Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

Elfelejtettem a jelszavam 

Nem vagy belépve

Ez a funkció csak regisztrált tagoknak elérhető. Csatlakozz most a Networkhöz vagy ha már tag vagy, lépj be itt:

                                                              CYMBIDIUM / CSÓNAKORCHIDEA /

Ez a jó tanács Tátrai Zsuzsától származik
A csónakorchideák eredeti élőhelye Délkelet-Ázsia, Kina, Japán, a Himalája hegység déli lejtői. Tartásuk szempontjából három fő csoportra oszthatók: nagylevelű, nagyvirágú fajokra, amik télen hideget kivánnak, a második csoportba a közepes, zömök növekedésű, kisvirágú fajok és hybridek tartoznak, amik mérsékelt hőmérsékleten is szépen virágoznak.A harmadik csoportba sorolható csüngő virágzatú Cymbidiumok melegigényesek.
A Cymbidiumok általában gond nélkül nevelhetők, ott ahol nyárona szabadban, télen pedig fedett, világos 8-12'C hőmésékletű helyen fűtetlen lépcsőházban tarthatjuk őket. Ha van rá lehetőség akkor nyáron kint tarhatjuk a szabad levegőn, áprilistól késő őszig, akár október végéig. A téli virágzás feltétele a nappalok és éjszakák közötti több fokos hőmérséklet- külömbség és az erős őszi napfény. Nyáron 20- 26 'C , jó légmozgás mellett ennél magasabbat is elviselnek. Nyáron a déli nap ellen árnyékolni kell, ám a őszi hónapokban  sok fényt igényel.Télen tehát világos  a felkelő vagy a lemenő napot szereti. Ha sötét helyen tarjuk, távola fénytől, a virágzás elmarad.
A Cymbidiumok tápanyagigényesek.Tavasztól  augusztusig hetenként öntözzük ( orchideatáppal ), főleg nitrogénben gazdag oldattal.  augusztus közepétől viszont virágzásinditó tápoldatot használjunk. A  tavaszi virágzású fajok már januárban megjelenhetnek, és kb áprilisig virágozhatnak. Virágszinük a borvöröstől a vajsárgák, a citromzöldek , a kávébarnák és halványrózsaszinűek  lehet . a legújabb hybridek között megjelentek a csüngő fajtájú,  felfüggesztett kosárban tarható fajták is; virágzáskor gyönyörű látványt nyujtanak. Ezek a kis virágú, és termetű fajok már nem igénylik a téli hűvöset és a mérsékelt hőmérsékletű ingadozást. A megfelelően tartott, növények  ellenállobbak a betegségekkel szemben. A leromlott állapotú növényeket a gombás fertőzések megtámadhatják, de  megszállhatják a levéltetvek is. Ilyenkor szükséges a gombák elleni permetezés. Van azonban egy gyógyithatatlan betegségük a Cymbidium mozaikvírus. A virusosság jelei a levéálen megmutatkozó hosszukás, sárgáscsíkok, amik idővel feketére változnak. Először csak egy-egy levélen látszanak a nyomai, később az egész nővényen. Sajnos a vírus már akkor benne van a növényben amikor csak egyetlen levélen látható. Ezeket a növényeket érdemes megsemmisíteni., mert a másik növényre a közvetitést a bogarak átviszik és megfertőzik azokat is.A Cymbidiumot bárki tarhatja, mert tartása nem nehéz és nagyon szépen mutat , mikor virágzik.
 MIKOR ÜLTESSÜK ÁT ? A Cymbidiumot tavasszal, virágzás után ültessük át, (  ha muszáj ) de csak akkor ha a növény gyökere már teljesen kitöltötte  a cserepét, azaz már túrja ki magát a cserépből.Minél szűkebb a cserép, annál szebben virágzik. Csak  boltban kapható orchidea földet használjunk, bár lehet még lazítani fenyőkéreggel és agyaggranulátummal is. Mivel tápanyag igényes a földjébe rakhatunk porított marhatrágyát is, de csak 10 literhez  e4gy marékkal rakhatunk. A Cymbidium tőosztással szaporítható, ezt akkor a legesedékesebb, mikor átültetjük. Nagyon nehéz szétszedni, ezért érdemes  kézzel ketté tőrni, és a gyökereket óvatosan szétfejteni, de lehet vágni is, de csak steril késsel nagyon finoman vágva. Ha muszály akkor használhatunk kézi fürészt is, de jól meg kell választani a vágás helyét. Aztán a szétválasztott hajtásokat le lehet ültetni és a növény hamar fejlődésnek indul. A másik szaporítás módja a vegetatív szaporítáa, ez az amikor a csupasz, levelét lehullajtó szárcsomokat egyenként kis cserepekbe  ültetjük.. Néhány hét, vagy egy hónap múlva ezek a lehullott és elültetett példányok ( bulbák ) újra kihajtanak és növekedésnek indulnak, majd pár éven belül virágzó példányok lesznek. Átültetés után egy két hétig a gyökér képzősés megindulásáig ne locsoljuk. Nyáron viszont rendszeresen öntözzük. Télen, a hűvösen tartott Cymbidiumokkat alig kell öntözni, éppen csak nedvesen tartani a földjüket A túlöntözött Cymbidium gyökerei elrothadnak és a növény elpusztul.-

Címkék: cymbidium

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu