Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

Elfelejtettem a jelszavam 

Nem vagy belépve

Ez a funkció csak regisztrált tagoknak elérhető. Csatlakozz most a Networkhöz vagy ha már tag vagy, lépj be itt:

Lászlóné blogja

 

network.hu

Az advent az egyházi év része, Jézus születésének az ünneplésére (karácsony) való előkészület. Az advent négy vasárnapot foglal magában, melyek közül a Szent András ünnepéhez (november 30.) legközelebb eső, azaz advent első vasárnapja jelenti az egyházi év kezdetét. Az adventi idő a Mária-kultusz kiemelkedő időszaka, ekkor hangzanak a hajnali roráté misék. A néphagyományokban az advent a szerelmi varázslatok időszaka is. A hozzá kapcsolódó számos népszokás egyike az „adventi koszorú” készítése.

Címkék: advent

Utolsó hozzászólás

Budai Lászlóné üzente 14 éve

Az advent jelentése, jellemzői
Az advent értelme:

AdventÚrjövet, ami tartalmilag hármas: történelmi, kegyelmi és eszkatológiai. Az adventi várakozás célja felidézni a Messiás születése előtti történelmi várakozást, felkészülni karácsonyra és Krisztus második eljövetelére.
Advent sajátos gyakorlatai:

Csönd, elmélkedés, imádság, bűnbánat, rorate (hajnali) mise. December 16-ig a hét egyes napjainak miseszövege változik csak, 17-től 24-ig minden napnak saját miseszövege van. Ekkor a zsolozsmában az Ó-antifónákat énekelik.
Az advent szimbólumai:

Violaszín, kivéve a harmadik, úgynevezett Gaudete vasárnapot, amikor rózsaszín; dísztelen oltár; az orgona csak az énekeket kíséri; adventi koszorú négy gyertyával. A magyar parasztság számára a rorátéra való harangozás ideje gonoszjáró időszak. A fenyőből kötött adventi koszorú új jelenség Magyarországon.
Advent a vallásos életben

Az advent jelentése „ünnepélyes megérkezés”. Karácsony előtt az egyház négy vasárnapon át készül az Úr megérkezésére. Az ünnepélyes megemlékezés elsősorban személyes újraátélésre szólít. Az advent liturgikus ünnepe azonban nemcsak visszaemlékezés, hanem valóság. Az advent megünneplése tehát ezt jelenti: a hívők újra átélik az Isten eljövetele utáni vágyódást és a megtérést, amelyet ez az esemény előkészít. Ezen a módon egyre mélyebben érzik át Isten közeledését, a bennük lévő sötétségnek a fölszakadozását. Az advent Jézus eljövetelének minden módját jelképezi, mindenekelőtt az Úr akkori, emberi alakban való világba lépését. Az egyház közös liturgiáját sok helyen népszokások is kiegészítik. Szokás például adventi koszorú készítése, amelyre négy gyertya van felerősítve. Az egymást követő vasárnapokon mindig eggyel több gyertyát gyújtanak meg: ahogy közeledik a karácsony, úgy lesz mindig világosabb.

Tovább 

Péter-Pál napja június 29.

 

Péter-Pál napja: aratás kezdete

 

Az aratás kezdetéhez kevés néphiedelem tartozik, az ünnepi kalendárium inkább az aratás befejezését tartotta számon. Június 29-e, Péter-Pál napja az egyik leggyakoribb időpontja az aratás kezdetének, noha Vid (június 15.) és István napja (június 24.) ugyancsak elterjedt dátumok voltak.

 

Kevés népszokás fűződik a naphoz, az aratás vagy más néven a takarás befejezését sokkal jelentősebb eseményként tartották számon.

Címkék: péter-pál napja

Tovább 

Bálok, táncmulatságok
A karácsonyi idõszak elmúltával, a mezõgazdasági munkák megkezdése elõtt, a telet záró idõszakban sokfelé rendeztek bálokat, táncmulatságokat a falvakban, illetve a nagypolgárság és az arisztokrácia a városokban. Vidéken általában a kocsma vagy a fonó volt a színtere ezeknek az eseményeknek. A különféle szakmák, céhek báljai mellett megtalálhatók az asszonyok, sõt a gyermekek báljai is.

Címkék: hagyományok népszokások

Tovább 

Falufeljáró menet
Gyakorlatilag a nagyobb falvakban tartott álarcos, jelmezes felvonulások, melyeket legtöbbször a farsang utolsó napjaiban, azaz farsang farkán rendeztek. A menetben ott haladtak a tipikus figurák (cigány, koldus, betyár, vándorkereskedõ, borbély...), idõnként megálltak és rögtönzött tréfás jeleneteket adtak elõ. Gyakran szerepelt a menetben egy álmenyasszony illetve álvõlegény is, és különösen, ha abban az idõben nem tartottak valódi lakodalmat a faluban, tréfás esküvõt rendeztek nekik.

Címkék: hagyományok népszokások

Tovább 

A farsang
A farsang hossza évrõl-évre változik, mivel zárónapja a húsvét idõpontjához kötõdik. Vízkereszttõl (január 6.) a húsvétot megelõzõ 40 napos nagyböjt kezdetéig, azaz hamvazószerdáig tart. Farsang a tavaszvárás pogánykori, igen változatos képet mutató ünnepeibõl nõtt ki, gyakorlatilag a zajos mulatozás, a tréfacsinálás, bolondozás, eszem-iszom és az advent lezárulásával, a párkeresés, udvarlás idõszaka.

Címkék: hagyományok népszokások

Tovább 

Vízkereszt utáni második vasárnap
Megemlékezés Jézus elsõ csodatételérõl, amikor a kánai menyegzõn a vizet borrá változtatta. A házaknál általában énekmondó asszonyok beszélték el a történetet, majd a házigazda étellel-itallal vendégelte meg a jelenlévõket. Volt ahol el is játszották a bibliai történetet.



 

Január 22.

Címkék: hagyományok népszokások

Tovább 

Január 6.
Vízkereszt
napja, a karácsonyi ünnepkör zárónapja, ezután veszi kezdetét a farsangi idõszak. Háromkirályok napjának is nevezik, és a karácsonyfát is ezen a napon bontjuk le. Az egyház e napon emlékezik meg Jézus megkeresztelkedésérõl, ekkor szentelik a vizet és a tömjént. A szentelt víz a templomokban is megtalálható, de a hívek vittek belõle otthonukba is.

Címkék: hagyományok népszokások

Tovább 

Az idei Idõsek napi ünnepélyt 2008. október 26.-án vasárnap délután 14.30-kor tarjuk a Vadász vendéglõben.

 

Községünk 282 fõ hetven éven felüli lakója kapott meghívót erre a mindannyiunk számára kedves ünnepségre.

 

Az ünnepi mûsort  Maráz Sándor apát plébánosunk és dr Molnár Erika jegyzõnk ünnepi köszöntõjével nyitjuk meg.

 

A mûsor további részében iskolánk ötödik osztályos tanulói, valamint  népi táncosai,a helyi Nyugdíjas-klub Nefelejcs Asszonykórusa és a Gyõri Szinház mûvészei: Karsai Kála és Krasznai Tamás, zenei kisérõjükkel szórakoztatját a megjelenteket.

Címkék: idősek köszöntése Életet az Éveknek

Tovább 

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu