Kis türelmet...
A decemberi koppenhágai klímakonferencia kapcsán jelent meg a „100 kép a világból, melyekre érdemes emlékezni” című album
A „100 kép a világból, melyekre érdemes emlékezni” című album a 2009.december 7-18. között Koppenhágában megrendezendő ENSZ Klímakonferencia kapcsán, lenyűgözõ képekkel illusztrálva, mindhez rövid esetleírást mellékelve, hívja fel a figyelmet a klímaváltozás veszélyeire és fenyegető közelségére. A könyv a RODER-OCKER Kiadó Kft. első kiadványa.
Az album a világ száz helyszínén készített, válogatott fotó szépségével érvel a Föld és környezetünk ma ismert formájának megõrzése mellett. A „100 kép a világból, melyekre érdemes emlékezni” elnevezésû program Dániából indult világhódító útjára, és a 2009. december 7-18. között Koppenhágában megrendezendő ENSZ Klímakonferencia (COP15) egyik elõkészítõ projektje.
Az Egyesült Nemzetek IPCC klíma-jelentéseire alapozva (mely 2007-ben Nobel-békedíjat kapott) a szervezők 100 helyszínt választottak ki a világban, melyeket a klímaváltozás hatásai kiemelten veszélyeztetnek. Várhatóan eltűnnek, vagy olyan mértékben változnak meg az elkövetkező néhány évtized során, hogy az emberi, állati és növényi lét is veszélybe kerülhet. A „100 kép a világból, melyekre érdemes emlékezni” projekt a képek szépségével érvel megóvásuk mellett. A projekt célja, hogy felhívja a figyelmet a probléma valódiságára, aktualitására és mindezt közérthetően tegye.
A könyv 100 lenyűgöző fotó gyűjteménye. A helyszínek mindegyikét komolyan veszélyeztetik a klímaváltozás és az általános környezetszennyezés hatásai, és mindegyiket megnevezték a korábban említett, Nobel-békedíjas IPCC-jelentésben. A kiadványban a fotók mellett minden esetben néhány bekezdésnyi esetleírás található, melyben a terület különlegességéről, eddigi és várható éghajlati, időjárási, illetve ezek következtében előálló problémáiról olvashatunk.
(Fotó: NASA)
A könyv elõszavát Rajendra K. Pachauri, az ENSZ Klímaügyi Kormányközi Panel(IPCC) elnöke írta. Szavai szerint: „A 100 kép a világból elnevezésű projekt kiváló eszköz arra, hogy mindenki számára világossá váljon, milyen jelentőséggel bír, és mekkora veszélyt rejt a klímaváltozás az egész emberiségre nézve. A társadalom figyelmének felkeltése és a száz, szíveknek oly kedves táj bemutatása a közérdeklődést olyan irányba tereli, mely reményeim szerint döntések sorát készíti elő, és ezek által a csodálatosan szép és értékes tájak megmenthetőek lesznek.”
A projekthez számos hazai és nemzetközi híresség is csatlakozott. "Megtiszteltetés volt számomra a felkérés, hogy személyes részvételemmel támogassam a „100 kép a világból” projektet. Elkötelezett vagyok a környezetvédelm mellett, és nem divatból vagy elvakultságból csatlakozom az ezirányú kezdeményezésekhez, hanem mert szeretném, ha a kislányom és az ő gyerekei, unokái is ismernék azt a világot, amelyet gyermekként én is felfedezhettem. Nagyon fontosnak tartom a széleskörû összefogást a társadalom és a politikai, gazdasági élet szereplõi között. Brüsszeli tudósítóként anno tapasztalhattam, hogy az Európai Unió milyen kiemelten kezeli a kérdést. Csak remélni tudom, hogy kellőképp komolyan veszik a problémát a világ vezetői és Koppenhágában hathatós intézkedésekhez vezető döntések születnek” - mondta D.Tóth Kriszta, a projekt egyik hazai védnöke.
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!