Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

Elfelejtettem a jelszavam 

Nem vagy belépve

Ez a funkció csak regisztrált tagoknak elérhető. Csatlakozz most a Networkhöz vagy ha már tag vagy, lépj be itt:

 

boszorkányokkal kapcsolatos hit egy ideig jól megfért a keresztény hitvilág mellett, ám a középkorban a boszorkányok "szerepe" módosult. Egyrészt a megmagyarázhatatlan jelenségek, a "rossz" dolgok megjelenését tulajdonították nekik, így egyféle bűnbakként léptek fel a mindennapokban, másrészt a nők társadalmi megfenyítésének eszközévé vált a fellángoló boszorkányüldözés.

Tény, hogy a korabeli feljegyzések alapján körülbelül meghatározható a boszorkányüldözések miatt elpusztult emberek száma, és ez - egyes vélemények szerint - magasabb, mint az első világháború áldozatainak száma. Az is tény, hogy a boszorkánysággal megvádolt, megkínzott, majd meggyilkolt emberek nyolcvan százaléka nő volt. De miért és hogyan indult útjára a boszorkányüldözés, a történelem során az egyik legnagyobb nők elleni "merénylet"?

A boszorkányok üldözésének eredete

A kereszténységgel átitatott társadalom a kezdetekkor "békésen" megfért a boszorkányokkal, vagyis eltűrték, sőt használták azoknak az embereknek, jobbára nőknek a gazdag természetismeretét, amellyel segítették a közösség életét. Gyógyfüveket gyűjtöttek, és az akkori tudást meghaladó ismereteikkel kitűntek a többi ember közül, de nagy valószínűség szerint ártalmatlan "kuruzslásnál" nem tettek egyebet.

A babonás, egyszerű emberek azonban bár elfogadták a "kuruzslók" segítségét, természeti csapások vagy családi katasztrófa esetén bűnbakot kerestek és meg is találták azokat a javasasszonyok, gyógyfüves asszonyok vagy éppen a bábák között. A nőket, akiknek egyébként is több közük volt az élethez és a halálhoz, a férfiak gyanakvással teli félelemmel figyelték. Így, amikor a boszorkányüldözés első hulláma megindult (XIV. század eleje), nem véletlen, hogy éppen a nők, főleg az egészségügyi feladatokat ellátó nők ellen lángolt fel a közösség indulata. Később persze nem kellett szülésnél segédkezni annak, akit megvádoltak, hiszen hamar átcsapott a dolog egyféle leszámolásba: vagyis akinek haragosa volt (és kinek nem?), számíthatott arra, hogy egykettőre a vádlottak padján találja magát.

A leghíresebb boszorkányperek

A leghírhedtebb perek kétségkívül a salemi boszorkányperek voltak. 1692-ben Salem Village-ben néhány fiatal lány (például Betty Parris és Abigail Williams) különös módon kezdtek viselkedni, földhöz verték magukat, érthetetlen nyelven kezdtek beszélni, bár más elmebajra utaló jel nem mutatkozott náluk. A jeges télben összezárt, az indiánok támadásától rettegő embereknek azonban ennyi éppen elég volt ahhoz, hogy minden feszültségért a lányokat hibáztassa. Boszorkánysággal vádolták meg őket, valamint néhány másik fiatal lányt is, akiken hasonló jelek mutatkoztak. A lányok a börtön (és a kínzások, vagy az attól való félelem) hatására aztán neveket kezdtek el sorolni, akiket - szerintük - szintén megszállt az ördög. A lavina így megindult. A perek alapján 19 embert öltek meg, köztük nemcsak nőket, hanem férfiakat is. Olyanokat, akik nem voltak hajlandóak az általános "nőellenes" üldözésekben részt venni, köztük egy közrendőrt és egy lelkipásztort is.

Magyarország sem maradt ki a boszorkányüldözésből: hazánkban a leghíresebb per a szegedi, amely során egyszerre 12 megvádolt nőt kötöztek cölöphöz 1728-ban.
A magyar, nők elleni ámokfutás idején (1565-1756 között) több mint 500 embert vádoltak meg boszorkánysággal, közülük 192-t megégettek, a többiek megúszták a kínvallatással és kisebb-nagyobb büntetéssel - például teljes vagyonelkobzással.

Címkék: babonák

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu