Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

Elfelejtettem a jelszavam 

Nem vagy belépve

Ez a funkció csak regisztrált tagoknak elérhető. Csatlakozz most a Networkhöz vagy ha már tag vagy, lépj be itt:



Hormonok harca, avagy hormonális problémáink okai


Egyre több olyan tünet és betegség szaporodott el az utóbbi időben, amelyeknek egyértelműen valamilyen hormonális gubanc áll a hátterében. Ennek oka nagyrészt az életformánkban keresendő, és sokban közrejátszik a szintetikus fogamzásgátló szerek kontroll nélküli szedése, és különböző “gyors fiatalító hatást” ígérő kozmetikumok használata is. Sajnos ezek szedés és kenés utáni mellékhatásaira semmilyen tájékoztató nem hívja fel a figyelmünket.

Ahhoz, hogy megértsük, miért is menstruálunk, miért görcsölünk, miért klimaxolunk, miért leszünk pattanásosak, egy kicsit bele kell mélyednünk a hormonháztartásunk rejtelmeibe.

A hormonok története:

    “hormon” – ógörög “hormao” -ból származik, ami azt jelenti, hogy megindítok, serkentek
    A hormonok olyan összetett biokémiai anyagok, amelyek valamit elindítanak a szervezetben, reakciókat váltanak ki, és bizonyos tevékenységre ösztönöznek szerveket.
    németül “hírnökanyag” a nevük, angolul “messenger”, ami beszédesen sokat elárul a szervezetben betöltött szerepükről
    egyes források szerint a hormon név Hermészre a görög istenek küldöncének a nevére vezethető vissza
    mindössze 150 éve sejtjük létezésüket, de a mai napig alig tudunk róluk valamit
    a hormonkutatás tudományos neve “endokrinológia”, ami az “endokrin” – azaz belső elválasztáshoz kötött – szóból származik, és azon alapul, hogy az egész hormonális történést a testen belül lévő mirigyekirányítják, vagyis a mirigyanyagok nem a testen kívűlkerülnek leadásra – ellentétben a verejtékmirigyekkel, amelyek izzadság formájában kívülre ürítik a váladékukat.
    Arnold Berthold (1803-1861) német kutatóorvos volt az első, aki elkezdte sejteni létezésüket, amikoris kasztrált egy kakast, majd a kioperált ivarmirigyeket a kakas testének egy másik pontjára ültette vissza. Berthold megállapította, hogy a visszaültetés után az ivarmirigyek hibásan végezték ugyan a feladatukat, de a kakas, az kakas maradt, tehát elmaradt a kasztráció férfiatlanító következménye. Ez annak köszönhető, hogy a mirigyek olyan anyagot termelnek, amely “férfivá” teszi a kakast. Ma már tudjuk, hogy ez a tesztoszteron.
    a hormonkutatás modern tudományos alapjait Ernst H. Sterling angol kutató fektette le 1905-ben. Felismerte, hogy vannak bizonyos anyagok a szervezetben, amelyeket a mirigyek választanak ki elenyészően kis mennyiségben, és ezek döntenek arról, hogy boldogok, vagy lehangoltak vagyunk-e, harmonikus-e a szerelmi életünk, törpék vagy óriások, zsenik vagy idióták leszünk-e.
    az alig 100 éve kialakult endokrinológia tudománya ami a mai napig gyerekcipőben jár.
    Jelenlegi tudásunk szerint több, mint 1.000 hormon dolgozik a testben, amelyből eddig alig több, mint 100-at ismerünk.
    Egy analizált hormon neve mögött sokszor több különböző vegyület is rejtőzhet, mint például az ösztrogén, ami valójában több mint 30 hormon összefoglaló neve.

A hormongyár működése:

A hormonháztartásunkat és annak működését úgy képzeljük el, mint egy jól szervezett gazdasági vállalatot, igazgatóval, vezetőséggel, középvezetőkkel, beosztottakkal, és egy jól kiépített kommunikációs rendszerrel, ahol mindenki tudja, hogy mi a dolga.

A legfelsőbb főnök a hipotalamusz

    Az agy babszem nagyságú része
    itt zajlik valamennyi fontos életfolyamat összehangolása (hőszabályozás, ébrenlét és alvás, légzés, vérnyomás, éhség, vízháztartás, szexuális funkciók)
    ha a hipotalamusz azt az infót kapja, hogy valamely okból kell egy hormon, azonnal hírnökanyagot küld a megfelelő paranccsal a vezetőséghez

A vezetőség a hipofízis (agyalapi mirigy)

    cseresznye nagyságú szervünk, egy elülső és egy hátsó lebenyből áll – mindketten egyenrangú vezetők
    vagy továbbítja a parancsot egy szinttel lejjebbre, azaz hipofízishormonokat termel, amelyek elmennek más mirigyekhez átadni a további hormontermelésre vonatkozó parancsot (alárendelt szerepű hírnökanyagok): kortikotropin (ACTH) – mellékvesék, tireotropin (TSH) – pajzsmirigy, gonadotropin – petefészkek, herék
    vagy olyan saját hormonokat termelnek, amelyek közvetlenül a célállomásra mennek kiváltani a kellő reakciót: szomatotropin (STH) – növekedés, vazopresszin – vízháztartás, oxitocin – szülés, szoptatás

A középvezetés: A hipofízis parancsára dolgoznak, és olyan hormonokat állítanak elő, amelyek a szervezetben különböző folyamatokat indítanak el.

    mellékvesekéreg: kortizon (gyulladásgátló folyamatokat indít el), aldoszteron (a kálcium- és nátriumháztartást ellenőrzi)
    pajzsmirigy: tiroxin és trijód-tironin (anyagcserét, életritmusunkat és a lelkiállapotunkat befolyásolja)
    petefészkek: ösztrogének (külső jegyek, bőr állapota, nemi jellegek, szaporodás)
    herék: tesztoszteron (a legfőbb férfi hormon, de a nőkben is fontos szerepe van, ugyanis egyes kutatások szerint a tesztoszteronnak köszönhetjük a női orgazmust)

Beosztottak: Hihetetlen, de valamennyi létfontosságú szervünk: a vérkeringés és az anyagcsere (szív, máj, vesék, gyomor, bél, tüdő, csontok, izmok, bőr, szövetek, nemi szervek, erek) mind a hormonok parancsainak engedelmeskednek, mint a gyárban a betanított munkások. Ebből a szemszögből megközelítve máris érthetővé válik, hogy miért fontos, hogy a hormonháztartásunk megfelelően működjön, hisz a szervi problémák nagy része a hormonjaink működési zavarai miatt jön létre.

Kommunikációs rendszer: az idegek

    már a hírnökanyagok együttese egy kifejlett kommunikációs rendszer, amelyek munkáját az idegek úgy segítik, mint az internet, a telefon vagy a fax a nagyvállaltok munkáját a való életben
    ezernyi finom elágazással érkeztetik, csoportosítják, feldolgozzák és továbbítják az információkat, hogy minden utasítás és visszajelzés a megfelelő helyre kerüljön

A magányos harcosok:

    Hasnyálmirigy (pancreas): Ez állítja elő az inzulint és a glükagont, amelyek a vércukorszintet szabályozzák. Nem is annyira a főnökség parancsaira reagál, hanem inkább arra, amit táplálékként magunkhoz veszünk. Ezért jó, ha tudomásul vesszük, hogy mindegy egyes hasnyálmirigy problémához csatolható betegség a táplálkozásunkon múlik.
    Mellékvesevelő: Azonnal reagál a megfelelő agyi impulzusokra, veszély- és stresszhelyzetben adrenalint és noradrenalint választ ki. Azért függetlenítette magát a többi hormontól, hogy szükség esetén minden egyéb funkciót felülírva csak a megoldásra és a túlélésre ösztökélje a szervezetet.
    Tobozmirigy: A belső óránk, sötétben automatikusan melatonint (nyugtató-altató-beforduló hormon) termel.
    Aztán léteznek olyan hormonszerű anyagok, amelyek csak az agy, illetve az immunrendszer sejtjeiben aktivizálódnak:
        agysejteken belüli impulzusokat továbbító hormonok (neurotranszmitterek, neuropeptidek)
        legismertebb képviselőjük a szerotonin (depresszióhormon), és az endorfinok (boldogsághormonok), a szervezet saját “morfium” hormonjai, amelyek testi és lelki fájdalomcsillapítók
    immunrendszer sejthormonjai:
        a gamma-interferonok, amelyek az öngyógyító folyamatokat indítják el, működésbe hozzák a gyilkos- és falósejteket, megsemmisítik a kórokozókat. Ők csak egészséges immunrendszer esetén működnek tökéletesen.
        és az interleukin, amely aktivizálja a védekező sejteket a kórokozók ellen, és kiváltja betegség esetén a gyógyító lázat és az alvást. A mai orvosi gyakorlat nagy hibája, hogy a lázcsillapítással gátolja az interleukin munkáját, ezáltal lassabban gyógyulunk még egy egyszerű náthából is.

A női ciklus egy hormonális mestermű:

    Az első menstuációs vérzés jelentkezése előtt a hipofízis (agyalapi mirigy) termelni kezdi a tüszőstimuláló hormont, amely leadja a jelzést a petefészeknek, hogy lassan megkezdheti az ösztrogéntermelést.
    Néhány évvel később, amikor már megfelelően aktív az ösztrogéntermelés, megtörténik az első tüszőrepedés – a lány innentől termékeny.
    Azután színre lép a progeszteron a gesztagének csoportjából, amely az ösztrogénnel vállvetve gondoskodik arról, hogy rendszeres legyen a ciklus.
    Ahhoz, hogy megkezdődhessen a progeszterontermelés, a hipotalamusz beindít egy másik hormont, a gonadotropin releasing hormont (GRH), amelynek hatására a ciklus közepén elkezdenek érni a petehólyagocskák. Kb. két hét múlva a legrátermettebb beérik, és a többi nem nő tovább.
    Amikor az egy szem érett tüsző megreped, beszáll a játékba a luteinizáló hormon (LH), amelynek hatására végérvényesen kiszabadul a pete, amely megindul a petevezetékben a méh felé.
    Mindeközben a fennmaradó sárgatestben nagy mennyiségű újabb progeszteron képződik, és az ösztrogéntermelődés is folytatódik. Ezek háttérmunkájának köszönhetően felkészül a méh a két eshetőségre:

 - ha megtermékenyül útközben a pete, akkor az ösztrogén felépíti a nyálkahártyát a beágyazódásra

- Ha nem jut be a méhbe megtermékenyített petesejt, akkor a progeszteron a méh nyálkahártyáját három rétegre szétválasztva kilöki a petét, és ezáltal megjön a menstruáció

A hormonok tökéletes összjátékának az eredménye minden szervünk és a bennük lejátszódó éltető folyamatok zavartalan működése.

A test tehát valamennyi szervével, sejtjével hormonjával és biokémiai folyamatával olyan, mint egy tökéletesen megtervezett és jól bejáratott gépezet.

De mint minden gépnek, ennek is lehetnek hibái:

    talán nem gondozták megfelelően,
    vagy rossz üzemanyagot választottak a működtetéséhez

Mitől alakul ki hormonzavar? Minden ok az életformánkban keresendő!

    a táplálkozásban
    a tápanyagellátottságban
    a szokásainkban
    a lelki és szellemi beállítottságunkban

Amit utálnak a hormonok:

    Dohányzás, alkohol, szintetikus kábítószerek
    Tartós stressz
    Cukor
    Nagy mennyiségű állati fehérje
    Mozgáshiány
    Oxigénhiány
    Elsavasodott szervezet
    Túl sok szénhidrát
    Vízhiány (sajnos nem iszunk eleget, főleg tiszta vizet nem!)
    Mesterséges fény (TV, monitor, neon)
    Túl hangos zene
    Szintetikus illatok
    Szintetikus gyógyszerek

Amit szeretnek a hormonok:

    friss levegő
    tiszta víz
    friss, természetes, élő táplálék (nyers zöldségek, gyümölcsök, csírák, magvak, 100%-os növényi levek)
    őszinte nevetés
    szerelem
    csókolózás
    simogatás, ölelés
    nagylelkűség
    mértékletes sport (az élsport sajnos nem kedvez a hormonműködésünknek!)
    tánc
    erdei séta
    napfény
    természetes illatok
    harmónia

Amit az ösztrogénekről tudni kell:

    Több, mint 30 féle különböző hormont takarnak
    a női testet irányító szuperhormon
        függ tőle az:
        alak (a súly nem!!!)
        külső
        szépség
        ciklus
        fogamzókészség
        terhesség
        klimax
        ellenállóvá tesz a szív és érrendszeri betegségekkel szemben (segíti a HDL “jókoleszterin” képződést)
        felélénkíti a “ránctalanító” hialuronsav termelést
        elősegíti, hogy a szövetek optimálisan kössék meg a vizet
        felelősek a másodlagos nemi jegyekért: mell, haj, szőrzet mennyisége és minősége
        faggyúmirigy működést normalizálja
        vágyat ébreszt a férfiakban (fajfenntartás)
        véd a csontritkulás és a demenciális betegségek ellen

Menstruációs zavarok kialakulásának az okai:

15 éves kor után sem jön meg a vérzés
   

Agyalapi mirigy zavara (nem fejlődtek ki a nemi szervek), pajzsmirigyműködés zavara, inzulin hiány

Terhesség nélkül kimarad többször egymás után a menstruáció
   

Pszichikai okok, túl sok androgén, csökkent ösztrogén, túl sok prolaktin

Túl hosszú, vagy túl rövid ciklus
   

Ösztrogén vagy gesztagén zavar, méhnyálkahártya probléma

Felező ciklus
   

Hirtelen nagymérvű ösztrogénhiány

Erős görcsök, hányinger, fejfájás (PMS)
   

Prosztaglandin túltermelés (más hormonok képződését serkenti), vitaminhiány, vízhiány

Köztes és/vagy pecsételő vérzés
   

Fogamzásgátló szer, hormonális tabletta vagy szteroid szedése, zavar a sárgatestben

Vérzések a menstruáció előtt és után pár nappal
   

Polipok a nyálkahártyán, zavar a sárgatestben

A klimax, ami elvileg nem is létezik

A klimax sem az állatvilágban, sem a természeti népeknél, sem a távolkeleti és dél-amerikai kultúrákban nem fordul elő, csak nálunk civilizált szintetikus életet élő embereknél. Nálunk is csak az elmúlt párszáz évben tesznek róla említést. A klimaxot – hasonlóan a többi betegséghez – magunknak idézzük elő a természetidegen és elkorcsosult életformánkkal. Nézzük meg, hogyan is működik a klimax:

    Nem az ösztrogén az első, amelynek mennyisége elkezd megfogyatkozni.
    Elsőként más hormonok állítják le, illetve korlátozzák jelentős mértékbe a tevékenységüket:

    A legelső önleállító a sárgatest hormon, a progeszteron, amely eleinte ösztrogénfelesleghez vezethet, mivel hiányzik az ösztrogén ellenfele (hattyúdal). A nő még menstruál, de rövidebbek a ciklusok, mert már nincs tüszőrepedés, tehát kimarad a sárgatest szakasz.
    Az előző folyamat évekig eltarthat, és még mielőtt elkezdene csökkenni az ösztrogénszint, a test még utoljára megpróbál segíteni magán: mozgósítja a tüszőstimuláló és a luteinizáló hormonokat, amelyeknek az a feladata, hogy még egyszer fokozott ösztrogéntermelésre ösztökéljék a petefészket
    Ha ez a fufang nem jön össze, csak utána – sokszor évekre rá – kezd el leállni az ösztrogén.

    Ez a kétségbeesett hormonháború kellemetlen tünetekkel jár: rosszullét, hőhullámok, fejfájás, levertség, érzelmi ingadozások, sírógörcsök, túlterheltségi szindrómák, idegesség, álmatlanság.
    A tünetek hevessége a hormonok ingadozásának az erősségétől függ, és attól, hogy ez az ingadozás mennyire hat ki a többi szervet és folyamatot működtető hormon munkájára

Hormonális problémákat kiváltó okok:

    Fogamzásgátló abbahagyása – A fogamzásgátlók műhormonok. Nem a szervezet hormonműködését támogatják, hanem helyette dolgoznak. Úgy gátolják a fogamzást, hogy becsapják a szervezeted egy mesterséges vegyülettel, hogy ne legyen valódi peteérésed. Amikor abbahagyod a tabletta szedését, a szervezetednek újra kell tanulnia a peteérés és a menstruáció folyamatait, azaz újra “serdülsz”. Ha túl sokáig szedtél fogamzásgátló szert, fennáll a veszélye, hogy soha nem lesz tökéletes a női ciklus hormonmunkája.
    Életkorra jellemző hormonális változások – fogváltás, serdülő kor, várandósság, szoptatás, klimax. Ezt nem tudjuk befolyásolni, hisz életszakaszunkhoz tartoznak. Az áletkori hormonváltozások tüneteit kiküszöbölhetjük megfelelő táplálkozással és életformával.
    Xenoösztrogént tartalmazó vegyületek szervezetbe kerülése – szintetikus gyógyszerek, szteroidok, szintetikus kábító szerek, fogamzás gátló tabletták, kozmetikumok által.
    Szteroid és mineralokortikoid típusú vegyületek szervezetbe kerülése – gyógyszerek, kozmetikumok, szintetikus kábítószerek, élelmiszeradalékok által.
    Lelki problémák – mi nők tudjuk a legjobban, hogy egy apró lelki probléma is milyen mértékben képes befolyásolni a menstruációs ciklusunkat. Előfordul, hogy egy szerelmi bánat után hónapokig nem jön meg, vagy egy stresszes munkahelyi hét után sokkal elviselhetetlenebbek a menstruációs tünetek. A férfiak libidója is erőteljesen függ a lelki állapottól. Ez a bizonyíték arra, hogy a hangulatainkra nem csak a nemi hormonjaink érzékenyek, hanem az összes többi is, csak nincs ilyen látványos megnyilatkozásuk.
    A hormonegyensúly megborulása, androgén túltengés – táplálkozás, élsport (főleg nőknél), fogamzásgátlók, szintetikus gyógyszerek, szintetikus kábító szerek, szintetikus sportolóknak való táplálék kiegészítők, tömegnövelők, izotóniás italok. Ezek mind kiválthatnak nőknél androgén túltengést, amelynek jelei a következők: erőteljes szörszálak megjelenése a felkaron, a combon, a bajuszkában és a pajeszon, valamint szőrcsík jelenik meg a köldök és a fanszőrzet között; zsírosabb bőr, hajhullás; férfias jellegű hízás (láb, comb, fenék, csípő nem hízik, csak csípőcsonttól fölfelé rakódik a fölösleg)
    Nagyipari állattartásból származó hús fogyasztása – Sajnos a nagyipari állattartásból származó állatok húsa tele van gyógyszermaradvánnyal, antibiotikummal és növekedést és gyarapodást elősegítő műhormonokkal. Ezek a hormonok az emberi szervezetben is folytatják “áldásos” hatásukat.
    Pubertáskori bőrproblémákra felírt hormontartalmú gyógyszerek szedése (Diane35, Roacuttan) – A tinédzser korban – a bőr szépsége miatt – adott hormontartalmú szintetikus gyógyszerek sok esetben nem engedik kialakulni a természetes felnőtt hormonháztartást, ezáltal nem fejlődnek ki rendesen az ivarszervek. A meddőség, a nemzőképtelenség, a hormonális hízás, a méh és a petefészek problémái sok esetben visszavezethetőek a tinédzser korban – bőrprobléma miatt – szedett hormontartalmú, vagy a hormonháztartást befolyásoló gyógyszerekre.
    Túl sok csapvíz fogyasztása – a vízművek nem tudja szűrni a gyógyszeres hormonmaradványokat a vezetékes ivóvízből, ezáltal évről évre nő a csapvíz eleinte elenyészőnek tűnő hormontartalma, ami a fogamzásgátló tablettát és egyéb szintetikus hormonális gyógyszert szedők vizeletével kerül a csatornákba, onnan majd a természetes vizekbe, ahonnan visszatisztítja a vízmű ivóvíznek. Csak éppen a gyógyszermaradványokat nem tudja kiszűrni belőle. Ennek kivédésére érdemes gyógyszermaradványokat is szűrni képes házi víztisztítóra beruházni.


    Nem megfelelő táplálkozás – Sajnos túl sok finomított élelmiszert, instant és félkész tápálékot fogyasztunk. Rengeteg cukor jut a szervezetünkbe, ami az egyik legnagyobb “hormongyilkos”. Nem fogyasztunk elegendő folyadékot, tiszta vizet szinte alig iszunk, és még mindig katasztrofális a nyers zöldség és gyümölcs bevitelünk mennyisége. Pedig a nyers növényekben, csírákban magvakban lévő ún. fitohormonok kiváló hatást gyakorolnak az emberi szervezet hormonháztartására. Napi táplálékunk 2/3-ának nyers tápláléknak kéne lennie, az állati fehérjebevitel maximum 12-15% lehetne, cukrot egyáltalán nem szabadna fogyasztanunk, és kerülnünk kéne a fehér lisztet.

Nézzük milyen természetes szerek támogatják az egészséges hormonműködést

Isten patikája bőven ellátott minket olyan növényekkel, amelyek nem csak kedvezően befolyásolják az emberi hormonháztartást, hanem különböző hormonális zavarból eredő problémák is orvosolhatóak velük. Ez a hatás a növényekben található fitohormonoknak köszönhető.

A női szervezet működése szempontjából a legnagyobb szerep a fitoösztrogénekre hárul

A fitoösztrogének hatása sokkal gyengébb, mint a női ösztrogéné, mégis segítik az emberi hormonháztartást jó irányba befolyásolni, kiegyenlíteni. Nemcsak a pattanásos bőrre és egyéb zavaró bőr és hajproblémára, a PMS-re van jó hatásuk, hanem fogyasztásukkal csökken a mell, a prosztata és a méh rákos megbetegedésének esélye, és az emésztőszervi rák rizikója is. Sőt! Erősítik az immunrendszert, megelőzik a szívbetegségeket, és rendbe hozzák a bőr irritált, érzékeny állapotát, jó keringésűvé, fiatalossá, feszessé teszik azt. Egyes kivonatokkal a meddőség ellen is fel lehet venni a harcot.

Fitoösztrogén tartalmuk miatt a lenmagon kívül a vörös here, a barátcserje érett magjai, a komló tobozocskái, magjai, a jukka virágbimbói, a paradicsom, és a csípős paprika húsa és magjai a legkiemelkedőbbek. A tudósok azt ajánlják, hogy iktassunk be étkezésünkbe minél több borsót, babot, lencsét, csírákat, káposztaféléket, sárgarépát, áfonyát, fokhagymát, paprikát, abból is lehetőleg a csípőset, paradicsomot és gabona magvakat.

A jótékony hatású hormonszabályozó növények listája szerencsére nagyon hosszú. Most csak a leghatékonyabbakat listázom ki:

    csírák, főleg a görögszéna, a lucerna, vöröshere és a szója
    borágó olaj, ligetszépe olaj, szőlőmag olaj, lenmag olaj
    jamszgyökér, ginzeng gyökér, gyömbér gyökér, maca gumó
    geránium, zsálya, levendula, majoránna, ilang-ilang, pacsuli, édeskömény, rózsa, koriander illóolajok
    barátcserje, komló
    hüvelyesek
    jukka virág, rózsaszirom, levendulavirág
    csípőspaprika, paradicsom, áfonya
    fagyöngy, palástfű, árvacsalán teája



Címkék: egÉszsÉg

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu