Kis türelmet...
Részlet a zenekar koncertjéből, mely a "Live" DVD-n jelent meg. Angolul is megjelent: Secret Service
Szép alvó démon, útvesztő, istennő
Álmában várost, hullámzó, bűvös hálót sző, várost sző
Élethű játék, megbízás, titkos cél
Műholdak súgják: jó voltál, mégis vesztettél, elvesztél
Visz a hűs magány,
Ködös őszi táj,
Mennyi rossz irány,
Soha meg ne állj, csak menj!
Visz a hűs magány,
Soha meg ne állj,
Mindig új irány,
csupa új világ, csak menj!
Ugye nincs pokol, csak menny?!
Szép, kábult város, rossz vagy jó, úgy sincs más
Hó hull az égből, megtört fény, fáradt hullámzás
Hány úrnak szolgálsz? Válasz nincs, tudhatnád!
Szép, alvó démon, szőjük hát könnyes hálóját,
Ez az életünk, ez az életünk, ez az életünk, csak menj!
Visz a hűs magány,
Ezer utca vár,
Mennyi új világ,
Soha meg ne állj, csak menj!
Visz a hűs magány,
Ködös őszi táj,
Végre nincs irány,
Ez a túlvilág, csak menj!
Ugye nincs pokol, csak menny?!
Visz a hűs magány,
Ezer utca vár,
Mennyi új világ,
Soha meg ne állj, csak menj!
Visz a hűs magány,
Ködös őszi táj,
Végre nincs irány,
Ez a túlvilág, csak menj!
Visz a hűs magány
.:. A favágó és a zene hatalma - After Crying Erzsébetligeten .:.
Mikor elszakadunk a materiális világtól, mikor a zűrzavar már csillapodni látszik, mikor a nyugalom láthatatlanul az ember mögé lopódzik és átkarolja, akkor érjük el azt a tiszta és békés állapotot, amit sírás után is megélünk. Az After Crying tagjai valami olyat művelnek a színpadon, ami éppen ezt a vihar utáni rezzenéstelenséget idézi fel az emberben.
Az Erzsébetligeti Színházban kisebb tömeg lökdösődik a jegypénztár előtt, persze csak úgy barátilag. A helyszínen is lehet még jegyet kapni - konstatálom, ami nem a legjobb előjel. A terembe lépve beigazolódik, hogy valóban nincs teltház, legfeljebb félnél valamivel több, viszont így kényelmes helyet foglalok a negyedik sorban. Bizony, nem hagyományos, ugrálós-táncolós koncert lesz ez, hanem valami egészen más, egészen új élmény, amihez hasonlót még nem tapasztaltam. ("Vágom a fát hűvös halomba, / fényesül a görcse sikongva…")
A zenekar tagjai már a színpadon, a terem is elsötétül, és Egervári Gábor narrátor hangját halljuk, amint belekezd egy mesébe egy favágóról. Ekkor még nem tudom, hogy a nagy gonddal felépített előadás e történet köré szerveződik, s a dalok között egyre több részletet ismerhetek majd meg. Afféle tanmese lesz ez, láthatatlanná válásról, megbocsátásról és magáról az emberről. ("…zúzmara hull szárnyas hajamra, / csiklándani benyúl nyakamba -/bársonyon futnak perceim") A zenészek sem tétlenkednek. Torma Ferenc hamarosan olyan szólókat varázsol gitárján, hogy az ember egészen átszellemül tőle, olykor azonban a pengetős hangszert félreteszi, hogy szintetizátoron működjön közre a produkcióban. Egyébként nem ő az egyetlen, aki sokoldalúságával lenyűgöz, Pejtsik Péter basszusgitáron kezd, ezt váltja néha a cselló, sőt, a hegedű is. Amit a karakteres hangú, nagytestű vonósból kihoz, az maga a csoda, leginkább egy apokaliptikus látomásra hasonlít - sír a keze alatt a hangszer, de nem fájdalmában, hanem gyönyörűségében. Ráadásul ő a legmagávalragadóbb személyiség is, zenélés közben mintha néha elfelejtené, hogy hol van, a muzsikában él, minden porcikája arra koncentrál, de véletlenül sem görcsösen, sokkal inkább a maga természetes módján. Olykor kimosolyog a közönségre, vagy nem is biztos, hogy ránk, lehet, hogy egyszerűen csak a zene örömében fürödve, a világra. ("Fönn, fönn a fagy baltája villog / szikrádzik föld, ég, szem, a homlok…") Winkler Balázs virtuozitása sem kérdőjelezhető meg, nem elég, hogy fantasztikus zongorajátékával kápráztat el, még trombitál is - sőt, előfordul, hogy a kettőt egyszerre teszi. Jobb kezében a trombita, a ballal pedig saját magát kíséri zongorán. Tehetsége döbbenetet rajzol az arcokra, mindegy, hogy éppen Ravel Bolerójából csempész egy részletet az egyik dalba, vagy a Kis kece lányom dallamát zongorázza a legváratlanabb pillanatban. ("…hajnal suhint, forgács-fény röppen - / amott is vág egy s dörmög közben: / tövit töröm s a gallya jut.") A másik zongorista, Lengyel Zoltán sem marad el a nyomában, egy alkalommal például olyan duettet produkálnak Pejtsik Péterrel és az ő csellójával, hogy a közönség egyszerre fütyül és tapsol, elismerésüket közvetítvén ezzel a zenészek felé. A dobok mögött Madai Zsolt foglal helyet, és kísér mindvégig becsülettel, sőt, többnyire nem csak egyszerű "ritmusadóként" funkcionál, hanem pontosságával, pergő játékával ő is sokat tesz hozzá a produkcióhoz. Őszinte sajnálatomra az énekes, Bátky-Valentin Zoltán nincs jelen végig a színpadon, hiszen a kompozíciók nagy része ének nélküli. Azonban amikor ott van, elvarázsol mindenkit - erős, kemény hangja az elevenünkbe vág, és hátunkon futkos a hideg, persze szigorúan pozitív értelemben. ("- Ejh, döntsd a tőkét, ne siránkozz / ne szisszenj minden kis szilánkhoz!")
A favágó történetét régi és új dalok teszik szemléletesebbé, olyanok, mint a Júdás, a NWC, a Titkos Szolgálat, vagy a Minden jót!. Varázslatot von körénk a zene, keveredik füsttel, fénnyel, és olyan elegyet alkot, mely édes méreggé válik az ember szervezetében. Az a minimum, hogy a hatása alá kerülünk, különös sokkhatás ez, olyan, amiből az ember egyre többet és többet akar. Ezúttal két órányit kaphattunk belőle - de aki ott volt az Erzsébetligeti Színházban, annak biztosan nem ez volt az utolsó alkalom. ("Ha odasujtsz körül a sorshoz, / az úri pusztaság rikoltoz - / a széles fejsze mosolyog.")
Az idézett vers József Attila: Favágó című költeménye.
Történet
AFTER CRYING
Korszerű komolyzene
Az After Crying huszonnégy éve, tizenegy albuma, számtalan hazai és külföldi koncertje bizonyítja, hogy – akár korszerű, akár kortalan eszközökkel – olyan világ teremthető, ahol kiderül: a „komoly” és a „könnyű”, mint zenei kategóriák nem kizárólagosak. Az akusztikus kamarazene, a modern rock- és popzene, a szimfonikus hangszerelés, a klasszikus és mai formák eszköztárából alkotói szabadsággal és tehetséggel lehet sokszínű, mégis egységes képet alkotni, következetes világképet közvetíteni.
A zenekar a kezdetektôl fogva tudatosan alakította ki értékrendjét, melyben az európai kultúra legnagyobbjait tekinti példaképének. A klasszikus zenében Bach, Beethoven, Bartók, a „könnyû” mûfajban az Emerson, Lake & Palmer és a King Crimson munkássága hatott rájuk. Az After Crying alkotói olyan – sokak számára érthetô, a mai zenei köznyelv elemeit használó – művek létrehozására törekednek, melyek komoly témákról mély tartalmat közvetítenek, magas mûvészi igénnyel. Egyfajta „korszerû komolyzene” ez, amely egyszerre szól saját kora közönségének és az örökkévalóságnak. Az After Crying szimfonikus koncertjei (2000. Caracas, Zeneakadémia, 2001. Millenáris, MOM, 2004., 2008. Miskolc, 2009. Pécs) az alkotóműhely klasszikus fogantatású törekvéseinek egyfajta beteljesülését jelentik, miközben a 2004-ben elnyert könnyűzenei eMeRTon díj (”Az év zenekara”) bizonyítja, hogy választott kommunikációs formáját, a mai zenei köznyelvet is magas szinten beszéli a zenekar.
Tagok
Az After Crying tagjai: Bátky Zoltán – ének; Egervári Gábor – szövegek, koncerthang, fuvola; Lengyel Zoltán – zongora, szintetizátor; Madai Zsolt – dobok; Pejtsik Péter – cselló, basszusgitár; Torma Ferenc – gitár, szintetizátor; Winkler Balázs – trombita, cink, szintetizátor
Koncertek
2010 04 17 Gouveia (P) Gouveia Art Rock Festival
2010 04 03 A Coruna (E) Finisterre Festival
2009 07 11 Lánchíd, budai oldal (Bp) Lánchíd Fesztivál
2009 07 01 Sopron, Pesti Est Színpad Volt Fesztivál
2009 06 26 Kazincbarcika, Művelődési Ház IX. Borsodi Művészeti Fesztivál
2009 04 28 Pécs A Pannon Filharmonikusok és az After Crying közös koncertje
2009 04 25 Madrid (E) Madrid Art Music Festival
2009 04 18 Vigyázó Sándor Művelődési Ház (Bp)
2009 03 22 Millenáris Teatrum (Bp) Tavaszi Fesztivál
2009 01 21 Művészetek Palotája (Bp) After Crying, Van Der Graaf Generator
Hivatalos site:
http://www.aftercrying.com/
Kategória: Zene
Feltöltés ideje: 14 éve
Látta 434 ember.
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!