Szinte észre sem vesszük, milyen sokszor pazaroljuk feleslegesen a most már egyre drágábbá váló energiát. Pedig elég lenne egy csepp odafigyelés, pár apró trükk, és máris az energiatakarékos életmód útjára léptünk.
FÜRDŐSZOBA
Belemerülni a fürdőkádba és órákig áztatni magunkat ideális kikapcsolódás egy nehéz nap után. Ám ha csak negyed óránk maradt az indulásig, érdemes a zuhanyt választani: míg a fürdőkádat 100-150 liter vízzel töltjük fel, addig egy 10 perces tusolás alatt is csak 50-70 litert használunk el. A toalett öblítéséhez nem feltétlenül szükséges ivóvizet használnunk: ha összegyűjtjük az esővizet, illetve az úgynevezett szürke szennyvizet (mosógép és a fürdés vizét), jelentős vízmennyiséget takarítunk meg. Egy öblítéssel ugyanis nagyjából 10 liter csapvizet használunk el.
NAPPALI
A csillár kiválasztásánál érdemes előre gondolkodni: a sokágú ugyan mutatósabb, ám a sok kisebb teljesítményű égőnek kevesebb fényereje van, mint egy nagy teljesítményűnek. A villanyt csak akkor kapcsoljuk le, ha 5 percnél hosszabb ideig távozunk a szobából, a sok kapcsolgatás ugyanis tönkreteszi az izzót.
A hosszú, földig érő függönyök otthonosságot és eleganciát kölcsönöznek a lakásnak. Ha azonban radiátorral fűtünk, érdemes széthúzni őket, avagy olyat választani, ami nem takarja el a fűtőtestet, mert az akadályozza a meleg áramlását. A redőny és a zsalugáter viszont energiát takarít meg, nem engedi kiszökni a meleget.
HÁLÓSZOBA
A meleg ágyban szinte alig érezzük, ha pár fokkal hidegebb van, mint a nappaliban. Ha csak 2 oC-kal csökkentjük a hőmérsékletet éjszakára, már 10 százalék energiát takarítottunk meg, nem is szólva arról, hogy az alacsonyabb hőmérsékletben még az alvás is pihentetőbb.
Friss levegőre mindig szükségünk van, még téli zimankóban is. Ám nem tanácsos órákig szellőztetni, nehogy kihűljenek a falak. Télen legfeljebb csak 5-10 percig tartsuk nyitva az ablakot (de ezt rendszeresen ismételjük), így az elhasznált levegő kicserélődik, ám a falak melegek maradnak.
KONYHA
Temérdek energiát elveszítünk, ha a gázláng vagy a főzőlap túlér a lábas alján. A szükségesnél 3 centiméterrel nagyobb főzőlap 30 százalékkal több energiafogyasztást jelent, amivel a levegőt fűtjük. Érdemes tehát pontosan akkora fazekat választani, amekkora a főzőlap mérete.
A fagyasztóládában nehéz megtalálni, amit keresünk, ezért sokáig van nyitva az ajtaja, miközben szökik a hideg levegő. A fagyasztószekrény könnyebben átlátható, de ajtónyitáskor abból is „kifolyik” a hideg levegő. A fiókos fagyasztó a legjobb megoldás: jól átlátható, és ha mindennek megvan a helye, csak egy fiókot kell kihúzni, így kevesebb hideg szökik el.
Kommentáld!