Kis türelmet...
Volt a világon egy szegény asszony,annak volt egy kis kakasa.Csak ott keresgél,csak ott kapirgál a kiskakas a szemétben,egyszer talál egy gyémánt félkrajcárt.Arra megy a török császár,meglátja a kiskakasnál a gyémánt félkrajcárt,azt mondja neki:
-Kis kakas,add nekem a gyémánt félkrajcárodat.
-Nem adom biz én,kell a gazdasszonyomnak.
De a török császár erővel is elvette tőle,hazavitte,betette a kincseskamrájába.A kiskakas megharagudott,felszállott a kerítés tetejére,elkezddett kiabálni:
-Kukurikú,török császár,add vissza a gyémánt félkrajcáromat!
A török császár,csak hogy ne hallja,bement a házba,de akkor meg a kis kakas az ablakba repült,onnan kiabált:
-Kukurikú,török császár,add vissza a gyémánt félkrajcáromat!
Megharagudott erre a császár.
-Eredj.te szolga,fogd meg azt a kis kakast,hogy ne kiabáljon,vesd belé a kútba.
A szolga megfogta,kútba vetette.De a kakas csak elkezdi a kútban:
-Szívdd fel begyem a sok vizet,szívd fel begyem a sok vizet!-Arra a begye mind felszívta a vizet a kútból.
A kis kakas megint felszállott a török császár ablakába.
-Kukurikú,török császár,add vissza a gyémánt félkrajcárom!
Megint azt mondja erre a török császár a szolgálójának:
-Eredj,te szolgáló,fogd meg azt a kis kakast,vesd bele az égő kemencébe.
A szolgáló megint megfogja a kis kakast,az égő kemencébe vetette.De a kis kakas megint csak elkezdi:
-Ereszd ki begyem a vizet,hadd olzsa el a tüzet!
Ereszd ki begyem a vizet,hadd oltsa el a tüzet!
Erre a begye mind kieresztette a vizet,eloltotta a tüzet.Akkor megint csak felszállott az ablakba.
-Kukurikú,török császár,add vissza a gyémántfél krajcáromat!
Még nagyobb méregbe jött erre a török császár:
-Eredj,te szolgáló,fogd meg a kis kakast,vesd bele a méhes kasba,hadd csípjék agyon a darazsak.
A szolgáló belevétette a kis kakast a méhes kasba.
Ott megint elkezdi a kis kakas:
-Szívd fel begyem a darázst;szívd fel begyem a darázst!
Arra a begye mind felszívta a darázst.Akkor megint felszállott a török császár ablakába.
-Kukurikú,török császár,add vissza a gyémánt félkrajcároma!
Már a török császár nem tudta,mit csináljon vele.
-Eredj,te szolga,hozd ide azt a kis kakast,hadd tegyem ide a bő bugyogóm fenekébe.
Megfogja a szolgáló a kis kakast;a török császár beteszi a bő bugyogója fenekébe.
Akkor a kis kakas megint csak elkezdi:
-Ereszd ki begyem a darázst,hadd csípje meg a farát;ereszd ki begyem a darázst,had csípje meg a farát!
A begye mind kieresztette a darázst,azok jól megcsipkették a török császár farát.Felugrik erre a török császár:
Jaj,jaj,a fránya egye meg ezt a kis kakast!Vigyétek hamar a kincseskamrába,hadd keresse meg a maga gyémánt félkrajcárát.
Bevitték a kis kakast a kincseskamrába,ott megint elkezi a maga mondókáját:
-Szívd fel begyem a sok pénzt,szívd fel begyem a sok pénzt!
-Erre a begye mind felszívta a török császár három kád pénzét.A kis kakas hazavitte,odaadta a gazdasszonyának;gazdag asszony lett belőle,még máig is él,ha meg nem halt.
http://www.youtube.com/watch?v=szQkyiHWjr8
Gyermekeinket sokkal több információval bombázza a világ,mint régebben.Számos mesecsatorna és számítógépes játék kínál"kikapcsolódást".Az olvasás mintha egy kicsit háttérbe szorult volna,mert valljuk be,mennyivel egyszerűbb bekapcsolnunk a televízíót és elindítanunk egy mesét!Pedig a meseolvasás a legmeghittebb pillanatok egyike,amit szülő és gyermeke megélhet.
A meseolvasás óriási jelentőséggel bír,hiszen a gyerekek számára egy varázslatos világot tár fel,amelyben otthonosan mozoghatnak,és kinyílhat a csodára vágyó lelkük.Minderre egészen a születésüktől fogva hangsúlyt kell fektetni.
Bár az újszülött még nem fogja fel a mese valódi értelmét,de a szülő kellemes hanghordozása megnyugtató a számára.A mesehalgatás egyéves kort követően már nemcsak ezt a nyugalmat teremti meg,de a beszéd fejlődését,a nyelvtan elsajátítása és a személyiséget is fejleszti.
A csudákban gazdag mesevilág elősegíti a fantázia és a vizualitás fejlődését is.A számtalan kaland átélése közben képek százai jelennek meg a kicsik fejében,elképzelve a történet helyszíneit az események látványát.A jó győzelme vagy éppen a történet tanulsága pedig segít a gyermeknek feldolgozni a körülötte folyó napi eseményeket,élményeket.
Fontos,a jól meseválasztás.A fejlődés szempontjából a legideálisabbak a népmesék,amelyeket letisztultság,kifinomultság és a lényegre törekvés jellemez.
A mesék gyakori vezérfonala,hogy a csodálatra méltó hős megküzd a gonosszal,és furfanggal,találékonysággal legyőzi azt.Bár előfordúlhat a mese félelmet vagy aggódást vált ki a gyermekből,azonban a cselekmény kibontakozása és megoldása-a hős diadala,a gonosz méltó büntetése-feloldja ezeket a félelmeket,így a gyermek közelebb kerül a saját problémáinak leküzdéséhez is.Megtanulja,hogy a jó mindíg legyőzi a gonoszt,hiába nagyhatalmú vagy varázslatos is az,így a fantáziája által képes lesz felülkerekedni a gondjain.Sokan azt tartják ideálisnak,hogy felváltva legyen az egyik napon mesekönyvolvasás,a másik napon pedig diavetítés,így változatossá tehető az esti program.
A televíziózás egyáltalán nem javasolt,hiszen ilyenkor a közös időtöltésen kívül semmi hasznos nem történik.A képi információkat készen kapják a gyerekek,amely ugyan leköti őket,de nem készteti olyan mértékű agymunkára mint a mese halgatása közbeni képalkotás.
A gyermek életkora határozza meg azt is,hogy mennyi alvásra van szüksége.Ahogy elsuhannak az évek a fejünk felett,más-más mennyiségű időre lesz szükségük a pihenéshez.A kisbabák esetén gyakran azt hisszük,hogy a baba egyben pihen is,amikor alszik.Valójában az újabb kutatások kimutatták,hogy ez idő alatt a csecsmő,vagyis az agya tanul.A nap során meismert számtalan új dolgot,mozdulatot,hangot vagy akár illatot ekkor dolgozza fel,és ismételi meg szellemi szinten a kisded.Óvodáskorra nagyjából 8 és 12 óra közötti alvás szükséges a gyerekek számára,a felnőttkorra előfordul,hogy ez akár 4 órára is lecsökken.
A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás elengethetetlenül szükséges a testünk regenerálásához,az agy felfrissüléséhez,az emlékek feldolgozásához,a stressz kipihenéséhez,és ahhoz,hogy elkerüljük a fáradékonyságot,kialvatlanságot.
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!