Kis türelmet...
A tétlen életmódot folytatók sokszor messze nincsenek tudatában szervezetük állapotának. Nem érzik, hogy légzésük felületes és kapkodó; hogy szívük és ereik alapján 10-20 évvel idősebbek a koruknál; nem érzik, hogy az üléstől megrövidültek és bemerevedtek a láb- vagy a mellizmaik; s hogy törzsük izmai gyengülnek. Azt sem élik meg, hogy a koruk előrehaladtával csökken az izomszövetük. Csak amikor váratlanul elromlik a lift és fel kell menni néhány emeletet, tudatosul, hogy már nincsenek a régi kondiban... vagy akkor, amikor különféle betegségek kezdenek támadni. Ezeket azután a koruknak tulajdonítják, mintha az évek múlásának természetes velejárói lennének.
Pedig nem írja elő senki, hogy idővel lassulni, gyengülni és fáradni kell.
Azokban, akiknek testtudata kialakulatlan, szinte egy új érzékszervet kell felébreszteni, aktiválni. Különösen hatásos ezen a téren a súlyzós edzés, amelyben az izmok külön-külön való megdolgozása fontos szerepet játszik. Maga a súlyzós gyakorlat rendkívüli összpontosítást követel, mivel akkor igazán hatásos, ha közben figyelünk a megcélzott izom feszülésére és elernyedésére. Ez pedig közvetve a testtudatosság fokozódásához vezet. Emellett, ha egyre nagyobb súlyokat tudunk leküzdeni, felemelni vagy lehúzni, erő és magabiztosság érzése költözik belénk.
Az edző arra törekszik, hogy egy-egy izmot minél több oldalról ismerjen meg a kliens, hogy egyre inkább érezzen rá az izom terhelhetőségére, s hogy milyen érzés az, amikor megfelelő intenzitással sikerül egy-egy izmot megdolgoztatni, illetve, hogy milyen más érzés egy robbanékony, gyors gyakorlat-végrehajtás, mint egy lassú, a maximális izomfeszülésre koncentráló kivitelezés. Adott izom különféle szögekből való megcélzása is segít kitapasztalni, melyik gyakorlat a leghatékonyabb adott izom edzésében. A súlyzós gyakorlatok után végzett streching � nyújtás � során tudatosíthatók legjobban az izmok "határai". Végül, vitathatatlanul a legjobb izomérzékelés-fokozó a "pumpáló" edzés, melynek során az izom kötőszövetei vérrel telnek meg. Ilyenkor jön létre az ún. "bedurranás", amely a legtöbb testépítő számára nagyon megerősítő, jutalmazó érzet. Aki izmaival párhuzamosan testtudatát is fejleszti, sokkal gyorsabban fejlődik a kívánt irányba, és kevesebb sérülés éri. A test visszajelzései pontosan eligazítanak, mennyi bemelegítés szükséges, mikor lehet a nehezebb súlyokhoz nyúlni; és abban is, mennyi terhelést bír el egy-egy napon az adott izomcsoport, illetve az egész szervezet. Ezáltal elkerülhető a túlzott kifáradás, az energiák lemerülése.
De nem tekinthetünk el a testtartás tudatosításától sem. Sokan hanyag tartásúak vagy ferdék, és ezt nem veszik észre, mert agyuk számára ez vált a test természetes pozíciójává. Az edzés során azonban sok olyan gyakorlat fordul elő, ahol nemcsak a mozdulatnak van jelentősége, hanem a tartásnak is. A lábak és a törzs megfelelő pozíciója szükséges ugyanis a maximális hatékonysághoz, és a tükrök, az edző vagy az edzőtársak folyamatos visszajelzést adnak erről. Az is érdekes oldala a testépítésnek, hogy több olyan testrész is edzésre kerülhet, amelynek izmait szinte soha nem érezte működni a kliens. Mintha nem is lettek volna. Nagyon sokaknál ilyenek például a hát gerincfeszítő, törzsegyenesítő mély izmai, vagy a bordaközi izmok.
A testtudat azonban nem azonos az izomtudattal. Ez utóbbi viszonylag még egyszerű, mivel az izmok akaratlagosan irányíthatók. De mi a helyzet a "zsírtudatunkkal"? Nem tudunk akaratlagos zsírösszehúzódást előidézni, és nem tudjuk a zsírpárnáinkat edzeni. A zsír lusta jószág, és raktározáson kívül nemigen szeret mással foglalkozni. Zsírunknak tehát semmi késztetése arra, hogy leolvadjon rólunk. Mivel a vérkeringés is gyengébb a zsírszövetben, ez egyfajta fáradt terület a testen belül. És most persze természetesen inkább a fölösleges és nagy kiterjedésű zsírszövetekre gondolok, amelyek keringését érdemes hőmérséklet-fokozással serkenteni. Erre kitűnő módszerek a szauna, infraszauna, testtekercselés, masszázs, illetve minden olyan mozgásforma, amely fokozza az adott terület véráramlását. Hasznosak a keringésjavító krémek, pakolások is, melyek egyben segítik a zsírszövetekben tárolt, nagy mennyiségű méreganyag távozását. Ez azért is fontos, mert a zsírszövetek egyik feladata éppen a mérgek megkötése. A mérgek felszabadulásával tehát a zsírszövetnek eggyel kevesebb funkciója lesz szervezetünkben, vagyis eggyel kevesebb oka a maradásra...
Jakabffy Zsófia
Személyi edző
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!