Kis türelmet...
Görögül: encephalon, latinul: cerebrum. Az Edwin Smith elnevezésű, i.e. 2500 körüli időből származó, ősi egyiptomi papiruszon már olvashatóak az aggyal kapcsolatos anatómiai leírások.
Fotó: Mehau Kulyk
Azóta egyre többet tudunk erről a döbbenetesen bonyolult és titokzatos, koponyánk csonthájába zárt másfél kilónyi szövettömegről. Ebben a tekervényes felszínű masszában másodpercenként bonyolult elektrokémiai folyamtok játszódnak le. Agyunk gondoskodik arról, hogy belélegzéskor tüdőnk magába fogadja a beszívott levegőt, szívünk folyamatosan pumpálja a vért. Agyunk tárolja emlékeinket, elemzi az észlelt információkat, alakítja érzelmeink széles skáláját.
Az idegrendszer kutatói egyre mélyrehatóbb és pontosabb eszközökkel igyekeznek kideríteni, hogy mi is történik az agy egyes részeiben.
A National Geographic Magyarország Agy különszámából (Agyunk 100 titka, trükkje, talánya) Önök is megtudhatják, mit csinál elménk alvás közben, hogyan dolgozza fel és tárolja az információkat, hogyan ismeri föl a külvilágot, hogyan birkózik az érzelmekkel és az idő múlásával hogyan változik teljesítőképessége.
Forrás: ng.hu
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!