Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

Elfelejtettem a jelszavam 

Nem vagy belépve

Ez a funkció csak regisztrált tagoknak elérhető. Csatlakozz most a Networkhöz vagy ha már tag vagy, lépj be itt:

 

Így vállalhatunk munkát az új évben

 

Januártól emelkedik a minimálbér és a garantált bér, áprilistól pedig jelentősen átalakul az alkalmi foglalkoztatás rendszere is, tehát nem árt memorizálni az új számokat és tisztába lenni a részletekkel. Ebben segítünk most: lássuk, hogyan vállalhatunk munkát 2010-ben.

Az új év kezdetével a munka világában is komoly változások lépnek életbe - emelkedik a minimálbér és a garantált bér, majd tavasszal az alkalmi foglalkoztatás rendszerében is változások lépnek életbe, amelyeknek nyilván senki nem szeretni áldozatul esni. A kínálkozó lehetőségekkel viszont remélhetőleg sokan szeretnének és tudnak is majd élni - éppen ezért és ennek érdekében most röviden összefoglaljuk, hogy mire kell számítani, és mivel kell számolni annak, aki bármilyen formában alkalmazásba akar állni 2010-ben.


Az év elejétől kétezer forinttal emelkedik a minimálbér, így 73 500 forintnál alacsonyabb keresetet senkinek sem lehet megállapítani, illetve fizetni. A hetibér 16 900 forint, a napibér 3380 forint, míg az órabér 423 forint lesz. A legalább középfokú iskolai végzettséget, illetőleg középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalóknak járó úgynevezett garantált bérminimum 89 500 forint lesz. Az ő esetükben tehát teljes munkaidős foglalkoztatásnál ez az összeg a minimális havi kereset, amelyet először februárban kapnak kézhez. Hetibérként esetükben 20 600 forinttal, napibérként 4120 forinttal, míg órabérként 515 forinttal kell számolni.

Részmunkaidősök, figyelem!
   
Részmunkaidős foglalkoztatásnál a jogszabály előírása szerint a havi, heti és napi bértételt a munkaidő eltérő mértékével arányosan csökkentve, az órabértételt viszont változatlan összeggel kell figyelembe venni. Magyarul ez azt jelenti, hogy egy hat órában dolgozó kismamánál 55 125 forint lesz a havi minimálbér, a heti bére pedig nem lehet kevesebb 12 675 forintnál, míg egy napra minimálisan 2535 forintot kell kapnia, ha a munkaszerződésében havi, heti, vagy napi bérmeghatározás szerepel. Akit órabérben foglalkoztatnak, annál természetesen ilyenkor is 423 forinttal kell számolni. A garantált béreseknél hasonlóképpen alakul a helyzet, csak ott a 89 500 forintos havi minimumösszeg lesz a számítási alap. Így a hatórás bér 67 125 forint lesz egy hónapra vetítve, a hetibér 15 450 forintra, míg a napibér 3090 forintra emelkedik. Az órabéreseknél pedig változatlanul 515 forinttal kell számolni.

Áprilisig lehet csak kiskönyvvel dolgozni

Április elsejétől megszűnik az alkalmi munkavállalók kiskönyve, de ez nem azt jelenti, hogy ezentúl nem lehet majd alkalmi munkát vállalni. Egyszerűsített formában, mintaszerződéssel létesített munkaviszony keretében ugyanis továbbra is lehetőség nyílik majd rövidebb idejű, átmeneti foglalkoztatásra, csupán a szabályok változnak meg, azok viszont jelentősen.

MTI

Több mint tíz évvel ezelőtt alkották meg az AM könyves foglalkoztatást. Az utóbbi években azonban az ellenőrzések folyamatosan azt mutatták, hogy rengeteg a visszaélés a kiskönyvekkel kapcsolatban: nem töltik ki rendesen, csak akkor, ha megjelenik az ellenőr, sokan pedig radírozható, vagy hőre elillanó tintával próbálkoztak, így az aktuális bejegyzéseket egy-egy megúszott nap után simán el lehetett tüntetni. Éppen ezért tavasztól elektronikus bejelentés és blankettaszerződés váltja majd fel a jelenlegi kiskönyveket.

A december közepén elfogadott új törvény az egyszerűsített foglalkoztatásról szól, amelybe az alkalmi munka mellett a háztartásban végzett munkák, a közhasznú munka és az idénymunka is beletartozik majd. Jó hír ugyanakkor, hogy az alkalmi munkánál munkavállalói oldalról felszámolják a jelenlegi időbeli korlátozást. Ez azt jelenti, hogy több munkahelyen ugyan, de akár egész éven át, bármennyi napon keresztül lehet majd ilyen formában dolgozni. Egy bizonyos munkáltatónál azonban továbbra is csak öt egymást követő naptári napig, egy naptári hónapon belül legfeljebb tizenöt naptári napig, egy naptári éven belül pedig legfeljebb kilencven naptári napig lehet munkát végezni. Ha valaki több helyen dolgozik, akkor viszont az összeszámításnál az ő szempontjából nincs felső határ.

Továbbra is megmarad ugyanakkor az a megszorítás, hogy nem létesíthető egyszerűsített foglalkoztatásra szóló munkaviszony olyan felek között, akik között a szerződés megkötésekor egyébként már munkaviszony áll fenn és az egyébként már fennálló munkaviszony, munkaszerződés sem módosítható annak érdekében, hogy a munkáltató a munkavállalót egyszerűsített (alkalmi) foglalkoztatás keretében foglalkoztassa.

Mintaszerződés vagy jelenléti ív

Az alkalmi munkással írásban egy úgynevezett mintaszerződést kell majd kötni. Erre a munka megkezdéséig sort kell keríteni. Áprilistól tehát ez a blanketta lép a kiskönyv helyébe. Könnyítés ugyanakkor, hogy az öt naptári napot meg nem haladó, azaz valóban eseti jellegű munkaviszonynál még az írásbeli szerződéskötés sem kötelező, tehát szóban is lehet szerződni. Ilyenkor azonban jelenléti ívet kell vezetni, amelynek egy példányát a munka befejezésekor a dolgozónak is át kell adni, ezzel tudja ugyanis a foglalkoztatását bizonyítani. A dolgozót az alkalmazó minden esetben még a munkakezdés előtt köteles lesz az APEH felé elektronikusan - kivételes esetben telefonon - bejelenteni. A dolgozónak tehát egyedül a szerződéskötésre kell majd figyelnie, a többi kötelezettség, azaz az APEH bejelentés és a közteherfizetés, a dolgozónak kifizetett bér havi bevallása pedig a foglalkoztató kötelezettsége lesz.
  
MTI

Fontos, a munkaviszony tartalmát illető alapvető változást jelent, hogy az új törvény nem az Munka Törvénykönyvéből és a minimálbérről, illetve a bérminimumról szóló törvényből alkalmazni rendelt szabályokat, hanem azokat sorolja fel, amelyeket nem lehet alkalmazni, illetve amelyeket eltérő tartalommal kell alkalmazni, azaz ahol rugalmasabb szabályok érvényesülhetnek. A felsorolásban nem szereplő, illetve nem rendezett kérdések tekintetében viszont az általános szabályok érvényesülnek ilyenkor is.

Az alkalmi munkások után az általános szabályok szerint kell majd adót és járulékokat fizetni, így a munkavégzésük alapján a különféle ellátásokra is jogosultságot szereznek. Fontos végül azt is tudni, hogy az alkalmi munkavállalói kiskönyvek nemcsak, hogy április elseje után már nem használhatók, hanem legkésőbb július 31-ig le is kell adni őket.

Címkék:

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu