Kis türelmet...
Az akár hárommilliós bírság ellenére még most is sokan raknak tüzet a falevelekből.
Bár rendkívül veszélyes az emberre és a környezetre, a magyar őszhöz hozzátartozik az égő avar bűze, pedig a kerti zöldhulladék eltüzelése akár tetemes bírsággal is sújtható.
A levegő szennyezettsége súlyos globális probléma, csak hazánkban évente hozzávetőleg tizenkétezer lakos hal meg a légszennyezettség miatt. Egy átlagos avarégetés során annyi szállópor keletkezik, mint több száz autó egész napos közlekedésekor, mivel egy mázsa növényi anyag elégetése kilencvenmillió köbméter levegőt képes beszennyezni az egészségügyi határérték felett.
Ez a rengeteg káros anyag még a dohányfüstnél is veszélyesebb. Az egyik legveszélyesebb összetevő, amely az avarégetéskor keletkezik és felszabadul, a dohányfüstben is jelen lévő benzapirén. Ez rákkeltő hatású, és növeli az olyan légzőszervi megbetegedések kockázatát, mint az asztma, az allergia, illetve a kardiovaszkuláris betegségek előfordulását.Miután a törvény lehetőséget ad az önkormányzatoknak, hogy helyi rendeletben saját maguk szabályozzák az avarégetés rendjét, ezért csak kevés településen van ténylegesen betiltva ez az egészségre fokozottan veszélyes tevékenység.
Budapesten 2011. december 1-je óta teljes tilalom van az avarégetésre, amely szabálysértésnek minősül, és büntethetővé teszi a tilalom megszegőit.
Ha valaki megszegi ezt a tűzvédelmi rendeletet, és a tiltás ellenére zöldhulladékot vagy avart éget, harmincezer forintig terjedő bírságot szabhatnak ki rá, és ez még a legenyhébb pénzbüntetés. Ugyanis abban az esetben, ha közterületen idéz elő tüzet vagy okoz robbanásveszélyt, egymillió forint bírság is kiszabható rá, ha pedig olyan komoly tüzet okoz, hogy az oltáshoz ki kell hívni a tűzoltókat, akár hárommillió forintra is büntethetik.
Az avar, valamint a lehullott gally egyébként nagyon értékes talajjavító, amelynek komposztálása nagyon egyszerű dolog. Tulajdonképpen semmit sem kell tenni, csak ott kell hagyni a helyén, mert a lehulló lomb a leggyorsabban korhadó szerves anyag, amely hat-nyolc hónap alatt komposzttá válik. A fűnyíráskor keletkező nyesedék szintén értékes tápanyagnak számít. Forró Péter – 2018.11.28. 00:48
Kategória: Saját
Feltöltés ideje: 6 éve
Látta 204 ember.
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!