Kis türelmet...
Húsvéthoz közeledve küldöm olvasásra alábbi irományomat:
Támadj fel a halálból..!
(Olv.: Ef.5:14, Mal.3:20a, Ézs.26:19, 60:1, Jn.5:24k., Róm.13:11)
Motto: A pompás királylepkékről azt tartják, hogy évente megismétlődő több ezer kilométeres, hosszú vándorútjukat csak addig tudják repülve megtenni déli irányba, a telelő helyükre, amíg a levegő hőmérséklete meghaladja a 12 0C-t.
E hőmérséklet alatt képtelenek megmozdulni, dermedt, bénult állapotban vannak.
Halottainkra való emlékezésünk napjaiban kiváltképp’ foglalkoztatja gondolatainkat az elmúlás, a halál. Én most mégsem a fizikai halál állapotról szeretnék szólni, amikor testünk egészen elveszti életerejét végső elgyengülés vagy valamilyen váratlan befejezés miatt, hanem az emberi léleknek túlterheltség miatt kimerült, reménytelen, akarat nélküli, célt vesztett, s ezért kiúttalan állapotáról. Isten népe és az egyes ember ugyanis gyakran van dermedt, bénult, már-már szinte halott állapotban: „..tapogatózunk, mint akinek nincs szeme. Botladozunk fényes délben, mintha alkonyat volna, és sötétségben vagyunk, mint a holtak, .. távol az igazság, elbukik a hűség a tereken, nem érvényesülhet a becsület” (Ézs.59:10,14), siránkozik a bűnei miatt megromlott körülmények következtében Isten népe.
A Mindenható, a könyörülő Isten azonban látja és érzékeli népe vergődését, ugyanakkor bűntudatát, őszinte bűnbánatát. Ezért irgalmas, bíztató szavával szólni kezd hozzá: „Kelj fel, tündökölj, mert eljött világosságod, rád ragyogott az ÚR dicsősége” (Ézs.60:1). Pál apostol ezt később így idézi (valószínűleg régóta használt keresztelési himnuszként): „Ébredj fel, aki alszol, támadj fel a halálból” (Ef.5:14). Kálvin János szépen fejtegeti ezt a gondolatot így: „Az Úr, miután szánakozik rajtad, kiragad majd téged ebből a homályból, amelyben büntetésül voltál. Ennek most vége, itt az ideje annak, hogy körülményeidet megjavítsam.” Szinte sürgetően noszogatni kezdi Isten alvó-bénult állapotban levő gyermekeit: „..itt van már az óra, amikor fel kell ébrednetek az álomból, .. az éjszaka múlik, a nappal pedig már egészen közel van” (Róm.13:11k.). Újjáteremtő fényt, világos-ságot áraszt benne hívő népére kegyelemből az Isten, aki maga a világosság, és az élet teremtője, forrása. Ha pedig az emberhez arcát fordítja, akkor egyszersmind az újat kezdés áldását, erejét, az új élet lehetőségét adja neki, azaz meg akarja őt szabadítani a rárakódott s ezért magával hurcolt ó-emberi természetétől.
Milyen célból teszi ezt? Azért cselekszik így kegyelemből az emberrel Isten, testté lett Igéje, szeretett Fia által, hogy az így megvilágított, átvilágított, fényességével, dicsőségével körülragyogott embere maga is világosság, fény lehessen sötét környezetében. „Ti vagytok a világ világossága” (Mt.5:14), mondta egykor az őt hallgató sokaságnak Jézus. Ma is mondja a tegnap és ma és mindörökké változhatatlan Úr, ébresztő, serkentő, bíztató szavát elsősorban azoknak, akik lesújtott, bénult jelenükből – immár átvilágítottan, megvilágítottan – Hozzá tudnak menekülni: „..fölötted ott ragyog az Úr, dicsősége meglátszik rajtad” (Ézs.60:2). Persze nemcsak úgy általában világít az Úr, hanem Jézus Krisztus által cselekszi ezt, mégpedig világra szólóan: „Én vagyok a világ világossága: aki engem követ, nem jár sötétségben, hanem övé lesz az élet világossága” (Jn.8:12). Isten üzenete tehát személyválogatás nélkül szól mindazoknak is, akik még nem tudják, hogy ahol nincs az Ő áldása, ott folytonosan ismétlődik a boldogtalanság, a szomorúság, – viszont jelenlétében, fényével körülragyogva, meg-megújulóan gyógyul, szabadul, sőt lelki „halálából” feltámadhat az ember. – Ezt hirdessük meg, ne csak szavainkkal, hanem életünkkel is ebben „az elfordult és elfajult nemzedékben, akik között ragyogtok, mint csillagok a világban” (Fil.2:15). Ezt az egészen másfajta „térerőt”, hatóerőt kellene odaélnünk folyamatosan a gonosztól megzavart környezetünknek. Tehetjük, van erőnk ehhez? Figyeljünk Pálra, aki így írt a kolossébelieknek az újat teremtő Atyára hivatkozva: „alkalmassá tett titeket arra, hogy .. a világosságban részesüljetek. Ő szabadított meg a sötétség hatalmából, és ő vitt át minket szeretett Fiának országába, akiben van megváltásunk és bűneink bocsánata” (Kol.1:12-14). Saját gondjainkon túl lehet tehát erre a mindennapos szolgálatra is erőnk, ha Őt követjük.
Rácz László
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!