Kis türelmet...
13 éve | 0 hozzászólás
Alább közzétesszük azt a dokumentumot, amelyet a Magyar Szociális Fórum kezdeményezésére összeült Szociális Kerekasztal fogadott el 2011. június 9-én Budapesten, a Magyarok Házában megtartott tanácskozásán
A Szociális Kerekasztal résztvevői Budapesten, 2011. június 9-én megtartott tanácskozásukon megvizsgálták a hitelkárosultakkal és a közüzemi díjhátralékosokkal kapcsolatos kormány-intézkedéseket, és arra a következtetésre jutottak, hogy azok nem állnak összhangban a társadalmi probléma súlyosságával. A tervezett intézkedések nem védik meg a elzálogosított lakások tulajdonosait otthonuk, ingatlanjuk elvesztésétől olyan esetekben, amikor az adósok nem vagy csak részben felelősök a velük szemben folyó eljárás megindításáért. Tömeges otthonvesztés fenyegeti azokat a családokat, amelyek nem tudnak eleget tenni a kormány és a bankok közötti megállapodásában foglalt elvárásoknak. A megállapodás szerint például a bankok dönthetik el, ki részesülhet a Nemzeti Eszközkezelő Alap ingatlanvételi szolgáltatásából és ki marad a hitelező foglya. A Szociális Kerekasztal véleménye szerint a kormány és a bankok közötti kiegyezés összességében a hitelkárosultak terhére történt. A kormány intézkedéseinek következtében tömegesen veszítik el otthonukat közüzemi díjhátralékosok is, a nélkül, hogy az esetek többségében emberhez méltó másik lakáshoz jutnának. Tűrhetetlennek tartjuk, hogy az ország, mely nem képes a lakhatás költségét fedező jövedelemet biztosítani polgárainak, odáig jusson, hogy még az otthonukat is elvegye tőlük! A lakhatás az élethez való jog része. Megkerülhetetlen politikai felelősség terheli a kormányt és a kormánypolitikát támogató törvényhozókat a kilakoltatásokkal kapcsolatos halálesetekért, öngyilkosságokért, drámai lakásrobbantásokért és a mögöttünk álló télen történt több mint négyszáz fagyhalálért. Választás előtti ígéretét megszegve a kormány megszünteti a kilakoltatási tilalmat, és a hitelpiac fellendítésének szükségességére hivatkozva utat nyit a további otthonvesztés előtt, ahelyett, hogy véget vetne az otthonvesztésnek. A kormány nem volt hajlandó tárgyalni a lakhatási jog alaptörvénybe iktatásáról, a lakhatási jogot a munkához és a megélhetéshez való joggal együtt kihagyta az új alaptörvényből, és ezzel súlyosan megsértette a legalapvetőbb emberi jogokat. A kormány nem volt hajlandó érdemben tárgyalni az otthonvesztést ellenző civil szervezetekkel a bankokkal kötendő megállapodás kidolgozásakor.
Ebben a helyzetben a Szociális Kerekasztal az alábbi döntéseket hozta:
1. A Szociális Kerekasztal leszögezi, hogy a megoldásban érdekelt.
A Szociális Kerekasztal álláspontja szerint az otthonvesztés felszámolásának kulcsa a megélhetés biztosítása munkával, és a létfenntartáshoz, így a lakhatáshoz szükséges jövedelemmel. Sem az állam, sem a bankok nem háríthatják el magukról a felelősséget a magyar társadalom megélhetéséért, és az emberek élethez való jogának szavatolásáért! A Szociális Kerekasztal szolidaritásáról és aktív támogatásáról biztosítja a dolgozó, alkotó társadalom összefogását, és június 16-ra meghirdetett budapesti demonstrációját emberi és társadalmi jogaiért.
A határozatokat hozta:
Barabás Gyula, a Széchenyi Hitelszövetség elnöke
Varga István, az Adófizetők Országos Szövetségének alelnöke
Keszthelyi Attila és Salga István, az Igazságos Jogállamért Szövetség elnöke és tiszteletbeli elnöke
Kovács István, a Munkáspárt elnökségi tagja
Kállai Eszter, a Szépen, Emberül mozgalom elnöke
Szitányi György, a Nemzeti Oktatáspolitikai Közösség alelnöke
Czöndör Gyula, a Szociális Charta elnöke
Zimmermann Péter, a Magyarok Szövetségének Pest-Megyei elnöke
Gazdag Ferenc, a Nemzeti Rend Párt képviselője
Kónya Béla, az Ózdi Régiós Szocioszervíz Egyesület vezetője
Jánosi Gábor, a Magyar Szociális Fórum szervezője
Makkos Albert közgazdász
Czirmes György ügyvéd
Léhmann György ügyvéd
Damm Andrea, a Szociális Unió jogásza
Egyed István ügyvéd, a Keresztényszociális Unió elnöke
Vámos György hitelkárosult újságíró, az Echo TV szerkesztője
Szigeti Gábor, az Állásnélküli Diplomások Országos Bizottságának képviselője
Kroó János, a Kibeszélő Klub képviselője
Mihaleczki Vilmos, a nyugdíjas és családsegítő egyesület elnöke
Szántai Katalin, a Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezetének jogásza
Simó Endre, a Magyar Szociális Fórum alapítószervezője
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó cikkek:
Ne bántsd a Magyart!