Kis türelmet...
!!!!!!!!!!Ez, mint még pár blogom a Kapcsolatról lett /lesz/ átvéve, mintegy archiválásként, ha az eredetivel történne valami..
A pretoriánus gárda, mint a római császár személyes testőrsége, megkülönböztető jelvényeket, magasabb zsoldot, különb ellátást, nagyobb beleszólást kapott, mint a köznépből toborzott katonaság.
Néhány jó és sok hitvány császár után került trónra Pertinax. A testőrgárda, jó szokás és dolga szerint, pajzsait verve fogadott sírig tartó hűséget.
Ez a bölcs és tiszta jellemű Pertinax nagy munkába fogott: az elődei alatt keletkezett mocsár lecsapolásába, a közélet rothadásának kiirtásába, a sanyargó nép terheinek csökkentésébe. Igaz lélekkel és nagy elszántsággal fogott neki a kegyencek és a praetoriánusok garázdálkodásának felszámolásába. Szigorúságot és takarékosságot hirdetett.
Az ilyesmit a mocsár lakói nem szeretik.
A gárda rádöbbent, hogy hatalmát veszély fenyegeti. Néhány nagyszájú kiadta a jelszót, hogy Pertinaxszal végezni kell. Egyes tisztek gyáván visszavonultak; várták merre dől el a kocka. Pajzsverés ide, hűségeskü oda, Róma legderekabb férfiát halálra kaszabolták.
A holttest mellett négyen-öten is császárnak ajánlkoztak. A gárda azonban úgy döntött, azé lesz a császári tiara, aki a legtöbbet ígér érte. Mármint a gárdistáknak.
Így is történt. A császár jónéhány önjelölt árverező közül bizonyos Didius Julianus lett, akivel a gárda megállapodott, hogy minden marad a régiben, beleértve a nem csekély költségtérítést.
Julianust a szenátus /a gárda tevőleges jelenlétében/ – mit ad Jupiter - közfelkiáltással választotta meg. Pajzsverés, eskü, mint fent.
Sajnos azonban a pannon légiók parancsnoka, bizonyos Septimus Severus, neszét véve a császárválasztás új techikájának, azt magáévá téve, dupla ajánlatot tett az alá beosztott katonáknak. Ezek, felélesztve a régi római virtust, hazafelé vették az irányt, elagyabugyálták a gárdát és Didiust a saját fürdőszobájában lenyakazták.
Mit ad Jupiter immár másodszor, a pannon légiók puszta jelenléte elég volt a szenátus újabb közfelkiáltásához. Pajzsverés, stb. mint fent. Ezenkívül minden még inkább maradt a régiben. Pontosabban . Róma visszatért a commodusi aranykorba.
Igaz, Septimus hogy, hogy nem, diadalívet is kapott.
Pertinax elárulása és kivégzése, mellyel az események kezdődtek, régen volt.
Krisztus után 193-ban.
MÉGPEDIG AZ ÉV MÁRCIUS 28-ÁN.
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó cikkek:
Hitvallás, búcsu és remény