Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

Elfelejtettem a jelszavam 

Nem vagy belépve

Ez a funkció csak regisztrált tagoknak elérhető. Csatlakozz most a Networkhöz vagy ha már tag vagy, lépj be itt:

Európai műhold kutatja a Föld víz- és szén-dioxid-körforgását Az új adatok segítségével a meteorológusok előre jelezhetnek rendkívüli időjárási jelenségeket

 

// <![CDATA[ if(!window.goA)document.write('<sc'+'ript src="http://imgs.adverticum.net/scripts/gwloader.js?ord='+Math.floor(Math.random()*1000000000)+'" type="text/javascript"><\/sc'+'ript>'); // ]]> // <![CDATA[ if(window.goA)goA.addZone(60914,{displayOptions:{bannerhome:'http://ad.adverticum.net'}}); // ]]>  

 

Talajnedvesség- és tengersótartalom-vizsgáló (SMOS) műholdat bocsátott fel hétfőn az Európai Űrkutatási Hivatal (ESA). A szonda egy orosz Rokot rakétával jutott földkörüli pályára.

A 315 millió eurós berendezés lesz az első, amely a világűrből szolgáltat adatokat a talaj nedvességéről és az óceánok sótartalmáról. Ezek nagyon fontos hiányzó számok a Föd vízkörforgásában.

A mesterséges hold szolgáltatta adatok alapján a meteorológusok csaknem valós időben készíthetnek sokkal pontosabb prognózisokat: például előre jelezhetnek rendkívüli időjárási jelenségeket is.

"A klímaváltozás tény, de ma még bizonytalan, hogy milyen hatást gyakorol a csapadékra, a párolgásra, a felszíni vízfolyásokra és az árvizekre. Márpedig a rendelkezésre álló vízmennyiség fontosabb szerepet játszik, mint a hőmérséklet" - magyarázza Yann Kerr, az SMOS műholddal dolgozó kutatócsoport egyik tagja.

 

szén-dioxid

A klímaváltozás oka: szén-dioxid

Az európai műhold két fontos dolgot fog megfigyelni. Egyrészt háromnaponként 1-2 méter mélységig méri a szárazföldek talajvíztartalmát, valamint rögzíti a növényzet növekedését és fotoszintézisét.

Ez kulcsfontosságú a Föld széndioxid-körforgásánk kiszámításához is. A tudósok egyetértenek abban, hogy a klímaváltozást az a széndioxid-mennyiség okozza, amely felborította a természetes egyensúlyt, a kibocsátás és a növények, illetve a tenger általi elnyelés körforgását.

A szonda másik feladata az, hogy mérje a tengerek sótartalmát. Ez is szorosan kapcsolódik a klímához, mert segít majd jobban megérteni a tengeri áramlatok és az éghajlat összefüggéseit.

 

áramlatok

 

Változó tengeráramlatok

Számos tudós feltételezi, hogy a felmelegedés meg fogja változtatni azokat a nagy tengeráramlatokat, amelyek ma az egyenlítő vidékéről a pólusok felé viszik a meleget.

A tengerek sótartalmát olyan tények befolyásolják, mint a szárazföldi édesvíz párolgása, a csapadék, a sarkvidékéken a jég keletkezése és olvadása.

Az SMOS mesterséges hold működését 3 évre tervezték, és még 2 évvel meg lehet hosszabbítani.

 

// <![CDATA[ var ord=Math.round(Math.random()*100000000); document.write('<sc'+'ript type="text/javascript" src="http://ad.adverticum.net/js.prm?zona=64809&ord='+ord+'"><\/scr'+'ipt>'); // ]]>

Címkék: mühold...

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

Régebbi bejegyzések

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu