Kis türelmet...
MURVAFÜRT
Feltűnő krém-,lazac-,rózsa-, vörös vagy ibolyaszínű felleveleket növesztő kúszónövény. Ívre futtatott cserepes, bokros és koronás fácska formájában is kapható. így akár elérheti a 1,5-2 méteres magasságot is, de kedbünk szerint alakíthatunk ki belőle egy mini-bonszájt is. Amerikából származó növény, hazájában kiültetve népszerű kerti növény. Valódi virágai aprók, jelentéktelenek, igazi díszét a kis virágokat hármasával körülölelő fellevelek alkotják. Virágzása már kora tavasszal elkezdődik, és egészen nyár végéig tart. nyáron tartsuk a szabadban, védett, napos helyen. Ilyenkor bőségesen öntözzük, és tápoldatozzuk is. Télen szellős, világos helyet kíván, és nagyon ritka öntözést. Ilyenkor a levelek legnagyobb része lehull, de ez ezzel jár. Ilyenkor 10°C körül kell tartani a növényt. Amikor márciusban a növény fejlődése újból megindul, vigyük egy napfényes helyre, és tetszés szerint vágjuk vissza, valamint ültessük át. Ha meleg és száraz helyen tartjuk a növényt, időnként permetezzük meg langyos, mészmentes vízzel. Ezzel növeljük a páratartalmat is. A murvafürt egyes fajai tüskét is növesztenek, ezért óvatosan kell bánni a növénnyel. Nyáron próbálkozhatunk a növény kertbe ültetésével is, ehhez házfalat vagy kerítést válasszunk. A téli fagyok előtt azonban mindenképpen be kell venni a növényt, cserépbe ültetni, és hűvös helyre vinni.
FIKUSZOK
A legnevezetesebb fikusz napjainkban a kis levelű Fikusz benjamina, csüngőágú fikusz. A jól ismert elasticához hasonlóan ő is akár a plafonig is megnő, és számos változata kapható hazánkban is. A Fikusz lyrata, lantlevelű fikusz hosszú ideig csak magas és tágas helyen tartható, mert hullámos, lant formájú levelei néha brácsa méretűre is megnőnek. A Fikusz retusa közkedvelt bonszáj növény. A F. deltoida lassan nő, és kicsi marad. A Fikusz pumila, a kapaszkodó fikusz és fehértarka változata kiváló ámpolnanövény, és rácsra futtatva is nagyon mutatós. A Fkusz buxifolia gyorsan növő cserje, melynek csaknem háromszögletű levelei, és rézszínű szárai vannak. A Fikusz belghalensis nagyra nő, és szép formájú, bőrszerű levelei vannak. A Fikusz rubiginosa inkább a hűvös helyeket kedveli. Hazájában, Ausztráliában 4 méter magas, ágás-bogas cserjévé nő. Ágai ott a földre hajlanak, és hamar jó nagy területet fednek le. Az előbb említett fajoknak mindnek egyforma igényeik vannak, kivétel az utolsó, mely hűvösebbet kíván. A zöldlevelű egyedek pedig alacsonyabb hőmérsékleten is tarthatók. Tavasszal és nyáron módjával, télen még kevesebbet öntözzük őket. Nyáron 14 naponta tápoldatozást igényelnek. Gyakran permetezzük őket. Szükség esetén tavasszal kell átültetni, jó minőségű, friss virágföldbe. Ilyenkor ajánlatos valamelyest megmetszeni őket, ezzel elősegítjük az elágazódást. Pajzstetvek, takácsatkák, tripszek támadhatják meg őket, ha száraz, fűtött levegőjű szobában állnak. Ellenük minden évben védekezni kell.
TERPEDT DATOLYAPÁLMA
Napjainkban az egyik legismertebb és legkedveltebb pálmafaj. Sok szakirodalom írja, hogy lassan nő, na meg hogy teleltetni kell. Na én erre most rácáfolok. Az én példányom 4 év alatt legalább egy métert nőtt, pedig csak méteres volt, amikor kaptam. És én nem is tartom be a téli pihenőidöt, mindig 20-25°C körüli helyen van. Az biztos, mindene a fény. Ha lehetséges, a lakás legfényesebb pontjára kell állítani. Viszont ügyelni kell, hogy ne legyen fűtőtest közelében. Nyáron ha lehetséges, a szabadban kell tartani, egy napos, félárnyékos teraszon, esőtől védett helyen. Higgyél el, meghálálja az örökös gondoskodást. Nyáron öntözzük bőségesen, 2-3 hetente tápoldatozzuk is. Átültetni csakis akkor szabad, ha már teljesen kinőtte cserepét. Erre a célra pálmaföldet, és ha van, pálmacserepet alkalmazzunk. A datolyapálma levelei fényesek, levélszárnyai merevek. A végálló levélkecsúcs meglehetősen hegyes, ezért óvatosságot igényel, könnyen sérülést okozhat. Ez a növény kiválóan alkalmas nagyméretű lakások, irodák, üzletek növényeként.
MÁRVÁNYOS SZOBAIFUTÓKA
E növény hajtásai elérhetik akár a 10 méteres hosszúságot is, éa éppoly mutatós ámpolnanövényként, mint egy rácsra felfuttatva. Fiatal korában a növény szív alakú, zöld-arany mintás levelek nevel, melyek idővel jóval nagyobbak, és karéjosak lesznek. Világos, félárnyékos helyen fejlődik szépen, de ha túl sötétben van, szárai csúnyán megnyúlnak. Egész évben szobahőmérsékletet, legalább 16°C-t kíván. Földjét tartsuk mindig nyírkosan, kéthetente tápoldatozzuk is. Átültetni ha szükséges tavasszal lehet, ilyenkor ajánlatos a szárakat némileg visszavágni. A levágott darabokat vízbe téve, új növényet kapunk, mert a vízben ezek gyökeret eresztenek. Gyökérrothadás és levélhullás fordulhat elő, ha túl sötét és nedves helyen áll a növény. VIGYÁZAT!! Bőr- és nyálkahártya-irritáló anyagokat tartalmaz.
TÖVISKORONA(POMPÁS)KUTYATEJ
Igénytelensége miatt a kezdő kertészek számára is ideális növény, ez az idővel dús cserjévé növő kutytej. A növény szára erősen tüskés, levelei sötétzöldek. A különböző fajoknak fehér, sárga, rózsaszínű virágai lehetnek, de hazánkban a legelterjedtebb a piros virágú fajta. A növény legjobban télen virágzik, de egész évben hozza apró, mutatós virágait. VIGYÁZAT! Ha a növény valamely része megsérül, tejnedvet bocsát ki, ami mérgező, és irritációt is okozhat. Valamint ügyelni kell a tüskékre is, mert könnyen sérülést okozhatnak, főleg az óvatlan gyerekeknek. Mindenképpen olyan helyre kell helyezni a növényt, ahol háziállat és gyermek sem érheti el. Egész évben világos, akár napos helyet kíván. Nyáron kiültethetjük a szabadba is, széltől védett helyre. Mindenképpen módjával kell öntözni. Ajánlatos olyan embereknek ez a növény, akik néha elfelejtik meglocsolni virágaikat. Virágzás után, egy hónapig csak annyi vizet kell neki adni, hogy ki ne száradjon. Havonta egyszer elég öntözni. A Nyári időszakban kéthetente kapjon kaktusz-tápoldatot is. A fiatal növényeket kétévente ültessük át kaktusz földbe. Nyár elején, az új hajtások megindulása előtt vissza lehet vágni. Szaporítani tavasszal lehet, dugványokkal.
SZANSZAVÉRIA
Ez a más néven anyósnyelvnek is nevezett növény igen erős szívóssága miatt lett igazán kedvelt. Levelei kenderszerű rostokból állnak. Vannak 1 méter magas, mereven felfelé növő fajtái is, de alacsony, levélrózsát képezőkkel is találkozhatunk. Valamennyi szanszavériának rizómája van, mely időnként olyan nagyra nő, hogy szétrepeszti a cserepet. Legjobban a napos vagy félárnyékos helyet kedvelik, és egész évben szobahőmérsékleten tarthatjuk őket. Keveset öntözzük, a földfelszínt mindig hagyjuk teljesen kiszáradni. Elvisli a mésztartalmú vizet is. A nyári időszakban kéthetenti tápoldatozást igényel, melyhez pozsgás növényeknek való tápot vegyünk. Évente ültessük át "B" típusú virágföldbe, és lehetőleg lapos edénybe. Ilyenkor a tövek osztásával tudjuk szaporítani. Kártevői ritkán vannak, csak a túlöntözés képes elpusztítani a növényt.
GOLGOTAVIRÁG
Ez egy több mint 400 fajból álló nemzetség, melyenek közös jellemzőjük a különleges virág, mely részeit Krisztus szenvedése jelképének tekintik. A kereskedelemben kapható ívre futtatott növényeket gyakran látogatják kártevők, mert a levelek túlságosan össze vannak zsúfolva. Én inkább a rácsra vagy lugasra való felfuttatást ajánlom. Tenyészhelye egész évben világos, napos és levegős. Nyáron meleget, télen hűvöset, 10-15°C-t kíván. Ez a téli nyugalmi időszak elősegíti a virágok kialakulását. Nyáron bőséges, télen viszont csak annyit öntözzük, hogy a növény ne száradjon ki. Márciustól augusztusih kéthetente tápoldatozzuk. Tavasszal, az átültetés előtt vágjunk vissza 2-3 hajtást. Az idősebb növényeket ritkán, a fiatalabbakat 1-2 évente ültessük át "B" típusú, jó minőségű virágföldbe. Szaporítani félfás fejdugvánnyal, fűthető szaporítóágyban lehet. A meggyökeredzett dugványokat az anyanövénnyel ellentétben az első évben világos és meleg helyen teleltessük. Ha túl hideg helyen van, és kevés tápanyagot kap, elmarad a virágzás. Azonban nem kell aggódni, ha a teleltetés alatt a növény lombját veszti, ez természetes jelenség.
ALOE VERA
A tigrisaloe kedvelt és elterjedt növény. Fehér foltos, vastag húsú, háromszögletű levelei vannak, melyek tetőcserépként sorakoznak egymás felett, és legfeljebb 30 cntire nőnek meg. Ismert, és könnyen kezelhető szobanövény, melynek levelével régen gyermekek sebeit gyógyították. Magasra és terebélyesre nő, gyakran elágazó törzset képez, mely alulról felfelé kopaszodik, és zöld, tüskés szélű leveleket nevel. Pozsgás leveleinek leve állítólag szebbé varázsolja a bőrt. Tenyészhely teljesen napos, nyáron meleg, télen hűvös(10°C). Nyáron szívesen áll esőtől védett, napos helyen a szabadban. Tavasztől őszig tartsuk mérsékelten nyírkosan, télen csak egész ritkán öntözzük. Szükség esetén tavasszal ültessük át "B" típusú virágföldbe. Szaporítani oldalsarjakkal lehet, melyeket leválasztás után 1 napig száradni hagyunk, majd homokba dugunk.
ZAMIOCULCAS
Igazi különlegesség ez a növény. Föld alatti gyökérgumói víz és tápanyag raktározására specializálódtak. Föld alatti rügyeiből hajtanak ki a szivacsos szerkezetű levélszárak, és azon kétoldalt felváltva űlnek a tojásdad, fénylő, sötétzöld levelek. Félárnyékos, árnyékos helyen helyezzük el. Tavasztól őszig megfelelő számára az átlagos meleg, és télen se kerüljön 18°C alá. Huzatra nagyon érzékeny, lehetőleg ne tegyük ki ennek. Kevés vizet igényel, gyakori hiba a túlöntözés. ekkor sajnos a gyökerek elrohadnak, és a növény meghal. Inkább kevesebbet, mint túl sokat öntözzük. Kétévente tavasszal ültessük át jó vízelvezetésű, laza szerkezetű, savanyú talajba. Ez a melegigényes növény nagyon szereti a páradús környezetet, ilyenkor fejlődik legszebben. Ha lehetőség van rá, fűrdőszobában, szárítóban vagy valamilyen vizes helyiségben helyezzük el. Szaporítani tőosztással kell.
JAPÁN CIKÁSZ
A cikász a Föld legidősebb növényeinek egyike, és a növénytörténetileg fiatalabbnak számító pálmákhoz csakis külső jegyekben van köze. Igen, az biztos hogy lassan nő, egy-egy új levélkoszorú kifejlődése 1-2 évébe is tarthat. Ezért a nagyobb példányokat centire mérve árulják, és áruk felér egy kisebb autóéval. A bőrszerű, szárnyalt levelek, melyek egy ananászhoz hasonló törzsből nőnek ki, igen dekoratív hatást keltenek. A kereskedők kizárólag csak a fiatal példányokat árulják. Tenyészhelye világos, de nem napos. Az idősebb példányok a szabadban is tarthatók. Télen hűvösre, 12-15°C-ra van szüksége. Nyáron egyenletesen tartsuk nyírkosan, télen kevesebbet öntözzük. A földet időnklént hagyjuk részben vagy teljesen kiszáradni. A pangó víz feltétlenűl kerülendő! Márciustól augusztusig kéthetente mérsékelt töménységű tápoldattal öntözzük. A faj szakértői esküsznek a guanóra és a marhatrágyára. 2-5 évente ültessük át homokkal kevert "C" típusú virágföldbe. Megtámadhatják pajzstetvek, ha télen túl meleg, állott levegőjű helyen áll.
VITORLAVIRÁG
Az egyik legjobb vízkultúrás növényként számon tartott vitorlaviráglevelei örökzöldek, osztatlanok és fényesek; bokrosan, egy a földből alig kiálló törzsből nőnek. Nyáron alakul ki a családra jellemző virágzat, mely a krémszínű torzsából és a fehér vagy zöldesfehér buroklevélből áll. Tenyészhelye világos vagy félárnyékos, ami a fényintenzitást illeti, ez a növény nagyon alkalmazkodóképes. Egész évben szobahőmérsékletet, 18-25°C-t kíván, és télen se legyen 16°C-nál hidegebb helyen. Tavasszal és nyáron lágy, szobahőmérsékletű vízzel egyenletesen tartsuk öntözzük. A nyugalmi időszakban, október és január között kevesebb vizet igényel. Márciustól augusztusig kéthetente mérsékelt töménységű tápoldattal öntözzük. Nyáron gyakran permetezzük meg. Amennyiben szükséges, tavasszal ültessük át jó minőségű virágföldbe. Megtámadhatják takácsatkák, levél-és pajzstetvek, ha télen túl meleg, száraz helyen áll. VIGYÁZAT! A növény bőr- és nyálkahártya irritáló anyagokat tartalmaz.
KOSZORÚFUTÓKA
Hazájában hosszú indás, örökzöld kúszócserjeként nő, de egyben kedvelt szobanövény is. Levelei sötétzöldek és bőrszerűen fénylenek. A hófehér, viaszos, csillag alakú virágat tartalmazó bogernyők nyáron alakulnak ki, és néha még termés is képződik utána. Akinek nincs elég helye, az ezt a növényt rácsra is futtathatja, míg a tágas télikertben könnyedén felfut egy stabíl lécrácsra is. A virágzás júliustól szeptemberig tart. Tenyészhelye legyen világos és levegős, de nem napos. Nyáron 20-25°C, télen 12-14°C a megfelelő számára. Főleg a bimbóképződés után nem viseli el a helyváltoztatást. Ezért cserepén jelöljük meg a fényirányt. Márciustól augusztusig bőségesen öntözzük. A földlabda soha ne száradjon ki!! Ezután a hajtások beéréséhez kissé kevesebb vizet adjunk neki. Októbertől januárig éppen csak tartsuk nyírkosan. Tavasztól őszig kéthetente tápoldatozzuk is. Nyáron gyakran permetezzük. Amennyiben szükséges ültessük át tavasszal, homokkal kevert "B" típusú virágföldbe. A felkopaszodott hajtásokat rövidítsük meg.
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!