is. Utalt a Bibliára, a Teremtés Könyvére, melyben Isten így szólt az első emberpárhoz: „Nézzétek, nektek adok minden növényt az egész földön, amely magot terem, és minden fát, amely magot rejtő gyümölcsöt érlel, hogy táplálékotok legyen.” Rajki Miklós több mint 10 évvel ezelőtt kezdett foglalkozni az életmód változással. Személyesen is tanulmányozta Kínában, Indiában az ottani - több ezer éves tapasztalatra alapozott – életmódot, gondolkodásmódot, életszemléletet. 56 éves korában kezdte el egy speciális jóga gyakorlatainak elsajátítását, melynek segítségével el lehet jutni egy koncentráltabb testi-lelki állapotba, melynek során energiákat tudunk felszabadítani, és segítségükkel, kiegyensúlyozottabb, egészségesebb életet élni, egy jobb életminőséget elérni. Hangsúlyozta azt is, hogy a lelki egyensúly is nagyon fontos, ne legyünk pesszimisták, azaz borúlátók, olyanok, akik nem bíznak a jobb jövőben. Az ilyen rendezvények segítenek abban, hogy jobb kedvünk legyen, vidáman teljenek napjaink. Életmódjának része a nem túl késői lefekvés, a korai felkelés. A napot meleg, majd hideg zuhannyal és jóga gyakorlatokkal indítja. Sajátos receptjei alapján készíti el reggelijét és ebédjét. Ételeinek főbb összetevői: teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt, zabkorpa, rozskorpa, darált szezámmag, lenmag, kendermag, hántolatlan köles, idénygyümölcsök, dió, mazsola, mandula, mogyoró, kaukázusi kefír, méz, virágpor. A szükséges fehérjét egy különleges tengeri alga segítségével biztosítja. Ezután Tóth Gyuláné Varga Jutka a gyümölcsök sokféleségéről és hasznos ásványianyag tartalmukról, a bélműködést segítő hatásukról beszélt. Megkóstolhattuk az általa készített körtesalátát, majd a kertekben termett almákat, körtéket. A program zárásaként növényi eredetű alapanyagokból készített , magyar gyártmányú pástétomok bemutatója következett. Elfogyaszthattuk a kapros, gombás, magyaros, szarvasgombás ízesítésű krémeket. Akik húsételeket nem fogyaszthatnak, részükre ajánlottak ezek a növényi táplálékok. A program zárásaként valamennyi közreműködőnek megköszöntük a munkáját. A három előadáson átlagban 50 fő vett részt, akik figyelemmel hallgatták az orvosi előadásokat, ismerkedtek tornagyakorlatokkal és kóstolták a főleg növényekből, zöldségekből álló ételeket. Bízunk benne, hogy valamennyi részt vevő számára hasznosan teltek el ezek a délutánok, és ezek után még jobban odafigyelünk egészségünk megőrzésére, változtatunk életmódunkon
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!