Kis türelmet...
A bennünket körülölelő színes világot és annak vidám vagy bánatos hangulatát a fény varázsolja mindennapjainkba és így az otthonunk falai közé is.
Ezért a fénynek, nyugodtan állíthatjuk, varázsereje van. Képes környezetünket megváltoztatni, átalakítani, tehát kiemelt szerepe kell, hogy legyen a lakberendezésben.
Helytelenül tervezett megvilágítás, fakó színekkel
Optimálisan megtervezett
világítás, élő színekkel
A legszebb lakásból sem tudunk barátságos otthont berendezni helytelen és fantáziátlan megvilágítással. Közel sem mindegy, hogy milyen minőségű fénnyel látjuk el otthonunk helyiségeit, hiszen e terek alkalmassága, azaz használhatósága egy adott feladatra, sok minden mástól is, de első sorban a jó megvilágítástól függnek.
Hasonló a fény szerepe e helyiségek hangulatának meghatározásában is. Mert hiába a jól kiválasztott színösszeállítás a berendezésben, ha nem megfelelő mennyiségű - és minőségű fényben szemléljük az elénk táruló összképét.
A szép színek a helytelen megvilágítás hatásáras könnyen „döglötté,” fakóvá válhatnak. Sokszor még szakemberek is, a jó megvilágítás fogalmát összekeverik a fény erejével, pedig az erős fény néha nagyobb rombolást végez lakberendezői munkánkban, mint sem gondolnánk.
világítás nélkül
A káprázás, a hamis csillogás, a mindent elvakító fényáradat a kellem legnagyobb ellensége, de egyben éppen olyan baleseti forrás előidézője is lehet, akár csak, a nem kellő módon történő figyelem fejívás, azaz bizonyos berendezési tárgyak kiemelt megvilágítással történő láttatása. Például a lépcsőháznak, mosókonyhának.
A jó megvilágítás egyben differenciál is, hiszen egy baráti összejövetel esetén, merőben más világítás dukál a beszélgetéshez, a tánchoz, a biliárdasztalhoz vagy a kártyaszobába, mint például az ebédlőasztalhoz, az olvasáshoz vagy a tévénézéshez. Egy jól megtervezett lakásvilágítás, a mai követelményeknek megfelelően, többféle világítási mód egy idejű alkalmazását feltételezi.
Egy ma korszerűnek mondott lakás-megvilágítás követelményeihez az alábbi módozatok tartoznak:
Általános megvilágítás
Többnyire egy központi lámpa, általában a helyiség mennyezetének közepén elhelyezett világítótest biztosítja. Célja, hogy a teret egyenletesen megvilágítsa és a térben történő tájékozódásunkat, balesetmentesen, segítse.
Helyi megvilágítás
Az ilyen megvilágítása mindig az adott helyiség egy pontjára irányítja a fénysugarakat. Például egy karos lámpa jó szolgálatot, tehet az íróasztalon vagy a konyhában a munkalapon az elvégzendő feladatokhoz.
Irányított, vagy kiemelő megvilágítás
A térben fontos tárgyak megkülönböztetett, figyelemfelkeltő világítási módozata. Például, ha egy szekrényben lévő bizonyos dísztárgyakra szeretnénk a figyelmet ráirányítani.
Rendeltetésszerű (funkcionális) megvilágítás
Hasonló a kiemelt megvilágításhoz, de attól mégiscsak eltérő feladatot lát el otthonainkban. Feladata a kényelem és a biztonság fokozása a lakberendezésben. Szerepe a különböző terek funkcionális elválasztásában, ajtók, kapuk átjárók, lépcsők, rámpák iránymutatásában érhető tetten, de segítségükkel nem kívánt részek elrejtése éppen úgy lehetséges, mint a kiemelése.
Dekorációs megvilágítás
Jelentősége az esztétika területén megnyilvánuló, csupán díszítést szolgáló feladatot lát el. Például: diszkó lámpa, reklámok, világító dísztárgyak.
Ne feledjük, hogy a fény az otthonunkba kiválasztott színekkel kölcsönhatásban van. Ha a fény e tulajdonságát a lakberendezésünk során figyelmen kívül hagyjuk, nagy csalódás érhet bennünket a megálmodott díszítő hatás gyakorlati megvalósulása során.
Hiszen a sötét, matt színek sokkal több fényt nyelnek el, mint a pasztell, fényes felületek, de ugyan így rusztikus, durvább felületek is sötétebbnek tűnnek egyazon megvilágítás esetén, mint a simára megmunkál anyagoké. Aki ezt nem veszi figyelembe otthona berendezése során, könnyen porul járhat.
A fényforrásokat a kibocsátott fényük jellemzik. Például az általánosan elterjedt elektromos izzók, többnyire meleg tónusú fényt sugároznak, míg a köztudatban ismert fénycsövek - kivételt képező új változataik - pedig hideg fényt vetnek maguk köré.
A reflektorozó - és spotégők, főként éles, összetett fehér fénnyel világítanak a kijelölt irányba vagy tárgyra. A különböző fényforrások helyes megválasztásával változtathatunk a terek arányain, korrigálhatjuk azok nem kívánatos méreteit.
Például egy keskeny nagy belmagasságú szobát, ha nem a mennyezetről világítjuk be, hanem annak mennyezetét a kívánt magasság síkjáig sötétben tartunk és csak e sík alatt, helyezünk el fényforrásokat, máris barátságosabb, arányosabb teret kapunk.
Az alacsonyabban felszerelt világítótestek fényudvara, tehát a szűk, magas terekben is meghitt, meleg hangulatot képesek kelteni, és éppen így fordítva is igaz ez.
Otthonunk kedvelt részleteit és tárgyait különféle megvilágítási trükkökkel kiemelhetjük, míg a csúnya, nem mutogatni való részleteket elrejthetjük az avatatlan szemek elől.
A reflektorszerű, irányított, éles fénysugarak hatására a tárgyak meleg árnyékokat vetnek, amit a jó lakberendező legtöbbször ki is használ, amikor például egy-egy szép bútorformát vagy a függönyök anyagának lágy esését igyekszik a térből kiemelni.
Mindezt teheti egy kissé féloldalasan elhelyezett spotlámpa irányított fényével. Ha viszont ugyanezeket a részleteket közvetlen szemből reflektorozzuk meg, akkor éppen az előzővel ellentétes hatást érhetünk el, azaz a formák és textúrák a háttér síkjába simulnak, elvesztik dimenziójukat. Legtöbbször az egyenlőtlenül vakolt falak hibáinak eltüntetésére alkalmazzuk ilyen megvilágítást.
A fényforrásokat beépíthetjük egy tervezett térben rögzítve és mobilan, azaz változtathatóan is. Ez utóbbi esetben a praktikum kerül előtérben, hiszen egy-két fényforrással, változtatgatva azok helyét, szinte mindent, amit mutatni szeretnénk a berendezésből, ugyan nem egy időben, de külön-külön a kívánt sorrendben, megvilágíthatunk.
A rögzített fényforrások esetében inkább a világítás minőségre helyezzük a hangsúlyt, hiszen ebben az esetben mindig a legoptimálisabb fényerőt és tónust használhatjuk a kívánt cél elérésére és mind ezt egyszerre, egy azon időben.
Bár mely megoldást is választjuk otthonunk megvilágítására, ajánlom, hogy kérjék ki szakemberek véleményét, mert a legszebben berendezett otthon is a helytelenül tervezett világítás következtében, barátságtalan rideg lakássá változhat.
Horváth Tamás
lakberendezes.hu
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!