Kis türelmet...
A barátságos otthon, nyugodt meleg hangulatát a velünk egy térben lévő, abból síkokkal leválasztott részek - úgy, mint fal, padló, mennyezet, nyílászárók, bútorok, kárpitok és egyéb berendezési tárgyak - együttes, jól megválasztott színharmóniájával tudjuk csak megteremteni.
Minden tárgynak, nem csupán csak formája a rá jellemző tulajdonsága, hanem a színek is meghatározzák megjelenésük kellemét vagy a tőlük való tartózkodásunk lényegét.
Tehát a színek információt is képesek közvetíteni az élettelen és az élővilág között. Például: a romlott felvágott színe, ha zöld, az undort kelt bennünk, de a mélyvörös eper látványa viszont azonnal nassolásra ingerel.
A színeknek e jellemző tulajdonságait régen és ma is, az építkező és otthonát szépíteni vágyó ember mindig is szem előtt tartotta. Például: vérvörös fürdőszobában nem szívesen ülnénk órákig a kádban, de fekete falak és függönyök között sem szívesen olvasgatnánk.
A színeknek másik jellemző tulajdonsága a térre való ráhatása. A nagyméretű kevésbé otthonos tereket segítségükkel lekicsinyíthetjük, a szűk helyiségeket viszont optikailag megnagyobbíthatjuk. A világos háttér előtt a sötétebb színű bútorok jól elkülönülnek, míg a sötét háttérből a világos színű bútorok, szinte előugranak.
Továbbá a színek befolyásolják hőérzetünket is, ami jó tulajdonságát úgy fordíthatjuk a lakberendezésben javunkra, hogy a hidegebb helységeinket (Észak, Északnyugat, Északkelet felé tájoltakat) meleg színekkel, míg a melegebb helységeit otthonunknak, netán munkahelyünknek, pedig hidegebb színek használatával teszzük kényelmes tartózkodásra alkalmassá és hangulatossá.
A színek tehát különböző jellegzetességekkel bírnak. Például a tágasság érzetét keltik falakon az olyan halvány visszafogott színek, mint az égkék, víz zöld, a világos orgonailla, a világos sárgabarack vagy a fehérhez közelálló világosszürke, de ha éppen szűkíteni szeretnénk barátságtalanul nagyra sikeredett lakóhelyiségeinket vagy egyéb tereinket, akkor ugyanezen színek sötétebb tónusaival érhetjük el a kívánt hatást.
(Például a biedermeier korban a régi lakások nagyméretű szobáinak falait, egérszürkére festették, arany mintázattal, így az új, divatos, viszonylag kisméretű bútorok, arányaikban harmonikusabban tudtak a tágas térbe belesimulni).
A színek világossági vagy telítettségi jellemzőjét tónusnak, idegen szóval 'valőrnek' mondjuk. E rövid bevezetőből is láthatjuk, hogy mennyi előny származhat otthonunk szépítése során a színek helyes megválasztásából, de jó eredmény mégis csak akkor születethet munkánk nyomán, ha a színharmónia maradéktalanul érvényesül a lakberendezés megvalósulása során.
A színharmónia kívánalma soha sem vonatkozhat az otthonunk csupán egyetlen helyiségére vagy részére, azt mindig, minden zugára igyekezzünk kiterjeszteni.
A megvilágítástól kezdve (a színek sikeres használatánál az egyik leghangsúlyosabb feladat a jó megvilágítás megtervezése) a festés, a kárpitok, a berendezési tárgyak színei mind fontosak és meghatározók otthonunk hangulatában és harmóniájában. Most pedig ajánlanám, más - más európai országból gyűjtött idevágó lakberendezési példáink megtekintését.
Kívánok minden kedves olvasónknak szép nyári élményeket, és ha szabadságukat, netán otthonuk felújításra fordítanák, akkor pedig, szép színes falakat és elég pénzt a festékanyagokra.
Horváth Tamás
lakberendezes.hu
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!