Mit tehet a sejt?
Tudtad,hogy van egy különleges sejttípus a szervezetedben,mely képes bármilyen más sejté alakulni?Ha eddig misztikus csodának tartottad az őssejt terápiát, itt az ideje,hogy megismerd,miként működik ez a sejtjeidbe programozott ősi bölcsesség!
Eddig az őssejteket csupán a gyógyíthatatlan betegségek csodaszerének tekintettük,pedig miközben ezt a cikket olvasod,véredben több millió őssejt keresi a helyét. Szabó László,a pécsi tudományegyetemen végzett őssejt kutatás vezetője forradalmi felfedezéssel állt elő:olyan megoldást talált a túlmitizált,csak kevesek számára elérhető őssejt terápia helyett,mellyel egy hónap alatt hasonló vagy jobb eredményt érhetsz el,mint a kínai orvosok,és ezért még a harmadik világba sem kell elutaznod titkos műtétekre,őssejt-transzplantációra. Csupán két tablettát kell bekapnod reggel és este!
Az első sejt
Miért nevezzük őssejteknek e különleges sejttípust?”A petesejt és a hímivarsejt találózásakor létrejön az első sejt,mely 15 napig csak őssejteké osztódik. Ezt a sejtet nevezzük őssejtnek”-meséli Szabó László. Ez a sejt rendelkezik azzal a tulajdonsággal, hogy képes az emberi szervezete alkotó közel 200-féle sejt bármelyikévé alakulni.”Ebből az első sejtből születnek meg szerveink és maga a csontvelő is,mely később a felnőttkori őssejteket termeli”
Három ős
A tiszta embrionális őssejtekhez csak néhány napos magzatkezdemény elpusztításával lehet hozzájutni. Így ennek kinyerésére és terápiás felhasználása súlyos etikai kérdéseket vet fel. Vetélés következtében a magzatvízben és a méhlepényben is található embrionális őssejt, ez szintén felveti a kérdést, hogy a Kínában, Oroszországban népszerű kezelések,melyek során embrionális őssejteket injekcióznak közvetlenül a problémás területekre (legyen szó akár szkerozis multiplexről vagy egy egyszerű cellutiszről),honnan származnak. Embrionális őssejtek találhatók még a méhlepényben és a köldökzsinorvérben is. Ezeket szöveti őssejteknek is nevezik. Nem véletlen a népszerű módszer, a köldökzsinorvér lefagyasztásával félretett őssejt,mely a későbbiekben felhasználható egy esetleges betegségnél. A bökkenő az,hogy a tudomány ezen őssejtek felhasználásától várja az áttörést a ma még nem gyógyítható betegségekkel kapcsolatban,és szó sem esik a harmadik,legelérhetőbb őssejttipusról,a felnőttkori őssejtekről.”A tudomány az őssejteket a ma még gyógyíthatatlan betegségek kezelésére akarja felhasználni,holott sokkal általánosabb egészségügyi problémák is kezelhetők vele, ami emberek millióinak jelentene könnyebbséget a hétköznapokban”- mondja a kutató. Természetesen a szöveti őssejt fagyasztása őssejtbankokban lehetőséget nyújt arra,hogy egy esetleges vészhelyzetre felkészüljünk, ám Szabó László szeretett volna ennél hatásosabb megoldást találni. „Engem a jelenlegi egészségügyi állapotom és helyzetem érdekel. Az, hogy miként javíthatok ezen őssejtek segítségével. Mert sajnos az emberek kilencven százalékát nem érinti az embrionális őssejtes transzplantáció és a köldökzsinorvérből nyerhető őssejt sem.
”Őssejt: az odaadó pincér
A felnőttkori őssejt a csontvelőben termelődik. Egyik fő feladata,hogy biztosítsa az új sejtek termelődését a különböző szervek szöveteiben. Az adott szervnél dupla másolódás történik: az őssejt kétszeresen lemásolja magát,hogy az egyik példányból az adott szerv szöveti sejtje legyen,míg a másik ott marad, és tovább másolódik őssejtekké, ha a sejt hibásan alakult volna át.„Minden egyes másodpercben egymillió sejtünk hal meg, és helyette egymillió születik. Ez azt jelenti,hogy 86 milliárd sejtünk keletkezik egy nap alatt,úgy hogyaz új sejteknek át kell venniük a régebbiek funkcióját”- magyarázza Szabó László.„Ha csökken a csontvelőben termelődő őssejtek száma,megnő a szervezetben a hibák száma is. A másolódások alkalmával ugyanis egyre több hiba merülhet fel,ám ha elegendő sejt érkezik kijavítani azt,nincs gond. Baj csak akkor van, ha nem érkezik már annyi őssejt,amennyire szükség van. Ezt hívjuk öregedésnek.”Ahogy öregszünk,úgy csökken a felnőttkori őssejtek száma a szervezetünkben,így nehezebben épülünk fel egy csonttörésből, látásunk romlik, izmaink és szöveteink, valamint emiatt szerveink is nehezebben regenerálódnak.„Az őssejtek olyanok,mint egy japán étteremben a pincérek:10 asztalra jut 10 pincér. Egy pincér csak egy asztallal foglalkozik. A távolból figyeli a vendég minden rezdülését. Hiába jeleznek neki a másik asztaltól, ő csak a sajátjával foglalkozik. Ha csökken az őssejtszám, a 10 asztalhoz csak 7, majd egyre kevesebb pincér jut. Így a pincér nélkül maradt asztalnál mindaddig éheznek,míg a többi vendég jól nem lakik. Így működik ez az őssejtjeinknél is”-meséli a kutatás vezető, aki nemzetközi adatokkal is szolgál a szervezetünkben található „pincérek” számáról:„A felnőtt szervezetben, a vérben mikro literenként 1-5 db őssejt található. Ha valakinek a vére 5 liter, ez a szám 5-25 millióig terjed.”A jövőben tehát a vérvizsgálatok főszereplője a vérnyomásmérés, a vércukor- és koleszterinszint- ellenőrzés mellett a szervezet őssejtszintvizsgálata is kell hogy legyen. Ugyanis Szabó László szerint ez az adat a szervezet összműködésével kapcsolatban több információt hordoz, mint az előbb említett keresztmetszeti vizsgálatok, melyek az aktuális, pillanatnyi állapotunkat tükrözik csupán.”Ezzel a vizsgálattal a szervezet regenerációs állapota is kimutatható, tehát következtetni lehet a várható egészségi állapotra is” – mondja a kutató.
„Minden egyes másodpercben egymillió sejtünk hal meg, és helyette egymillió születik.”
Így kezdődött
A kék- zöld alga rejtélyes anyag. Ez a növény képes olyan változásokat előidézni az algákat fogyasztók szervezetében, amely az alga összetételét tekintve nem indokolt. Javítja például a látást, regenerálja az ízületeket. Egy kanadai kutatónak feltűnt a kék-zöld alga e különleges tulajdonsága.Christian Dreapeau rájött, hogy ha nem az alga összetételében keresendő a megoldás,akkor érdemes megvizsgálni annak őssejt termelődésre gyakorolt hatását.”Zseniális kérdésfeltevés” – Mondja Szabó László.” Dreapeau rájött, hogy ez az alga 25-30 százalékkal képes megnövelni az őssejt termelést. Én ezt az ötletet gondoltam tovább.”Ugyanis míg a kanadai kutató e felfedezése után tovább vizsgálta a kék-zöld algát, addig Szabó László feltételezte, hogy ha a világon van egy anyag amely képes növelni az őssejtszámot akkor biztos több is alkalmas erre. A pécsi tudományegyetemen létrehoztak egy kutatócsoportot, mely több anyagot is bevizsgált.” Megnéztük,hogy az adott anyagok milyen hatással vannak őssejttermelésre:nincs hatással növelik vagy csökkentik azt? E vizsgálodások alapján sikerült kilenc olyan anyagot kiválasztani, melyek legalább ötven százalékkal növelik az őssejt termelősését.
”Fiatalság kapszulába rejtve
A pécsi kutató csoport arra is rájött, hogy más anyagok, növények eltérően növelik a szervezet őssejtszintjét Von olyan anyag,amely beszedés után harminc perccel már jelentősen megnöveli a termelődést,ám e hatékonysága három óra múlva drasztikusan csökken. Míg más anyag a beszedést követő negyedik órában ötszörösére is megemeli az őssejtszintet, ám az első négy órában meg sem mozdítja azt. „Ezt figyelembe véve tudatosan válogattam össze az anyagokat úgy, hogy 6-10 órán át folyamatosan szinten maradjon a termelődés”-mondja Szabó László.” Így elérhető, hogy szinte egész nap normális ötszöröse legyen az őssejttermelődés. A különféle dinamikájú anyagoknak kiegyensulyozott hatása lesz.”
Ez a táplálékkiegészitő tehát folyamatosan szinten tartja szervezeted őssejttermelődését, és akár ötszörösére is emeli azt.Miért jó neked?A szervezet regenerációs rendszere a kutatások alapján egyértelműen az őssejtekhez köthető Szabó László szerint hamarosan minden anyagról tudjuk majd, miként hat e csodálatos sejt termelődésére.”Célom, hogy minél több anyagot bevizsgáljunk. Többször bebizonyosodott már kutatásaim során, hogy minden növény, melyről azt gondoltuk eddig, hogy jelentős gyógyhatása van, a benne lévő anyagok mellett annak köszönheti pozitív tulajdonságát, hogy megszaporítja az őssejtszámot. A fokhagyma hatékony allicintartalma mellett igen megemeli az őssejtszintet. Ez a párosítás rendkívüli gyógyhatással látja el a növényt”- magyarázza a tudós.Szabó László az őssejtszaporitó kapszulán kívül egy másikat is létrehozott,mely vértisztító hatású flavonoidokban gazdag. Ez a termelődő őssejtek testőre.Ezt a kapszulát a szaporitó előtt 30 perccel kell bevenni, mivel az őssejt önmagában védtelen.Ezzel at anyaggal kisegitve azonban egy olyan közegbe szabadul ki, ahol biztonságban érzi magát, számára kedvező a környezet, kevesebb szabadgyök támadja meg, és a szervezet sem kezeli betolakodóként.
Tumorvédelem
A tumorsejt is hasonló képességű ,mint az őssejt.Képes sokszoozni önmagát, lemásolni a benne rejlő téves információt. Ám e két sejt mégis jelentösen különbözik egymástól, például méretben.”Kutatásaink során azt is vizsgáltuk,hogy az őssejtszaporitó anyag hatására miként viselkednek a tumorsejtek. Mindenképp célunk volt, hogy az anyag csak őssejt termelődésére hasson, épp ezért fontos megállapitani, miben különböznek ezek a sejtek egymástól.”- mondja Szabó László, aki az őssejtvédővel megtalálta azt az anyagot, amely az őssejtnővelés mellett csökkenti a daganatos hajlamot,tehát a tumorsejtek szaporodását.
*SHAPE julius 2007
Kapcsolódó cikkek:
Mit tehet a sejt? SHAPE magazin cikk