Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

Elfelejtettem a jelszavam 

Nem vagy belépve

Ez a funkció csak regisztrált tagoknak elérhető. Csatlakozz most a Networkhöz vagy ha már tag vagy, lépj be itt:

Amióta az ember megismerte a tükörképét, azóta próbálkozik alakja formálásával. Hogyan legyünk karcsúk és szépek?
Fából nem lesz vaskarika -- tartja a mondás, és ez így is van. Lehetőségeinkhez mérten viszont képesek vagyunk változni és változtatni. Akár az alakunkon is. Persze, csak akkor, ha nem hiányzik az akaraterő és a kitartás.

 

Jobb formábanAmióta az ember megismerte a tükörképét, azóta próbálkozik alakja formálásával és igyekszik megfelelni egy maga által kialakított eszményképnek. És a társadalom által sugárzottnak -- ami folyamatosan változik az idők során. Egyszer a nőiesebb idomokat tartják szépnek, máskor viszont a nádszálkarcsú a divat... A nők többsége szinte bármit képes elkövetni alakja megváltoztatására. A fiús alkatúak gömbölydedebb formákat szeretnének (akár plasztikai műtét árán is), a teltkarcsúak pedig légies(ebb) sziluettre vágynak.

A piacon hihetetlen dömpingje van a diétás programoknak, súlycsökkentő csodaszereknek. Mindegyik szer és módszer szinte azonnali sikert ígér, egymásra licitálnak az ezzel foglalkozó cégek. „Ugyanannyit ehet, mint eddig, és mozognia sem kell! Csak be kell venni a tablettát, és hipp-hopp eltűnik a zsírréteg!” -- hirdeti a logikátlan szlogen. Mégis sokan csábulnak el az ígéret hallatán. Sőt, van, aki többször is bedől. Aztán mivel csak átmeneti sikereket ér el (vagy semmilyet sem), feladja, és megpróbál beletörődni a „megváltoztathatatlanba”.

Sokan úgy akarnak megszabadulni a túlsúlytól, hogy megvonják maguktól az ételt. A drasztikus fogyókúra általában csak rövid ideig hatásos, hiszen lehetetlen hetekig éhezni. Az első napok sikerei után anyagcserénk annyira lelassul, hogy hiába vonjuk meg a szánktól a falatot, a végén egy deka sem megy le rólunk. (Ez a módszer, amellett, hogy sikertelen, veszélyes az egészségre is.) Pár kiadós étkezés után pedig visszaszedjük mindazt, amit leadtunk -- vagy még többet. Ez az úgynevezett jojóeffektus. Emellett a bűntudat is megjelenik: a súlyproblémákkal küszködő egy jó ebéd után haragszik magára, hogy megint „sokat” evett. A szakemberek állítása szerint a legtöbb nő kínosan ügyel arra, mit eszik -- tulajdonképpen ezt hívják evésneurózisnak. Nagyon kevés az olyan nő, aki önmarcangolás nélkül képes táplálkozni.

De mit tegyünk, hogy biztosan (és tartósan) megszabaduljunk a felesleges kilóktól? Először is nézzünk magunkba! A lélekbúvárok azt mondják: a kövérség tünet. A túlsúly leggyakoribb oka a szeretethiány vagy szeretetéhség. Ahelyett, hogy megoldanánk a problémánkat, pótszerekhez folyamodunk, boldogtalanságunkban teletömjük a gyomrunkat. Lelki gondjaink miatt szorongunk, magányosak vagyunk -- és ilyenkor ugyanaz a kémiai anyag szabadul fel az agyban, mint amikor éhesek vagyunk. És itt kezdődik a nagyevés. A pszichológusok szerint mindig fel kell tárni, mit helyettesít az illető az evéssel. Szeretethiányt, hatalomvágyat, kalandok utáni sóvárgást, döntésképtelenséget? Ha lelki síkon minden marad a régiben, a fogyni vágyó nem számíthat tartós sikerre. A zsírpárnák újra és újra visszatérnek. A lelki nagytakarítás mellett próbáljunk meg egészségesebben táplálkozni és mozogjunk többet! A kövérség a legtöbb esetben nem a hormonális működés rendellenességére, anyagcsere-betegségre, szülőktől öröklött génekre stb. vezethető vissza, hanem a túlzott táplálékfogyasztás és a mozgásszegény életmód következménye.

A sikeres fogyás titka nem az, hogy meghatározott ideig kevesebb kalóriát veszunk magunkhoz, sokkal inkább az agy „átprogramozására” van szükség. Ha sikerül étkezési szokásainkat megváltoztatni, a kilók szinte maguktól leolvadnak, és nem jelentkezik az úgynevezett jojóeffektus sem. Jegyezzük fel minden nap, hogy mit mikor ettünk, ill. ittunk. Minden fogyni vágyónak ajánlott csökkentenie a szénhidrátbevitelt: fehér kenyér, péksütemények, cukor, tészta. De ne koplaljunk! Nagyon fontos a reggeli, és az is, hogy inkább többször (ötször-hatszor) együnk, de keveset. Nem szabad megfeledkezni a folyadékbevitelről sem. Másrészt csak diétával nem lehet alakot formálni. Elengedhetetlen a rendszeres testmozgás. A szabadtéri kocogás vagy az ún. cardio-gépeken (szobakerékpár, taposógép stb.) végzett aerob edzés segíti a zsírégetést, és növeli az állóképességet. Az edzés időtartama 30-40 perc -- ennyi idő szükséges ahhoz, hogy szervezetünk a testünkön lévő zsírfelesleget használja fel energiaforrásként.

Nagyon fontos a fokozatosság elvének betartása. A mozgáshoz, a megváltozott étrendhez szervezetünknek alkalmazkodnia kell -- ez pedig nem megy egyik napról a másikra. Hosszú távra kell terveznünk, főleg ha számottevő súlyfeleslegtől szeretnénk megszabadulni. Akinek 10-15 kg-ot kell leadni, az egészen biztos, hogy hónapokat vesz igénybe. Nem csak az a fontos, hogy elérjük az áhított testalkatot, hanem az is, hogy képesek legyünk ezt megtartani a későbbiekben is. Lényeges az is, hogy reális célokat tűzzünk ki. Az erősebb csontozatúaknak úgysem lesznek nádszálkarcsúak, hiába kínozzák magukat! (A szupersztárokra se akarjunk hasonlítani. Nekünk nincs személyi szakácsunk, saját edzőnk, masszőrünk, és annyi pénzünk, hogy „generáljavítást” kérjünk egy jónevű plasztikai sebésztől.)

Hogy miért van szükség a mozgásra? A rendszeres testmozgás, sport -- amellett, hogy elejét veszi a súlyproblémáknak -- önbizalmat ad, segít legyőzni a stresszt és rendszerességre nevel. Ezen kívül kiváló alakformáló is. Egyesek szerint ebből a szempontból a fitnesztermi edzés a leghatékonyabb. Aki fogyni akar, annak sem kell elkerülnie a fitnesztermeket -- a hiedelemmel ellentétben a súlyzós edzéstől nem csak „erősödni” lehet. Ha a testünkön felhalmozódott zsírfelesleget lefaragjuk, és helyette izmokat „építünk” (nem feltétlenül a testépítő poszterekre kell gondolni), esztétikusabb külsőre tehetünk szert. Lehet, hogy a kilók csak éppen minimálisan csökkennek, mégis vékonyabbak leszünk -- az izom fajsúlya nagyobb, mint a zsíré, ugyanakkor keresztmetszetre kisebb. Ezért is jó a kilók mellett a centiket is figyelni. A fogyni vágyóknak legalább heti négy alkalommal 1-1,5 órát kell tornásznia, szakember által összeállított program szerint.

Persze van, aki ódzkodik a fitnesztermi edzéstől, és máshol keresi a megoldást. Nálunk is léteznek már szépségszalonok, ahol komputeres alakformáló készülékekkel dolgoznak. Ezekkel nagy testfelületeket is lehet kezelni. Mindegy, hogy melyik módszert választjuk, fő a következetesség és a kitartás! Az első szakaszban (6-8 hét alatt) mindenképpen jelentkezik a siker -- a mérleg kevesebbet mutat, a rég félretett ruhákba újból beleférünk, és ez megsokszorozza erőnket a folytatáshoz. Hogy mennyit lehet fogyni 6-8 hét alatt? Körülbelül 6-8 kilót. Természetesen ez egyénenként változó: valaki többet, valaki kevesebbet, sőt olyan is akad, aki kilóban nem fogy, centiben viszony egyértelmű a siker. Az első hetekben könnyebb a fogyás, aztán később lelassul. Ekkor van szükség több türelemre és kitartásra, hogy a holtponton átlendüljünk. Persze, a legjobb megoldás a megelőzés. Aki odafigyel a táplálkozásra és rendszeresen mozog, nem kell a kilóit számolgatnia. Sétáljunk, kocogjunk, biciklizzünk, vagy válasszunk valami mást. Manapság már a kisvárosokban is van aerobicoktatás, hastáncóra, jóga...

Tippek:
* Aki nem tud lemondani a kenyérről, az próbálja ki a következő receptet:
Hozzávalók: 2 dkg élesztő, 1dl meleg víz, 1 kiskanál méz, 30 dkg tönkölybúza liszt, 12 dkg búzakorpa, 5 dkg búzacsíra, 10 dkg zabpehely, 3 dkg rozspehely, 2-3 kiskanál tengeri só, 1 kiskanál lenmag ill. köménymag, napraforgómag, szezámmag (tetszés szerint). A hozzávalókat összedolgozzuk, 30 perc pihentetés után cipót formázunk belőle, és 200 °C-on kb. egy órát sütjük.
* Cukor helyett inkább mézet vagy barnacukrot használjunk
* Ajánlatos a tengeri só, olívaolaj (ezek persze mértékkel)
* Alacsony zsírtartalmú tej, joghurt, sajt, túró, tofu, barnarizs
* Sok zöldség és gyümölcs
* 3-4 liter folyadék naponta (szénsavmentes ásványvíz) -- evés előtt ajánlatos 2dl vizet meginni

Szerző: Jády Mónika

Címkék:

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

Régebbi bejegyzések

Címkék

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu