Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

Elfelejtettem a jelszavam 

Nem vagy belépve

Ez a funkció csak regisztrált tagoknak elérhető. Csatlakozz most a Networkhöz vagy ha már tag vagy, lépj be itt:

network.hu

network.hu

Papír varrás  18 pontba szedve

1)             A mintát tanácsos kockás papíron megtervezni, és a munka sorrendjét megszámozni. Ha a motívum aszimmetrikus, számíts rá, hogy a kész blokk a rajz tükörképe lesz. Mindig rajzold meg a blokk külső széleit, azokkal illeszted egymáshoz a blokkokat. Vonalzó segítségével másold át vékony papírra vagy molinóra, és vágd körbe varrásráhagyás szélességben.

2)             A papírt a blokk megvarrása után el kell távolítani, ezért célszerű vékony (pl. skicc) papírt használni. Ez megfelelően átlátszó a minta átmásolásához is (egyszerűen ráteheted a kész mintára). A molinó a blokk összeállítása után is a helyén marad, és a quilt egy rétegét alkotja. A bélés ekkor el is maradhat, de hátlapozni kell.

3)             Ha fénymásolóval sokszorosítod a blokkot, az első másolatot gondosan hasonlítsd össze az eredetivel, mert eltorzulhat. Gépi nagyításnál is ellenőrizni kell az eredményt. A másolat másolatát inkább rajzold újra vonalzóval. Vigyázat: a kockás füzet négyzetrácsa nem szabályos, már 10 centin is 3-4 mm eltérés van egyik irányban!!

4)             A papír rajzolt oldalán varrj, tehát az anyagdarabokat a sima oldalra helyezd. Hogy jól lásd, fordítsd fény felé, akkor ellenőrizheted, eléri-e az anyag a varrásvonalat, ill. elegendő-e a varrásráhagyás.

5)             A sablon számozásának megfelelő sorrendben kell felépíteni a blokkot, tehát mindig az első elemmel kezdd. Az elem formáját úgy szabd ki, hogy a rajzolt oldalt az anyag fonákára tedd.  Nem kell pontosan szabnod, az a fontos, hogy a varrásráhagyás körben legalább 3 centi legyen. Érvényes ez a blokk külső szélén is!

6)             Gombostűzd fel a kivágott elemet a rajzolatlan oldalra az egyes helyre. A papír felé az anyag háta nézzen. Helyezd rá a kettes elemként kiszabott anyagot, színt színére, hogy a varrásráhagyás itt is elegendő legyen, mikor az anyagot varrás után a helyére hajtod. Ezt is feltűzheted az előző gombostűvel, ha félsz, hogy elmozdul. Fordítsd magad felé a rajzolt oldalt, és az 1 és 2 közötti vonalat varrd végig. Ezután hajtsd helyére a 2-es anyagot, a körmöddel nyomkodd le és máris veheted a harmadik elemet.

7)             A varrásráhagyásokat normálisra vághatod minden varrás után, a varrásvonal mentén. Előtte nézd meg, hogy jó helyre tetted-e az elemet!

8)             Szabásnál nem kell szigorúan ügyelni a szálirányra, de: ne feledd, hogy a ferde szálirányban vágott anyag nyúlik! A gyakorlott szem észrevehet bizonyos rendszert az elemek szálirányában egy-egy blokkot megfigyelve. Az összkép általában rendezettebb, ha a szálak az elem felvarrásának vonalával párhuzamosak.

9)             Varrhatsz kézzel vagy géppel. A kézi öltések legyenek aprók (2-3 mm-esek) és egyenletesek. A varrat a varrásvonal végeitől 2-3 öltéssel kezdődjön és végződjön. A befejezésnél gondosan dolgozd el a szálat, mert ehhez a varrathoz esetleg tucatnyi másik bontása árán juthatsz vissza.

10)         Varrógéppel 80-as, 90-es tűvel, 1 mm-es öltéshosszal varrj. Nem kell megerősíteni a varratok végeit, mert az apró öltések nem tudnak kibomlani a varrásráhagyásnyi hosszon. A sűrű öltés sűrűbben lyuggatja ki a papírt, könnyebb lesz kitépni a munka végén.

11)         A cérnaszálakat minden varrat végén célszerű azonnal rövidre vágni, mert rémes gubancba képesek gabalyodni. Itt jegyzem meg, hogy egy sokszínű blokkhoz a szürke cérna szerencsés választás lehet.

12)         A blokk összeállítása közben vasalás helyett megteszi a körmözés is, de az ujjadat mozgatva ügyelj, ne nyújtsd meg az anyagot. Ha kész a varrás, vasald le a blokkot színéről (esetleg ruhán keresztül), de a papírt még ne bántsd. A fénymásolt rajz meleg hatására a vasalódra vagy a deszkára ragadhat, légy óvatos: használj vasalóruhát!

13)         A blokk széleit körkéssel vonalzó mellett, vagy ollóval a papír széle mentén vágd egyenesre, megfelelő varrásráhagyással.

14)         A papírt csak akkor tépd le, mikor a blokkot már összevarrtad az előlap illeszkedő darabjaival. Remekül stabilizálja a blokkot és nagyon kellemes, hogy rajzolt vonal mentén varrhatsz. A varratokban bennszorult milliméteres fecniket is érdemes eltávolítani – mondjuk csipesszel -, mert a sok réteget eleve nehéz tűzni, ne vastagíts rajta fölöslegesen. Hajtsd ketté a blokkot a legnagyobb elem területén, akkor be tudod szakítani a papírt. Durván ne feszegesd, mert a varrás húzódik. A papír a lyuggatott vonalak mentén szakad a legkönnyebben.

15)         Vannak blokkok, amelyeket csak úgy lehet megvarrni, hogy feldaraboljuk őket és az egységeket egyenként összeállítva varrjuk az egészet egybe. Az aprítást vastag vonal vagy // jelzés mutatja a rajzon. Ugyanúgy varrd meg a blokk darabjait, mint egyszerűbb esetben. A vágásokat kezeld szélként, tehát ne feledd a varrásráhagyást!! Az egységek összeállítási sorrendje sem mindig mindegy, figyeld a rajzot, vagy gondolatban kövesd a menetet, mielőtt varrni kezdesz.

16)         A blokkok egymáshoz varrásakor eltávolíthatod a varrásráhagyás felületéről a papírt, mert egy-egy levarrt ráhagyás alá minden alkalommal bennszorul. Ez tovább vastagítja a rétegeket, feleslegesen.

17)         A papírra varrt blokkok tervezése nagyon jó agytorna. Olyan, mint egy rejtvény: hogyan bonthatod fel a kívánt ábrát annyi részre, amennyi már felismerhetővé és színezhetővé teszi. Bonyolultabb figurákat elemekre lehet osztani. Sok hagyományos blokk varrható meg papírra varrva, ám gyakran úgy, hogy több blokkot kell egymás mellé rajzolni. Így több vonalból válogathatsz, ami a papírra varrt elem széle lehet. Máskor a blokkon belül találsz megfelelő vágásvonalakat.

18)         A papírra varrt blokkok általában pontosabban varrhatók, mint hagyományos módon. A hegyesszögek tűhegyesek lesznek, az apró elemek világosabban kirajzolódnak és egyszerűbben beilleszthetőek a blokkba.
.

 

Címkék: papÍrra varÁs

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu