Kis türelmet...
A vörös maszk című kiállítás elé
Az élet csodálatos színtér ahol mindenki megkaphatja a rá váró szerepet, hivatást. Számomra a geometrikus művészet adja a növekedés, a kiteljesedés csodálatos lehetőségét. A kiállítás mindenkor térfoglalás, ahol a művek kisugárzása veszi birtokba a falfelületeket a kiállítási teret. . A kép előre megfontolt szándékkal történt jelhagyás, amely rólunk szól, a tökéletes utáni vágyakozásunkról, és arról hogy ha lehet maradjon utánunk nyom, emlék, és teljesítmény amely maradandó és értékes. A festmények beszélnek esendő emberi mivoltunkról, és ajándékozó szeretetünkről. A festmények szabadon szólnak a meg nem ragadható szellemi valóságról, a tökéletessségről, a szépség utáni sóvárgásunkról, a beteljesülő és meg nem valósuló álmainkról A geometrikus művészet tiszta eszközökkel a szín és a forma erejével hat, nincs történet, nincs mese, nincs mellébeszélés. A látható festmény amit valóságként szemlélünk magunk előtt , feltételezi a nem érzékelhető másik oldalt , amit saját képzeletünkkel egészítünk ki. A kép épít a ki nem mondott részletekre, a mögöttes gondolatokra, a fantázia erejére. A színek és formák egymást erősítő fokozására, amely kvázi kiteljesedik a kölcsönhatások elementáris erejében, a formák új léptékű megjelenésében, rejtett ritmusában Ha nem figyelünk a geometria becsapja szemünket, optikai csapdát állít, tréfát űz velünk , vagy több olvasatot kínál a számunkra.
. Képzeletünk nélkül nem kelhet életre a kép, szükségünk van az aktív jelenlétre, a fokozott részvételre a belső kivetítésre, amely egy másik szenzibilis szempontból ragadja meg a már látott képet. A geometria önként mond le a világ látható megjelenítéséről, hogy a maga által szabott keretekben kiteljesedjen. Értelmes rendet teremt a világban, hogy el tudjunk igazodni benne, de ez csak akkor sikerülhet, ha elfogadjuk a kép által szabott belső törvényeket. Elsősorban elvont gondolatok megjelenítésére alkalmas, de különös módon , konkrét festői eszközökkel teszi mindezt. A geometria nem rébusz, matematikai feladvány, hanem univerzális látásmód, mindenkihez szól, aki nyitott szívvel befogadóan közelít hozzá.
Láthatóak és számba vehetőek a négyzetek , négyszögek, körök, háromszögek, a meg nem nevezhető formák, arányok és viszonylatok, színek, és szerkezet. A képek hordozzák a harmónia utáni vágyainkat, az élet szeretetét a teljesség ígéretét. Azt remélem ez a kiállítás egy újabb megtett lépés az értő közönség felé ,hogy az absztrakt geometrikus művészetnek egyre több lelkes híve legyen. A vörös maszk alatt emberi arcunk feslik fel, emberi érzelmeink, arányaink bontakoznak ki, emberi gondolataink öltenek testet. Minden kép alkalmas üzenet közvetítésére, a geometria kiváltképp, legyen szimmetrikus, vagy aszimmetrikus, legyen szürkében megfogalmazott, vagy harsány vörös – fekete, vagy épüljön a színek összetett, kompozíciós megjelenésére. A geometria ősi örökség, már az emberiség történetének kezdetén megjelenik, azóta minden korban használták,
külön tudományág foglakozik vele. Előző kiállításom címe „Aranymetszés” volt, amelynek ókori szépséges arányrendszerét kutattam festményeimben., a színek és formák kialakításában megjelenésében . A vörös maszk című kiállítás, szándékaim szerint ezt a geometrikus szemléletet mélyíti el, a 21-ik század festészetének új eszközeivel.
Dévényi János
ttp://picasaweb.google.com/devenyijanos56/VorosMaszk?feat=directlink
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó cikkek:
Magyar Geometrikus Művészet Debrecenben
Budakeszi művészek karitatív karácsonyi kiállítása
Színnel teremtett világ
Meghívó