Kis türelmet...
Legjobban az adminisztratív területen tevékenykedők, és a középvezetők járnak. A nyugdíjba készülők kevésbé örülhetnek.
Leginkább az dönti el, hogy kinek, mennyivel nő a fizetése, hogyan teljesít a munkahelyén. De emellett persze a gazdasági folyamatok is befolyásolják a fizetésemelések, vagy „nem emelések” sorsát. Egyaránt hatással van a hazavitt összegre a megélhetési költségek változása és a GDP bővülése is. Ezért nem váratlan adat, hogy a környező országok közül Romániában kapnak idén a legmagasabb béremelést a dolgozók.
Sok mindentől függ a fizetésemelés
Itthon az átlagos bérnövekedések a területtől is függnek. Azaz a fizikai dolgozók 6,6, a szellemi foglalkoztatottak 7,5 százaléknyi növekedéssel számolhatnak. Fontos tényező a munkás tapasztalata, hogy mióta dolgozik a cégnél, és, hogy a társaság melyik ágazatban, valamint földrajzilag mely területen tevékenykedik. Magyarországon a 180-250 millió eurós árbevételű cégeknél a dolgozók nagyobb növekedésre számíthatnak, mint a kisebb bevételt elkönyvelő társaságoknál. A száz és ötszáz közötti dolgozót alkalmazó cégek általában magasabb növekedést produkálnak, mint a száz főnél kevesebb embert foglalkoztató vállalatok – írja a Világgazdaság. A cégek egyébként a legtöbb esetben januárra vagy áprilisra időzítik a béremeléseket.
Nem éri meg jövőre nyugdíjba menni
A 2008-ben nyugdíjba menők rosszabbul járnak, mint azok, akiknek idén sikerül nyugállományba kerülniük. A munkát jövőre abbahagyók alacsonyabb összegű ellátásra számíthatnak. Ők nagyjából nyolc százalékkal – egy 13. havi nyugdíjjal – kapnak majd kevesebbet.
Módosul a nyugdíjak kiszámítási rendszere. Az ellátás összegének kiszámításakor figyelembe veendő kereseteket, csökkentik a személyi jövedelemadón túl a nyugdíjjárulékkal, az egészségbiztosítási járulékkal, magánnyugdíj-pénztári tagok esetében a tagdíjjal, a munkavállalói járulékkal, a vállalkozói járulékkal. Így a megállapítás alapja lesz alacsonyabb.
Knap Gábor
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!