Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

Elfelejtettem a jelszavam 

Nem vagy belépve

Ez a funkció csak regisztrált tagoknak elérhető. Csatlakozz most a Networkhöz vagy ha már tag vagy, lépj be itt:

East - Messze a felhőkkel

rotsuk lazsba
https://www.youtube.com/channel/UCNvoLy8mb5x3s4kflMvTc2w
Közzététel: 2012. okt. 26.

Ha elképzelnénk egy filmet az EAST zenekarról, szinte biztos, hogy fekete-fehér képkockák peregnének le szemeink előtt. Olyanok, mint a rendszerváltás előtt közvetlenül elkészült 1956 című klip feketén izzó képsorai, vagy amilyen a Csepel felett az ég című album borítójának fotója, melyen a félkész ég alatt egy gyárat látunk, mely nemcsak tárgyakat készített, hanem félkész ideológiákat is gyártott magának.

1981-et írunk, amikor az East Csepelen ezt a koncertjét rögzítette.

Az EAST a hetvenes évekre jellemző hazai és kelet-európai progresszív rock törekvésekkel ellentétben nem kizárólag a virtuozitással akarta megmutatni a körülöttünk lévő világ bonyolultságát, hanem egy sajátságos, de a külvilággal és a kor művészeti törekvéseivel kommunikáló univerzumot teremtett. Míg a hetvenes évekre jellemző hazai progresszív rock víziók inkább zenei konstrukciók voltak, addig az EAST a keményre kalapált, ihletett költőiségével hív minket egy álomvilágba.

Az East ezen koncertfelvétele teszi teljessé a zenekar életművét, felmutatja a kollektíva egyik legizgalmasabb és leginkább kreatív korszakát. A végén rájövünk, hogy akármilyen szürke volt az ország felett az ég, ennek az égnek nemcsak magassága, de mélysége is volt, és hogy a csillagállások kedveztek a kivételesen kreatív megnyilvánulásoknak is.

A kiváló minőségű felvétel több mint harminc évig pihent a dobozában, hogy 2012. áprilisában Dorozsmai Péter hozzáértő hangmérnöki munkája, valamint a kiadó gondoskodása révén, exkluzív csomagolásba öltöztetve -az EAST rajongók nagy örömére- tökéletes korlenyomattá váljon.


Dalszöveg

Az én felhőim bárányfelhők,
Fehér lepke, tündöklő angyal
Vigyél engem a felhők közé
Ott mély a csend és madarak szállnak.

Álmok vigyetek, fogjátok meg két kezem.
Adjatok nekem szárnyakat, had repüljek
Messze a felhőkkel.

Felhők közt fent, ég s föld között.
Lepke hátán szédülten szállok.
Megigéz a fény, mely arcomhoz ér
Vibráló kék a vállamon táncol.

Álmok vigyetek, fogjátok meg két kezem.
Adjatok nekem szárnyakat, had repüljek
Messze a felhőkkel.
http://www.zeneszoveg.hu/dalszoveg/42677/east/messze-a-felhokkel-zeneszoveg.html



East: Csepel felett az ég... - 2012. július 19.
http://www.szoljon.hu/helyi-ertek/lemezkritika/east-csepel-felett-az-eg-452798

Több mint harmincéves koncertfelvétel a progresszív rock élmezőnyének jeles csapatától.

Az East együttes hazánk egyik, Szegedről indult vezető progresszív rock csapata volt. Az 1975-ben kezdődött és a ’90-es évek első felében véget ért pályafutása során több tagcserén is átesett az együttes, így az 1981-ben elkészült első lemezükön szereplő csapatukhoz (melyhez mindjárt visszatérünk) képest megfordult az együttesben mások mellett Pálvölgyi Géza billentyűs (Új Skorpió, Tátrai Band), Dorozsmai Péter dobos (Korál), Takáts Tamás énekes (Karthago, Takáts Tamás Blues Band), Homonyik Sándor és Tisza József énekes, Oláh Aladár billentyűs is. Lemezek sora fémjelezte munkásságukat, majd 1994-ben egy Budapest sportcsarnokbeli koncerttel elbúcsúztak a közönségtől. Legutóbb azonban jó híreket kaptunk: az East újra fellépett élőben június 8-án a pécsi Kodály Központban, a Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT) off-programjának kiemelt elemeként. S bár új lemezről még korai lenne beszélni, ahogy ezt Móczán Péter, az együttes basszusgitárosa és egyben vezetője említette, de fellépésekről talán még lehet szó.

Most viszont örüljünk annak, hogy mindennek kapcsán mégiscsak napvilágot látott egy East-CD, amely igazi kuriózum. Az 1981 novemberében, Csepelen adott koncertet rögzíti ugyanis ez a korong, amely első rangú hangzásban maradt meg, s digitálisan még tovább is javítottak rajta. Valóban olyan a felvétel, mintha stúdiólemez minőségben készült volna. Az East ekkor adta ki bemutatkozó albumát, a Játékokat, amely rögtön nagy tetszést keltett progrock körökben. Friss volt, de máris érett, ötletdús, tele kiváló, gazdagon alkalmazott szólókkal, zenei fordulatokkal. Mindehhez adottak voltak a zenészek, akik mindannyian hangszereik jól képzett megszólaltatói: a már említett zenekarvezető, Móczán Péter basszusgitárjátéka élményszámba ment, Pálvölgyi Géza a billentyűsökkel bűvölte el a közönséget, Király István a dobokon adta kiválóan a kíséretet, Varga János pedig a gitárokon alkotott nagyot. S ne feledkezzünk el Zareczky Miklós énekesről, aki érzelemgazdag hangján tudott még többet hozzátenni a zenéhez azokban a számokban, amelyek nem instrumentálisak voltak. Ők öten adtak tehát koncertet azon a bizonyos 1981. novemberi csepeli estén is, amelyet felidézhetünk e CD segítségével.

A koncert tulajdonképpen a Játékok lemezből áll, annak a színpadi előadásából. A koncert azonban a lemeztől eltérően A talán hajnalodik című, kilencperces instrumentális kompozícióval kezdődik, s utána megyünk végig sorban a Játékok felvételein. Illetve még egy változás van a lemezhez képest: a Lélegzet elé (amely annak idején a bakelitkorongon a második oldalt nyitotta) bekerült a Közjáték című anyag. S mit is kapunk zenében: mindent, ami egy progresszív rockzenekarról elmondható: a virtuozitást, de olyat, amely nem megy a másik zenekartag rovására, és nem öncélú sem egyben, a dallamokat, a zenei ötletességet és a precíz előadást. Minden klappol, minden a helyén van. A lemezhez képest persze vannak eltérések egy-egy felvételben — hiszen ezért koncert egy koncert —, de összességében a lemezminőséget kapjuk. Ami után persze a közönség joggal vár ráadást is, ami meg is érkezik, méghozzá egy kis csavarral. Ugyanis a komplett Játékokat előadta a zenekar, így abból már igazából nincs mit pluszként eljátszani, mi is jöhet tehát egy progresszív rockcsapattól: persze, hogy egy hamisítatlan blues(!) szám. Így aztán az East 6 perc 44 másodpercben a koncert végén annak is bizonyítékát adja, hogy az Eddie Boyd-féle Just The Blues című felvétellel bizony a blues zene porondján is több mint megállják a helyüket. Első rangú előadás, ahogy az egész koncertlemez is az! Jó újra meghallgatni ezt a több mint harminc év távlatából is nagyon erős, mai hangzású anyagot!

(East: Csepel felett... Kiadó: Grund Records)

Számlista:
1. Talán hajnalodik
2. Nyitány
3. Messze a felhőkkel
4. Szállj most fel
5. Kék-fekete látomás
6. Gyémántmadár
7. Közjáték
8. Lélegzet
9. Nézz rám
10. Üzenet
11. Epilóg
12. Remény
13. Just The Blues

Címkék: csepel felett az ég east koncert messze a felhőkkel progresszív rock  

Kategória: Zene

Látta 342 ember.

Vágólapra másolás

Értékeld!

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

Érdekel Imre többi tartalma is?

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu